Fragment notatki:
WYKŁAD 6 (2.12 .2009) Wybory prezydenckie 1990 r. „Wojna na górze": Terminem tym określano konflikt personalny między środowiskami skupionymi wokół Lecha Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego. Konflikt ten na przełomie roku 1989 i 1990 podzielił dawny obóz „Solidarności" na zwolenników Wałęsy i Mazowieckiego. Podział obozu „Solidarności" 1989/1990r.: FAMILIA - środowisko Geremka, Kuronia i Michnika wokół Prezydium OKP ŚWITA - grupa premiera Mazowieckiego DWÓR - najbliższe otoczenie Wałęsy Zmiany prawne: 21.09 .1990r. - decyzja Sejmu o skróceniu kadencji i parlamentu i prezydenta 27.09.1990r. - znowelizowano Konstytucję, zmieniając tryb wyboru prezydenta Zasady zgłaszania kandydatów i wyboru prezydenta: • Ukończone 35 lat • Obywatelstwo polskie • Pełnia praw wyborczych • 100 tys. podpisów dla zarejestrowania kandydatury • Jeśli żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50% poparcia, to dla dwóch mających najwięcej głosów organizowano drugą turę • Nie przewidziano sytuacji, której przed drugą turą wycofuje się jeden z kandydatów • Brak zasady domicylu Ważne daty: 02.10.1990r. - ogłoszenie kalendarza wyborczego 25.11.1990r . - data pierwszej tury wyborów 09.12.1990r. - data drugiej tury wyborów Kandydaci ubiegający się o prezydenturę w 1990r. : 1. L. Wałęsa - NSZZ „Solidarność" 2. T. Mazowiecki - NSZZ „Solidarność" 3. R. Bartoszcze - PSL 4. J. Bryczkowski - Polska Partia Zielonych 5. W. Cimoszewicz - Parlamentarny Klub Lewicy Demokratycznej 6. G. Janowski - NSZZ „Solidarność" Rl 7. J. Korwin- Mikke - UPR 8. L. Moczu lski - KPN 9. K. Morawiecki - PW 10. J. Onoszko - Stowarzyszenie Rozwoju Wyższej Świadomości 11. Wł. Siła-Nowicki - ChDSP ,, 12. B. Tejkowski - Polska Wspólnota Narodowa Spośród 16 kandydatów PKW zarejestrowała jedynie 6: 1. R. Bartoszcze 2. W. Cimosz ewicz 3. T. Mazowiecki 4. L. Moczulski 5. St. Tymiński 6. L. Wałęsa Kandydaci: 1. ROMAN BARTOSZCZE Lat 44, kandydat PSL. W latach osiemdziesiątych działacz rolniczej „Solidarności", represjonowany wraz z rodziną. Od 1989 r. poseł OKP, po połączeniu się jego ugrupowania ludowego z ZSL stanął na czele
(…)
… Miłosz, Jan Nowak-Jeziorański, Zbigniew Religa, Krystyna Janda, Zbigniew Hołdys
• Prezentując wizerunek kandydata wykorzystywano jego wysoki wzrost, prezentując go najczęściej w grupie współpracowników i wyborców podczas spaceru ulicami miast
Główne hasło wyborcze Olechowskiego brzmiało:
„Przejdźmy do konkretów”
3. M. KRZAKLEWSKI (I. 50):
Doktor nauk technicznych, pracownik instytutu naukowo-badawczego…
…, starsi
Mieszkańcy Polski Południowo-wschodniej
Sposób prowadzenia kampanii wyborczej sprawił że już przed wyborami stało się oczywiste, że prawdziwa walka wyborcza rozegra się pomiędzy trzema: Wałęsą i Mazowieckim. Zaskoczeniem zaś okazała się tak silna pozycja Tymińskiego. W tej sytuacji pozostali kandydaci nie mogli już liczyć na znalezienie się w drugiej turze.
Kampania wyborcza T. Mazowieckiego…
…... taka pomoc jest teraz potrzebna. Walczymy z poważnym, aparatem rządowym... jest szansa na wolne wybory... Poparcie dla mojej kandydatury rośnie... szybko i chcę się przedstawić w całym kraju… Rośnie moje poparcie... a więc proszę o pomoc.”
M. Mazur, Marketing polityczny. Studium porównawcze prezydenckich kampanii wyborczych w USA i w Polsce, Warszawa 2002, s. 192
Kampania negatywna wymierzona w Mazowieckiego (Tymiński oskarżył publicznie premiera o zdradę narodu i fałszowanie statystyk)
Wizerunek biznesmena z Zachodu
I tura - rezultaty: Frekwencja - 60,6%
Wynik głosowania:
L. Moczulski
12,5% głosów
R. Bartoszcze
7,15%
W. Cimoszewicz
9,21%
T. Mazowiecki
18,08%
St. Tymiński
23,01%
L. Wałęsa
36,96%
Kampania wyborcza przed II turą wyborów:
Działania Tymińskiego:
usprawiedliwianie stanu wojennego
wizyta…
… się zajmuje kandydat, który w I turze osiągnął kolejno najwyższy wynik. W opisanym przypadku II turę odracza się o 14 dni.
Kandydaci:
W trakcie kampanii wyborczej wycofało się czterech zarejestrowanych kandydatów:
1. M. Markiewicz
2. B. Pawłowski
3. L. Moczulski
4. L. Kaczyński
Ostatecznie w wyborach wzięło udział 13 kandydatów.
1. LESZEK BUBEL:
Lat 38, lider PPPP oraz przewodniczący Forum Walki z Bezprawiem…
… do wszystkich grup społecznych
spokojna i pozytywna
opatrzona wsparciem znanych polskich aktorów i piosenkarzy (Cezary Pazura, Irena Santor, Maryla Rodowicz)
Główne hasło wyborcze Kwaśniewskiego:
„Dom wszystkich Polska"
Podstawą wizerunku Kwaśniewskiego na następną kadencję była przewidywalność i spokój, zewnętrznym przejawem tej strategii zaś rezygnacja z diety odchudzającej.
„Chcę, by mój program uwzględniał…
…, bardziej przypominał o sobie niż zdecydowanie prosił o poparcie"
(podsumował M. Mazur, Marketing polityczny, s. 254)
2. A. OLECHOWSKI (I. 53):
Obronił doktorat w SGPiS, pracował za granicą. Podczas obrad Okrągłego Stołu był w obozie ówczesnej koalicji rządzącej, później został wiceprezesem NBP. W rządzie Jana Olszewskiego był ministrem finansów, następnie doradzał Lechowi Wałęsie i był szefem MSZ w rządzie SLD-PSL…
…:
Andrzej Lepper (l. 46)
„W Polsce mamy do czynienia z ludobójstwem ekonomicznym popełnianym na milionach ludzi”
Janusz Korwin-Mikke (I. 58)
„Jeden nowy urzędnik to trzech bezrobotnych”
Jan Olszewski (l. 70)
„Ratuj Polskę, panie Janie, bo rozkradli wszystko dranie”
Lech Wałęsa (l. 57)
„Białe jest białe, czarne jest czarne"
Jan Łopuszański (l. 45)
„Ministerstwo Edukacji Narodowej tradycyjnie…
… - kandydaci ponadpartyjni.
2) Partia wysuwa kandydata: Maciej Giertych, Lech Kaczyński, Jarosław Kalinowski, Adam Słomka, Donald Tusk
3) Narzucenie przez lidera partii swojej kandydatury: Marek Borowski, Leszek Bubel (PPN), Janusz Korwin-Mikke, Andrzej Lepper, Daniel Podrzycki (PPP)
4) Środowisko polityczne poszukuje kandydata: Partia Demokratyczna - demokraci.pl - Henryka Bochniarz (wcześniej ew…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)