Wykład - wyobry prezydenckie w 2000 roku

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 385
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - wyobry prezydenckie w 2000 roku - strona 1 Wykład - wyobry prezydenckie w 2000 roku - strona 2 Wykład - wyobry prezydenckie w 2000 roku - strona 3

Fragment notatki:

WYBORY PREZYDENCKIE 2000
Wybory odbyły się października 2000, wg ordynacji wyborczej z 1990r (ale znowelizowanej w 2000 patrz pytanie 94). Przebieg kampanii wyborczej:
A. Kwaśniewski- urzędujący prezydent, doskonale sobie zdawał sprawę z ogromnego poparcia dla swojej kandydatury. Zwycięstwo w I turze było bardzo realne, dlatego Kwaśniewski prowadził kampanie pozytywną, dużo podróżował po kraju. Wiadomo, że Polacy woleliby wybrać osobę którą dobrze znają i wiedza czego się po niej spodziewać. I urzędujący prezydent był taką właśnie osobą, był „prezydentem wszystkich Polaków”. Nie zaszkodziła mu nawet afera związana z pracownikiem jego kancelarii, M. Siwcem, (prowokacyjna akcja sztabu Krzaklewskiego nie powiodła się). Jego elektorat nie dał się także zastraszyć prawicowym bojówkom i manifestacjom. Kwaśniewski nie polemizował ze swoimi przeciwnikami, nie starał się im odpłacić. Jego program był pełen sloganów i bardzo ubogi w konkrety, ale w tej kampanii to nie program był najważniejszy...
A. Olechowski- był najpoważniejszym kontrkandydatem Kwaśniewskiego i chyba tylko on miał realne szanse na wejście do II tury. Gdyby tak się stało mógłby powalczyć o zwycięstwo. Ostatecznie zajął drugie miejsce, ale do II tury nie doszło bo Kwaśniewski przekroczył magiczną liczbę 50% poparcia i cały proces wyborczy zakończył się szybciej. Mimo to, był to duży sukces wyborczy Olechowskiego, głosowało na niego 17,4% wyborców! Był kandydatem obywatelskim, prowadził nie konfrontacyjną kampanię, unikał atakowania rywali i zatargów politycznych. Bardzo dużo czasu poświęcał na spotkania z wyborcami, dużo jeździł a raczej „chodził” po kraju (stąd nasza szanowna koleżanka Monika W. nadała mu przydomek „Chodziarz” ).
M. Krzaklewski- był to największy przegrany tych wyborów, gdyż stracił najwięcej i spowodował wielkie zamieszanie na polskiej scenie politycznej (jego marny wynik wyborczy przyczynił się do rozpadu AWS). Dlaczego przegrał? Bo nie tylko nie doprowadził do II tury, ale nawet nie zajął drugiego miejsca, nie mówiąc już o ogromnym dystansie jaki dzielił go od zwycięzcy (ok. 40% !). Tym samym utracił przywództwo w AWS, a ta rozpadła się bo nie miał nowego lidera, a może miała ich aż nad to dlatego postawiono na przywództwo zbiorowe (co było poważnym błędem i nie sprawdziło się na dłuższą metę). Kampania prowadzona przez Krzaklewskiego była bezpardonowa, agresywna, pełna ciosów poniżej pasa (afera Siwca), z pewnością ten styl który się wielu nie podobał zaważył na wyniku wyborczym tego kandydata.
J. Kalinowski- dla niego klęska by było przegranie z Lepperem, czego w końcu udało mu się uniknąć i zajął ostatecznie 4 miejsce. Wydaje się, że jego głównym celem było przedstawienie wyborcom programu PSL- u i przygotowanie elektoratu przed wyborami parlamentarnymi, bo chyba nie marzył o zwycięstwie czy wejściu do drugiej tury, co nie było w zasięgu jego możliwości. Jego kampania? Przede wszystkim spotkania z wyborcami i ta „wspaniała” piosenka wyborcza (tym razem postawiono na ludowe wzorce a nie na disco polo, co było lepsze oceńcie sami )

(…)

… jaki udało im się zdobyć.
Wyniki wyborów:
KADYDACI
% GŁOSÓW
A. Kwaśniewski
54 %
A. Olechowski
17,4 %
M. Krzaklewski
15,2 %
J. Kalinowski
5,8 %
A. Lepper
3 %
J. Korwin-Mikke
1,5 %
L. Wałęsa
0,9 %
J. Łopuszański
0,8 %
W. Grabowski
0,5 %
T. Wilecki
0,2 %
P. Ikonowicz
0,2 %
B. Pawłowski
0,1 %
Aleksandrowi Kwaśniewskiemu udało się zdobyć 54% głosów co zadecydowało o jego wygranej już w pierwszej turze wyborów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz