Wykład - wojny o zjednoczenie Niemiec

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - wojny o zjednoczenie Niemiec - strona 1 Wykład - wojny o zjednoczenie Niemiec - strona 2

Fragment notatki:

WOJNY O ZJEDNOCZENIE NIEMIEC: CHRONOLOGIA, PRZEBIEG, REZULTATY.
1864r. wojna austriacko-pruska vs. Dania
-Holsztyn, Szlezwik, Lauenberg wchodził w skład Danii, choć głównie zamieszkałe przez ludność niemieckojęzyczną, cieszyły się szeroką autonomią, podziały między nimi sztuczne, w praktyce traktowane jako całość zazwyczaj, silne tendencje separatystyczne, w marcu 1848 zbutnowane i występują vs Danii, jednak siły duńskie w maju tłumią powstanie. 1850 - w Londynie protokół mowiący o nienaruszalności Danii i niepodzielności jej terytorium - sukces dyplomatyczny Danii, wywołuje duże niezadowolenie
-listopad 1863 nizsza izba parlamentu dunskiego - folketing - przyjmuje nową konstytucję, likwidującą odrębność Szelzwiku. (Bismarck tylko czekał na dobrą okazję do interwencji, więc ostro protestuje)
16 stycznia 1864 Austria i Prusy - ultimatum do Danii wzywające do unieważnienia konstytucji - odrzucone- 31 stycznia wojska p-a pod dowództwem Friedricha Wrangla wkraczają do Danii.
Porażka Danii, 31 października 1864r. w Wiedniu pokój, warunki narzucone - Król Danii zrzeka się wszelkich praw do Szelwziku, Holsztyna i Lauenebrgu na rzecz ces Austrii i króla Prus -A i P ustanawiają kondominium nad 3 księstwami.
Po traktacie Prusy ponownie rozpoczęły rozmowy z Austrią w sprawie rewizji postanowień - 14.08.1865 - oba panstwa konwencja, Lauenberg przechodzi do Prus za 2,5mln dunskich koron. Zlikwidowano kondominium, SZelwzik - zarzadzany przez Prusy, Holsztyn - Austrię.
Prusy wzmocniły swą pozycję (też rpzez nabytki terytorialne). Bismarck jednakże ciągle miał chrapkę na Holsztyn, uważał to rozwiązanie za tymczasowe, liczył na wojnę z Austrią Wojna prusko-austriacka
Wojna dot. Dominacji na obszarze Niemiec wybucha w wybitnie niekorzystnym czasie dla Austrii -w Prusach rosła potęga Sztabu Generalnego - gruntowna przebudowa sił zbrojnych, zręby nowoczesnej strategii wojennej. Austria nieustępliwa w sprawie Wenecji - co popycha Włochy do sojuszu z Prusami (więc po wybuchu Austria musi walczyć na dwa fronty)
Polityka Napoleona III, który popierał Prusy (mylnie sądząc, że w tym konflikcie stoją na przegranej pozycji-nie chce wspierać silnej i potencjalnie zagrażającej mu Austrii).
Ciągle izolowanie Austrii po wojnie krymskiej, tymczasem Prusy mogły liczyć na przychylność Rosji (bo w wojnie krymskiej neutralne, prorosyjskie w polskim powstaniu styczniowym)
Do wojny doszło w czerwcu 1866r. - najpierw na terenie Holsztynu- toczyła się o rozbicie Związku Niemieckiego i utworzenie nowej niemieckiej organizacji państwowej
Wojska pruskie pokonują Austriaków 3 lipca 1866 pod Sadową
26 lipca - podpisanie preliminariów pokojowych
23 sierpnia 1866 traktat pokojowy w Pradze:


(…)

… i bilateralne umowy z państwami południowoniemieckimi: Bawarią, Badenią, Hesją-Darmstadt, Wirtembergią o zjednoczeniu ze związkiem Północnoniemieckim)
18 .01.1871r. proklamowanie Cesarstwa Niemieckiego w Sali Lustrzanej pałacu wersalskiego pod Paryżem. Na czele zjednoczonych Niemiec stanął dotychczasowy król Pruski Wilhelm I, przybierając tytuł cesarza niemieckiego.
28.01.1871r. podpisanie zawieszenia broni
10.05.1871r. podpisanie traktatu pokojowego we Frankfurcie nad Menem:
Alzacja i Lotaryngia przyłączona do Cesarstwa Niemieckiego, Francja musi zapłacić 5mld franków w złocie kontrybucji, okupacja Francji przez wojska niemieckie dopóki ta nie uiści zapłaty.
W efekcie:
Powstały zjednoczone Niemcy - II Rzesza
Zmienił się układ sił w Europie - powstało nowe dominujące mocarstwo
Niemcy wstąpiły na drogę szybkiego rozwoju gospodarczego (skutkiem wykorzystania kontrybucji francuskiej oraz nowinek technicznych) - w potencjale gospodarczym wyprzedzają WB
Upada cesarstwo we Francji - III republika
Francuzi tracą Alzację i Lotaryngię (b. ważne pod względem gospodarczym - duże złoża rud żelaza i węgla kamiennego)
wybuch komuny paryskiej

… Prusom kilku państwa niemieckich, m.in. Hanoweru.
Austria miała zapłacić 40milionów talarów jako odszkodowania wojenne, zgodziła się na rozwiązanie Związku Niemickiego i utworzenie Związku Północnoniemieckiego bez jej udziału. W Zwiazku Polnocnoniemieckim ponadto nie było: Bawarii, Badenii, Wirtembergii i Hersji Darmstadt.
1867r. Cesarstwo Austriackie przekształciło się w Cesarstwo Austro-Węgierskie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz