Wykład - Procesy państwowotwórcze i zjednoczeniowe w Europie 1815

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1407
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Procesy państwowotwórcze i zjednoczeniowe w Europie 1815 - strona 1 Wykład - Procesy państwowotwórcze i zjednoczeniowe w Europie 1815 - strona 2

Fragment notatki:

Procesy państwowotwórcze i zjednoczeniowe w Europie 1815-1871: Niemcy, Włochy.
Niemcy: Ani Związek Reński, ani Związek Niemiecki nie służyły budowie zjednoczonego państwa Niemieckiego, a jedynie utrzymywaniu zwierzchności hegemona odpowiednio Napoleona i cesarza austriackiego. Pomimo to w śród społeczeństwa żywo rozwijał się prąd zjednoczeniowy (młode Niemcy).
Od wiosny ludów dominowała koncepcja małych Niemiec (zjednoczenie z Prusami na czele, bez Austrii) pracował nad nią parlament Frankfurcki, który 28 V 1848 ogłosił konstytucję powołującą federacje państw niemieckich pod przewodnictwem króla Pruskiego, Fryderyk Wilhelm IV odrzucił jednak koronę nadaną mu przez lud (sprzeczna koncepcja legitymizacji).
1862 Bismarck kanclerzem Prus, rozpoczyna odgórną działalność zjednoczeniową poprzez izolację Francji i Austrii, oraz sojusz z Włochami i zbliżenie z Rosją. Wspólna wojna (30 I-30 X 1864) Prusko Austriacka przeciwko Danii z powodu likwidacji odrębności Szlezwicka i Holsztyna przez folketing (XI 1863), doprowadziła do powstania kondominium austriacko-prus. na spornym obszarze. Ostatecznie kwestię tę uregulował pokój w Gastein (14 VII 1865) Lauenburg i Szlezwik do Prus (za odszkodowaniem dla austr.).
8 IV 1866 sojusz z Włochami, w odpowiedzi Austria ogłasza mobilizację, Prusy zwyciężają w Holsztynie i pod Sadową 3 VII 1866, Włosi ponoszą klęskę pod Custozzą. Pokój w Pradze (23 VIII 1866) przy mediacji Francuskiej: Holsztyn, Hanower, Hesja, Nassau, Frankfurt do Prus, Wenecja do Włoch, rozwiązanie Z Niemieckiego, Austria zapłaci 40 mln talarów odszkodowania. Prusy zawiązują układy zaczepno odporne z Bawarią, Badenią i Wirtembergią, 18 VIII łączą w konfederacji panstwa północne (Zw. Północnoniemiecki i Zw Celny)
27 III 1868 sojusz Prus z Rosją, przygotowania do wojny z Francją. Po obalonej Izabeli II rząd hiszpański oferuje koronę Leopoldowi Hohenzollernowi (2 VIII 1870), co Francja uznaje za naruszenie równowagi sił i mimo odwołania tej kandydatury żąda zobowiązania się Prus do nie wysuwania podobnych kandydatur. Rozmowa Wilhelma I z ambasadorem francuskim została odpowiednio zinterpretowana i podana do prasy jako depesza emska obrażająca majestat Francji. Francja potraktowała to jako casus beli. Rosja zachował życzliwość Prusom, Austria wymuszoną postawą Rosji neutralność. 2 IX 1870 bitwa pod Sedanem - rozbicie głównych sił franc. 28 I 1871 kapitulacja Paryża, powstanie ludowe w całym kraju, obalenie monarchii przez burżuazję. Pokój wersalski 10 V 1871 (Lotaryngia, Alzacja, wyrównanie granicy przy Cattenom i Thionville, 5 mld fr. I okupacja wojskowa do 2 III 1874.) Miasto Belfort pozostawiono przy Francji.
18 I 1871 Wilhelm I na wniosek książąt niemieckich koronuje się na cesarza w wersalu, faktyczne zjednoczenie Niemiec.


(…)

…, reformy popierające rozwój gospodarczy, modernizacja floty), premier 1852-61. 25 I 1855 zgodził się na udział wojsk sardyńskich w wojnie krymskiej, by wzmocnić jego pozycję na arenie międzynarodowej, i postawić sprawę włoską na konferencji paryskiej.
Felipe Orsini dokonuje nieudanego zamachu na Napoleona III (I 1857) co skłania fr. Do poparcia idei zjednoczenia Włoch i wojny z Austrią, sojusz wł -fr…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz