Wykład - wirtualny generator (sem. I)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Politechnika Szczecińska Zakład Metrologii Sprawozdanie z wykonania ćwiczenia
Temat: WIRTALNY GENERATOR PRZEBIEGU SINUSOIDALNIE ZMIENNEGO Skład zespołu: Mariusz Szurgot Jacek Taraszkiewicz
Michał Szelągiewicz
Prowadzący:
mgr A. Niesterowicz
Data wykonania: 2008-12-05
Ocena:
Podpis: Cel ćwiczenia Zapoznanie się z możliwościami sterowania pracą przetwornika cyfrowo - analogowego w środowisku LabVIEW.
Przebieg ćwiczenia Nasze zadanie polegało na wygenerowaniu przebiegu sinusoidalnie zmiennego na oscyloskopie podłączonym do komputera PC za pośrednictwem karty pomiarowej zainstalowanej w tym komputerze. Środowiskiem, które wykorzystaliśmy do zrealizowania naszego celu było LabVIEW. Aby można było wygenerować sinusoidę na oscyloskopie należało najpierw wyznaczyć funkcje jaką miał nasz program realizować. Funkcja ta wykonuje zadanie próbkowania, bo żeby wygenerować dany przebieg trzeba tak dobrać ilość próbek i amplitudę danej próbki żeby na wyjściu powstał sygnał analogowy przypominający sygnał, który chcieliśmy uzyskać. Funkcją realizującą nasze zadanie jest:
Gdzie jest odległością próbek każda kolejna próbka jest od poprzedniej większa o dwa razy. Czyli wyrażenie wskazuję zmianę kolejnych próbek gdzie „i” jest liczbą zmieniającą się w przedziale od 0 do N - ilości próbek.
Realizacja funkcji w programie LabVIEW:
Tak zaimplementowany program odtwarzał nam sinusoidę na wyświetlaczu oscyloskopu lecz przebieg ten nie był idealny. Można było zauważyć dość wyraźną nieciągłość przebiegu. Interwał czasu między kolejnymi okresami był dość znaczący.
Mieliśmy jeszcze okazję zobaczyć jak działa program, który pozbawiony był zjawiska interwału czasowego między okresami. Sama konstrukcja tego programu jest już dużo bardziej złożona: Widać, że w programie bufor również wynosi N = 100 lecz sama procedura dzielenia jest wykonana poza pętlą FOR co umożliwia szybsze działanie programu. Maksymalną częstotliwością jaką uzyskaliśmy w tym programie jest 1,7kHz przy większych częstotliwościach następuje przepełnienie bufora. Można by zwiększyć wielkość bufora ale wiązałoby się to ze zmniejszeniem rozdzielczości generowanego przebiegu i znów nie wyglądał by on tak jakbyśmy tego oczekiwali.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz