Wykład - treść i zakres geografii politycznej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1386
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - treść i zakres geografii politycznej - strona 1 Wykład - treść i zakres geografii politycznej - strona 2

Fragment notatki:

TREŚĆ I ZAKRES GEOGRAFII POLITFCZNEJ
Geografią polityczna zajmuje się:
wzajemnym oddziaływaniem przestrzeni geograficznej i procesami politycznymi; ­badaniem zjawisk politycznych w ich kontekście przestrzennym przestrzennymi różnicami i po­dobieństwami o charakterze politycznym dążeniem do zinterpretowania mapy politycznej w teraźniejszości i przeszłości poznawaniem specyfiki terytorialnego formowania się i rozwoju politycznego krajów oraz innych regionów. W opisie i analizie geografia polityczna uwzględnia:
warunki fi­zyczno-geograficzne, ekonomiczne-społeczne polityczne Przedmiotem badań geografii politycznej, jako dyscypliny związanej z Ziemią (earth bound), jest obszar określony granicami i odznaczający się pewna organizacją.
Przede wszystkim państwo w szczególności, zaś terytorium jako jego najbardziej trwały komponent oraz materialny sub­strat działalności społeczeństwa. Jak wpływa państwo i jego polityka na kształtowanie się przestrzeni geograficznej i krajobrazu? Geo­grafia polityczna bada również:
strukturę i funkcje regionów polityczny, tj. obszarów jednorodnych pod względem badanych cech politycznych. Wiąże się to z analizą sił i układów politycznych oraz ich wzajemnych stosunków.
jednostki poli­tyczne niższego rzędu niż państwo
ugrupowania państw, czyli struktury ponadpaństwowe. wewnętrzną organizację ­przestrzenną wielkich państw problem witalności małych państw narodowych
struk­tury ekonomiczne mające swe źródło w układzie stosunków politycznych, wydzielanie regionów ekonomicznych oparte jest często na kryterium jed­nolitej władzy politycznej, ma ona bowiem ogromny wpływ na sposób życia ludzi i wykorzystanie bogactw naturalnych. Niektórzy sądzą, że tylko państwa są realnie istniejącymi regionami (Bowen, Woolridge). Państwo wpływa coraz silniej na:
rozmieszczenie i wygląd budynków, zwłaszcza publicznych pośrednio na charakter osiedli, na przebieg, ro­dzaj dróg i środków komunikacji. wymianę towarową z zagranicą w postaci embarga, ceł lub premii eksportowych wielkość gospodarstw rolnych, strukturę użytkowania ziemi, uprawy rolnicze i lasy Znaczna część przeobrażeń środo­wiska naturalnego oraz wiele zjawisk gospodarczych i ludnościowych wy­nika obecnie z określonej polityki danego państwa. Na przykład, nie mając na uwadze przeobrażeń ustrojowych i nie odwołując się do decyzji politycznych, trudno byłoby znaleźć wyjaśnie­nie przemian gospodarczych, zmiana produkcji rolnej i przemysłowej oraz kierunków handlu zagranicz­nego. Czy potrafimy zrozumieć istotę gospodarki obszarów kolonialnych bez uwzględnienia ich sytuacji politycznej, tj. kolonialnej zależności? Liczne migracje w czasie wojny i po wojnie, powstawanie nowych regio­nów ekonomicznych, szlaków komunikacyjnych, miast i osiedli można wy­tłumaczyć tylko mając również na uwadze motywy i przyczyny natury politycznej. Obecnie jesteśmy świadkami zagrożenia środowiska natural­nego jako siedziby życia i pracy społeczeństwa. Zahamowanie szybkich i niekorzystnych zmian fizyczno-biologicznego środowiska, spowodowa­nych rozwojem urbanizacji, uprzemysłowienia oraz intensyfikacji rol­nictwa, stało się niezmiernie ważnym i aktualnym problemem ekono­miczno-społecznym. Rozwiązywanie tego zagadnienia wymaga nie tylko znacznych wysiłków i nakładów finansowych, ale również określonej, kon­sekwentnej polityki w skali państwa oraz porozumień i kooperacji w skali międzynarodowej.

(…)

… gospodarczych i ludnościowych od warunków politycznych. Jest to także jeden z elementów pełnej syntezy geograficznej i jedno z zadań geografii politycznej.
Jak każda dyscyplina, geografia polityczna zmierza do wykrywania prawidłowości i, podobnie jak inne nauki o Ziemi, przedmiot swoich ba­dań rozpatruje w aspekcie globalnym i szczegółowym. Odpowiada temu podział geografii politycznej na ogólna i regionalną.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz