To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Traktaty jako statuty organizacji międzynarodowych
Konwencja Wiedeńska ma zastosowanie do każdego traktatu, który jest aktem konstytucyjnym organizacji międzynarodowej, oraz do każdego traktatu przyjętego w ramach organizacji międzynarodowej, jednakże bez uszczerbku dla jakichkolwiek odpowiednich reguł organizacji.
na zewnątrz statut jest traktatem
wymiar wewnętrzny - statuty traktowane są jak akty konstytucyjne Konsekwencje szczególnych statutów konstytucyjnych organizacji międzynarodowych
W odniesieniu do zastrzeżeń jeśli statusu milczy na temat zastrzeżeń należy uznać że są one niedopuszczalne (reguła bardziej pragmatyczna - więc są od niej wyjątki).
uznaje się że wyłączenie zobowiązań względem konkretnego p.czł. dokonuje się za zgodą wszystkich p.czł art. 28 KW jeśli traktat jest aktem konstytucyjnym organizacji zastrzeżenie wymaga przyjęcia przez odpowiedni organ tej organizacji
W odniesieniu do wykładni statuty mają naturę ewolucyjną ( są żywymi instrumentami ), główny akcent trzeba położyć na regułę efektywności, aby organizacja mogła efektywnie spełniać swoje cele.
podstawa efektywności została zawarta w opinii doradczej MTS z 1949 za straty poniesione w służbie ONZ - MTS podkreślił efektywny charakter wykładni statutu, KNZ nie przesądza o osobowości prawnej
W odniesieniu do członkostwa mówimy o nabyciu członkostwa, zwykłe traktaty określają warunki jakie państwo musi spełnić aby być stroną traktatu, przystąpienie to czynność jednostronna państwa
W sferze wypowiedzenia traktatu i jego wygaśnięcia art.56 KW okoliczności jednostronnego wypowiedzenia, statuty często przewidują możliwość wystąpienia po spełnieniu pewnych warunków - Traktat Lizboński
Zmiana traktatu klasyczne traktaty mogą być zmienione wspólną wolą stron, przy statutach decyzja zapada najczęściej przy org. decyzyjnych (np. art.108 KNZ -o zmianie decyduje 2/3 ZO, aby poprawka weszła w życie musi być ratyfikowana przez 1/3 p.czł. oraz wszystkich stałych członków RB).
--
1. Statuty organizacji mnar. są traktatami w rozumieniu Konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów (KWPT) z 1969 r. Sama KWPT wyróżnia tą kategorię traktatów w art. 5. zgodnie, z którym Konwencja ma zastosowanie do każdego traktatu będącego traktatem konstytucyjnym organizacji i traktatów zawartych w organizacji mnar. bez uszczerbku dla innych traktatów mnar. Ich przyjmowanie określa się mianem Konstytucjonalizacja prawa mnar. = traktaty mają charakter konstytucyjny. Niektórzy rozróżniają dwa wymiary traktatów, będących statutami organizacji mnar.: 1. zewnętrzny - statut jest traktatem (inne organizacje traktują go jak traktat), 2. wewnętrzny - statuty ją traktatami konstytucyjnymi.
(…)
… pierwszeństwa prawa wspólnotowego nad prawem państw członkowskich; „w odróżnieniu od zwykłych traktatów międzynarodowych, TWE ustanowił swój własny system prawny”.
opinia 1/76 dotycząca zdolności traktatowej WE - nazwał Traktaty tworzące WE Kartą Konstytucyjną Wspólnot
Wg obu Konwencji Wiedeńskich (1969 r. i 1986 r.) organizacje międzynarodowe to organizacje międzyrządowe (wyklucza NGOs). Obecnie trwają próby…
… zapytanie do MTS czy wydatki ONZ są wydatkami państw członkowskich, zwłaszcza, kiedy nie ma o tym zapisu w KNZ) interpretował KNZ korzystając z zasad i reguł wykładni traktatowej, ponieważ uznał, że KNZ jest traktatem wielostronnym, aczkolwiek traktatem o pewnych szczególnych cechach. MTS rozpatrując wniosek WHO skierowany w sprawie legalności użycia broni jądrowej w konfliktach zbrojnych przez państwa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)