Wykład - Technika dyskusja philips 66/ odroczonego wartościowania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 315
Wyświetleń: 1218
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Technika dyskusja philips 66/ odroczonego wartościowania - strona 1 Wykład - Technika dyskusja philips 66/ odroczonego wartościowania - strona 2 Wykład - Technika dyskusja philips 66/ odroczonego wartościowania - strona 3

Fragment notatki:

Zachowania organizacyjne dr Ewa Czarnecka-Wójcik
WYKŁAD NR 4
Technika dyskusja philips 66/ odroczonego wartościowania:
Tworzy się zespoły 6 osobowe , które rozwiązują problem we własnym zakresie w ciągu 6 minut (wybierają przewodniczącego, sekretarza), propozycje się zestawiane i stanowią punkt wyjścia do grupowej burzy mózgów.
Technika 635:
6 osób, 3 pomysły, każdy w 5 minut. Każdy z członków 6 osobowego zespołu otrzymuje papier, w ciągu pięciu minut powinien podać 3 własne propozycje rozwiązania problemu i podać kartke następnej osobie, kolejna proponuje 3 nowe pomysły lub udoskonala propozycje poprzednika. Powtarzane jest to 6-cio krotnie.
Technika Delficka:
Uzyskanie najbardziej prawdopodobnych odpowiedzi poprzez konfrontacje indywidualnych ekspertów z opinią większości. Zadaniem ekspertów jest dokładne wypełnienie zaprojektowanych wcześniej kwestionariuszy. W nich eksperci podają nie tylko swoje opinie, ale i ich uzasadnienia. Po pewnym czasie otrzymują informacje na temat wypowiedzi większości oraz odpowiedzi kontrowersyjne wraz z argumentacją. Następnie uczestników prosi się o powtórne podanie propozycji rozwiązania, ustalając czas do ponownego rozpatrzenia problemu. Po pewnym czasie specjaliści otrzymują pisemne informacje o opinii większości, a osoby, które mają odmienne zdanie zachęca się do podania swoich racji, minimum 6 osób. Ten proces trwa do momentu określonego, zależy od problemu i rozbieżności rozwiązań.
W tej technice mamy do czynienia ze sprzężeniem zwrotnym pomiędzy opiniami indywidualnymi wszystkich ekspertów, które kształtują opinię większości, a opinią większości, która oddziałuje na odpowiedzi indywidualne.
Celem badania jest jedynie naświetlenie zagadnienia, które potem należałoby przekazać do dalszych rozważań.
Ma charakter długotrwały, harmonizowanie opinii ekspertów z większością ludzi (np. zaprojektowanie nowoczesnych technik logistycznych) Kierowanie wyzwalające twórczość
Podstawowe czynniki organizacji
Zachowanie i postawy kierownictwa
Typowe skutki zachowań i postaw kierownictwa
Klimat emocjonalny
Wysokie zaufanie
Niski poziom lęku
Zachowanie bardziej impulsywne, słabiej cenzurowane. Większa gotowość do ryzyka, więcej błędów. Większa gama i wartość twórcza reakcji. Zaufanie do własnych odruchów.


(…)

….
Nowoczesne zarządzanie wymaga nie tylko sięgania po innowacje techniczne, ale także odwoływanie do geniuszu uczestników organizacji, ich różnorodności, wzajemnego uzupełniania się, zaangażowania i troski o jakość stosunków społecznych. Firma ciesząca się dobrą opinią na rynku przyciąga ludzi utalentowanych, oferuje im atrakcyjne możliwości robienia kariery, zdobywania różnorodnych doświadczeń i umiejętności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz