Wykład - szacowanie przepływu pieniędzy w projekcie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1050
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - szacowanie przepływu pieniędzy w projekcie - strona 1 Wykład - szacowanie przepływu pieniędzy w projekcie - strona 2 Wykład - szacowanie przepływu pieniędzy w projekcie - strona 3

Fragment notatki:

Szacowanie przepływów środków pieniężnych w projekcie.
3 rodzaje przepływów pieniężnych w projekcie. ….
….
Zasada 2 Nakazuje ignorowanie , czyli odrzucenie wszelkich kosztów już poniesionych. Oznacza to, że wszystkie koszty poniesione do momentu podjęcia decyzji inwestycyjnej (uznania bądź nie uznania projektu nadającego się do realizacji nazywane także kosztami utopionymi, nie mogą być w ogóle uwzględniane w analizie finansowej projektu).
Złamanie tej zasady zwłaszcza wśród praktyków, może doprowadzić do odrzucenia projeku korzystnego, bądź też o podjęciu decyzji o realizacji projektu nie opłacalnego. Konsekwentne stosowanie tej zasady oznacza, że analiza opłacalności projektu inwestycyjnego jest prowadzona jedynie pod kontem przyszłych przepływów czyli oczekiwanych. Moment prognozowania wszelkich wydatków i wpływów rozgrywa się w momencie podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Wszystkie koszty wcześniejsze należą do kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa a nie do szacowanych przepływów pieniężnych projektu.
Zasada 3
Polega na uwzględnieniu …. Również tak zwanych kosztów alternatywnych nazywanych także kosztami utraconytch możliwości.
Koszty alternatywne to środki pieniężne, które mogły by być uzyskane z istniejących aktywów firmy, gdyby nie zostały użyte na potrzeby analizowanego projektu.
Można to zilustrować na przykładzie podjecia decyzji o prznaczenie gruntów wchodzące w…… na cele inwestycyjne.
Wówczas wartość tych gruntów jest zaliczona w poczet wydatków inwestycyjnych w myśl zasady że stanowią one koszt utraconych możliwości..
Zasada 4
To wymóg uwzgędniania w przepływach środków pieniężnych tzw efektów zewnętrznych projektu. Mogą one mieć postać wydatków, spowodowanych np. zmniejszonymi na skutek realizacji projektu przychodami ze sprzedaży dotychczasowej produkcji firmy inwestora.
Efekty zewnętrzne mogą mieć również postać wpływów środków pieniężnych. Ma to miejsce wówczas gdy w wyniku realizacji projektu inwestycyjnego zwiększy się stopień wykorzystania istniejących dotychczas zdolności produkcyjnej firmy lub też gdy realizacja projektu zapewni dostęp do tanich źródeł surowców.
Innym przykładem tzw efektów zewnętrznych projektów są wpływy pieniężne z tytułu uczestnictwa w joint venture w firmie macierzystej. Takie dodatkowe wpływy mogą wynikać z tańszych dostaw surowców i usług np. z korzystnego transferu technologii. Poszerzenia marketingu produktów itp. Są to wszystko efekty związane z uczestnictwem w joint venture firmy macierzystej
Zasada 5


(…)

… tzw modelu standardowego lub też w przepływach pieniężnych.
Bez względu jednak na postać zastosowanego modelu, bieżące wartości netto projektu, odsetki jako koszt zadłużenia nie mogą być uwzględnione podwójnie tzn w przepływach pieniężnych oraz w stopie dyskontowej (tzn jeżeli koszty uwzględniane sa w przepływach nie mogą bydz uwzględnienei w stopie dyskontowej i odwtotnie)
Zasada 8 Konsekwentne…
… firmy macierzystej
Zasada 5
Odnosi się do konieczności uwzględnienia w przepływach środków pieniężnych zmian w kapitale obrotowym netto. Podjęcie decyzji o realizacji projektu inwestycyjnego, zazwyczaj rodzi potrzeby zwiększenia rozmaitych aktywów bieżących np. zapasów, surowców, materiałów, produkcji w toku, części zamiennych, wyrobów gotowych a także pewnego salda gotówki. Równocześnie zwiększona…
… wydatków kapitałowych. Zasada 6 szacowania przepływów środków pieniężnych.
Odnosi się do tzw wartości rezydualnej nazywanej także wartością końcową projektu. Jest ona obliczana jako suma niezamotyzowanej wartości środków trwałych, oraz wartości zapotrzebowania na kapitał obrotowy netto w ostatnim roku okresu obliczeniowego (tzn w ostatnim roku prognozy). Wartość końcowa projektu definiowana jako przychód…
… netto przepływów środków pieniężnych
NCF t = CFMt + CFOt + CFR
NCFt - wartość netto przepływów środków pieniężnych projektu w roku t
CFMt - całkowite przepływy środków pieniężnych inwestycyjnych w roku t
CFOt - przepływy operacyjne netto w roku t
CFR - przepływy pienięzne netto z likwidacji projektu (wartość rezydulana)
Każdy z tych 3 rodzajów przepływów ma swoją strukturę wewnętrzną.
Przepływy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz