Wykład - System klanowo totemiczny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - System klanowo totemiczny - strona 1

Fragment notatki:

System klanowo totemiczny
Struktura społeczna plemion totemicznych jest klanowa. Wynika z tego „podstawowa równość wszystkich mężczyzn i wszystkich kobiet” (ale chyba chodzi o to że równość kobiety w gr kobiet i mężczyzny w gr mężczyzn, a nie że kobieta równa mężczyźnie, chociaż...?) . Nie występują układy klasowe (wyjątek płn-zach wybrzeże Pacyfiku gdzie są „szlachetni” i „ śmierdziele”). Jeśli chodzi o wybrzeże Pacyfiku, to tam latem obowiązują podziały klanowe, zimą natomiast - przynależność do tajnych stowarzyszeń.
Społeczeństwa tradycyjne związane są więzami pokrewieństwa, powinowactwa przez małżeństwo i krewniactwa - związku przez filiację (pochodzenie).
Klan - (ród), jednostka podziału plemienia na grupy, w obrębie których małżeństwo jest zakazane (egzogamia), związani są ze sobą przez krew (symbolizuje to wierzenie o pochodzeniu od jednego przodka). Mogą liczyć pochodzenie w linii ojcowskiej (patrylinearyzm), lub macierzyńskiej (matrylinearyzm), czy też obydwoma sposobami na raz (bilateralizm). Wyznacznikiem jedności klanu jest jego odrębna nazwa i symbole, najczęściej będące totemami. Klany grupują się we fratrie (najczęściej występują dwie - tworzą one połowy egzogamiczne). Zasadą podstawową jest wzajemna egzogamia połów.
Spotykane są także wewnętrzne podziały społeczne związane z grupami wiekowymi (przejście do innej grupy poprzez inicjację). (0-8/15 lat) - okres dzieciństwa, spędzany pod opieką kobiet, dzieci bawią się ze sobą bez żadnych ograniczeń ze względu na płeć
(8/15-25/35) - po inicjacji młodzieniec przechodzi do Domu Mężczyzn, tam mieszka wraz z rówieśnikami, należy do klasy wojowników, dozwolone życie płciowe, ale nie małżeństwo
(25/35-55/65) - mężczyźni, mogą zawierać związki małżeńskie i mieszkać we własnej chacie
powyżej 65 lat - przynależność do rady plemiennej, dożycie tak sędziwego wieku jest źródłem prestiżu, ze względu na wiedzę i doświadczenie jakie ta osoba posiada. Zabijanie lub porzucanie osób starych występuje jedynie u ludów żyjących w ekstremalnie ciężkich warunkach (Eskimosi)
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz