Wykład - system DAB

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład -  system DAB - strona 1 Wykład -  system DAB - strona 2

Fragment notatki:

1. System DAB w wersji satelitarnej, naziemnej blokowej i mieszanej - schemat blokowy.
2. Cechy charakterystyczne systemu DAB Eureka-147. - jakość porównywalna z CD, odbiór podczas ruchu pojazdu (odbiór jest niezakłócony), tworzenie sieci jednoczęstotliwościowych, oszczędne użycie widma, oszczędność na mocach nadajników od 10 - 20 razy mniejszych w stosunku do FM, transmisja dodatkowych danych, kompatybilność z RDS. 3. Kodowanie źródłowe w systemie DAB. MUSICAN.
-koder źródłowy (kodowanie podpasmowe MUSICAN). Całkowite rozdzielenie funkcji kodera źródłowego, kanałowego i modulatora. 4. Charakterystyka toru naziemnego. Wielodrogowość sygnału, zjawisko Dopplera. Analizujemy sytuację gdy do odbiornika dociera tylko sygnał odbity. (amplitudy i opóźnienia zmieniają się z pozycją anteny odbiorczej). Opóźnienie wynosi ok 200μs (gdy do anteny nie dociera fala bezpośrednia). Zwiększenie mocy nie powoduje poprawy, bo odbicia też zwiększają swoją moc. Zmiany charakterystyk kanału w czasie (problem istotny dla transmisji naziemnej). Sygnały odbite przyjmuje się, że pochodzą od obiektów położonych w odległości 40 km. Wielkość opóźnienia opisuje nam sygnały pochodzące z określonego okręgu. Przy 30 km w obie strony sygnał odbity pojawi się po 0,33ms. Niedopuszczalne są interferencje międzysymbolowe. Zmiana otoczenia odbiornika powoduje nieprawidłową estymację fazy. Powoduje to, że klasyczne sposoby modulacji nie zapewniają elementowej stopy błędów, nawet przy dużych wartościach S/N. Zwiększając moc sygnału zwiększamy również sygnały odbite. Wieledrogowość sygnału (obić) fale mogą docierać do odbiornika wieloma drogami. Efekt Dopplera - zmiana częstotliwości przy ruchu warstw jonosfery. Fala może rozchodzić się jako fala odbita, bezpośrednia, przyziemna. 6. Czasowo-częstotliwościowa charakterystyka kanału Rayleigha. Jeżeli do odbiornika nie dociera fala bezpośrednia to fluktuacje opisane są metodą rozkładu Rayleigha. Do sygnału fluktuacyjnego dodają się szumy i zakłócenia przemysłowe. Szczególnym utrudnieniem jest opóźnienie sygnału. Zmiany transmisji naziemnej. Jeżeli przyjmujemy, że sygnały odbite pochodzą z określonego okręgu to opóźnienie przy 30km jest około 0,33ms. Minimalna wartość S/N w DAB zależy od tego czy rozważamy jedynie wpływ szumów (kanał Gaussa) czy też wpływ odbić wielokrotnych (kanał opisany rozkładem Rayleigha). Gauss 7 dB, Rayleight 14dB punkty graniczne S/N. 7. Kodowanie kanałowe. Kodowanie kanałowe (w Astrze) inne niż MUSICAN. Nie zachodzi potrzeba stosowania COFDM. Przeznaczony jest dla odbiorników nieruchomych ADR. Analogowy sygnał stereofoniczny poddaje się cyfryzacji z fp=48kHz 16 bitów. Przepływność 1536kbit/s. 8. Liczba podnośnych w DAB-T.

(…)

… do 4D, częstotliwość środkowa odpowiednio od 47,936 do 67,072MHz. Następnie Pasmo II numery bloku od 13 do 50, częstotliwość środkowa odpowiednio 174,428 do 239,200. Następnie pasmo L numer bloku od 51 do 73 częstotliwość środkowa od 1452,960 do 1490,642. I ostatnie pasmo II numer bloku DAB od 74 do 85 częstotliwość środkowa od 87,936 do 107,072MHz. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz