Wykład - System bankowy. Rodzaje banków

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - System bankowy. Rodzaje banków - strona 1 Wykład - System bankowy. Rodzaje banków - strona 2

Fragment notatki:

Temat 1. System bankowy. Rodzaje banków.
Proces dezintermediacji - odpośredniczenie, czyli pomniejszenie roli banków na rzecz innych instytucji finansowych (szczególnie w USA) Mikroekonomiczne podejście: Bank jest przedsiębiorstwem, które udziela kredytów i zaciąga je, świadczy usługi obrotu pieniężnego oraz oferuje inne usługi.
Bank jest pośrednikiem - zarabia na marży pomiędzy kosztem pozyskania środków a przychodem z ich ulokowania.
Owa marża to różnica pomiędzy oprocentowaniem kredytów i depozytów, która w Polsce wynosi około 2,5 procenta, a na świecie 1 procent.
Makroekonomiczne podejście: Banki są pośrednikami finansowymi, których zadaniem jest sprawne zaopatrywanie podmiotów gospodarczych w środki płatnicze oraz zapewnienie właściwego funkcjonowania obiegu pieniężnego. Umożliwia to obniżenie kosztów transakcyjnych.
Koszty transakcyjne w przypadku usług bankowych dzielą się na:
Koszty poszukiwań - znalezienie pożyczkodawcy lub pożyczkobiorcy na własną rękę
Koszty weryfikacji - weryfikacja celów wydania pożyczonych środków w kontekście zdolności finansowej
Koszty monitorowania - monitorowanie czy do zwrotu środków dojdzie, czy raty są płacone w terminie
Koszty dotrzymania umowy - dotyczy to problemu pozyskania środków w sytuacji kiedy dłużnik zobowiązał się do oddania środków przed czasem, kiedy zażyczy sobie tego wierzyciel
System bankowy obejmuje całokształt instytucji bankowych, a także normy określające wzajemne powiązania i stosunki z otoczeniem. System bankowy w gospodarce rynkowej jest dwuszczeblowy - składa się z jednego banku centralnego i wielu banków komercyjnych. Bank centralny jest instytucją publiczną realizującą określony fragment polityki gospodarczej państwa. Oprócz kwestii gospodarczej kluczową cechą banku centralnego jest posiadanie monopolu na kreowanie pieniądza gotówkowego (władza monetarna). Banki komercyjne za to, biorą udział w kreacji pieniądza bezgotówkowego, którego liczba jest związana z bazą monetarną mnożnikiem kreacji pieniądza. Drugą funkcją banków komercyjnych jest transformacja kwot, terminów,
ryzyka oraz przestrzenna alokacja kapitału. Banki dzielą się na:
Banki operacyjne (depozytowo-kredytowe) -zaliczane do banków komercyjnych, wśród których wyróżniamy hurtowe (koncentrują się na dużych operacjach, na ogół z innymi instytucjami finansowymi) i detaliczne (koncentrują się kliencie fizycznym)
Banki specjalistyczne - zaliczane do banków komercyjnych, wśród których wyróżniamy np. banki inwestycyjne, albo hipoteczne
Kasy oszczędnościowe - praktycznie nie występują w Polsce, bardziej w Niemczech


(…)

…, wśród których wyróżniamy np. banki inwestycyjne, albo hipoteczne
Kasy oszczędnościowe - praktycznie nie występują w Polsce, bardziej w Niemczech
Spółdzielczość kredytowa - wśród których wyróżniamy banki spółdzielcze, gdzie można zaciągać kredyt nie będąc udziałowcem, oraz SKOKi (unie kredytowe), gdzie żeby być klientem musisz być udziałowcem.
Banki w Polsce pochodzą z kilku źródeł:
Założenie spółki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz