Systemy bankowe - bank

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Systemy bankowe - bank - strona 1 Systemy bankowe - bank - strona 2 Systemy bankowe - bank - strona 3

Fragment notatki:


Bank - określony jest jako przedsiębiorstwo usługowe, którego działalność polega na udzielaniu kredytu, świadczeniu usług w obrocie pieniężnym, kredytowym i kapitałowym oraz oferuje inne usługi. Rolę banku można określić następująco :
Rola płatnika, tzn. dokonuje płatności swoich klientów. Rola agenta: działa w imieniu klientów w zakresie emisji papierów wartościowych i zarządzania własnością klientów.
Rolę gwaranta tzn. popiera klientów spełniających swe zobowiązania.
Pełni rolę pośrednika w dokonywaniu transformacji otrzymanych depozytów w kredyty, przede wszystkim dla przedsiębiorstw ( pośrednictwo między podmiotami deficytowymi i nadwyżkowymi oraz odgrywa role instrumentu w realizacji polityki gospodarczej kraju, regulowanie podaży pieniądza poprzez działanie banku centralnego)
Jak wiadomo istnieje wiele banków. Wszystkie banki jako instytucje tworzą pewien całokształt zwany systemem bankowym. Taki system składa się z banku centralnego ( emisyjnego ) i banków komercyjnych. W każdym systemie bankowym krajów o gospodarce rynkowej banki pełnią trzy podstawowe funkcje w gospodarce: kreują pieniądz centralny będący ostatecznym środkiem zapłaty .
kreują zdecentralizowany pieniądz wkładowy jako instrument kredytowy i środek płatniczy. Pośredniczą między posiadaczami środków pieniężnych.
Pierwszą funkcję wykonują banki centralne, drugą zaś funkcją zajmują się banki komercyjne:
funkcję ekonomiczną , polegającą na przekształceniu pieniądza pasywnego ( oszczędnościowe ) w pieniądz aktywny ( inwestycyjny ) , powodujący przyrost kapitału. funkcję rachunkowo operacyjną, polegająca na prowadzeniu rachunków przedsiębiorstw i dokonywaniu na nich operacji bankowych. W ten sposób kontrahenci na rynku znacznie sprawniej rozliczają się między sobą, a także nie muszą przechowywać dużej gotówki w kasie, co minimalizuje ryzyko jej utraty w wyniku np. kradzieży. funkcję usługową polegającą na tworzeniu biur maklerskich, za pośrednictwem których banki oferują papiery wartościowe w publicznym obrocie, prowadzą rachunki papierów wartościowych swoich klientów oraz na ich zlecenie i w ich imieniu sprzedają i kupują akcje, obligacje i inne walory, będące w obrocie kapitałowym.
Kryteria klasyfik acji i rodzaje banków KRYTRIUM RODZAJE BANKÓW FUNKCJE PEŁNIONE
W SYSTMIE BANKOWYM


(…)

…, banki specjalne- do nich zaliczamy:
banki inwestycyjne banki hipoteczne
banki komunalne
oraz kasy oszczędnościowe.
Banki komercyjne, nazywane również bankami kredytowymi, zajmują się przede wszystkim obsługą finansową podmiotów rynkowych. W tym celu prowadzą działalność depozytową, kredytową oraz świadczą usługi operacyjne. Działalność depozytowa polega na przyjmowaniu i przechowywaniu przez bank…
… specjalizacja pod względem terytorialnym ( banki ogólnokrajowe i regionalne) , a także branżowe ( banki przemysłowe , rolne, handlu zagranicznego oraz budowlane. ). Do banków specjalnych można zaliczyć banki inwestycyjne, instytucje kredytu długoterminowego, banki hipoteczne, role i melioracyjne, a także banki komunalne. Banki specjalne to przede wszystkim banki inwestycyjne, które zajmują się koncentracją…
… restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych;
doradztwo i zarządzanie finansami;
tworzenie funduszy inwestycyjnych i zarządzanie nimi;
transakcje w zakresie instrumentów pochodnych na terminowych rynkach finansowych;
leasing i faktoring ;
obrót produktami ubezpieczeniowymi ;
działalność badawcza i analityczna ;
dystrybucja informacji.
Banki hipoteczne to typowe banki wyspecjalizowane. Akcje tych banków…
… w bankach ziemia lub nieruchomości. Do banków specjalnych należą także m.in. :
instytucje kredytu ratalnego ;
banki - zbiornice, przechowujące papiery wartościowe;
towarzystwa lokat kapitałowych, które dają małym inwestorom możliwość uczestniczenia w portfelu złożonym z akcji wielu spółek akcyjnych. BANKI SPÓŁDZIELCZE Bank spółdzielczy jest jednocześnie bankiem i spółdzielnią, co wywiera decydujący wpływ…

FUNKCJONALNA
Banki uniwersalne
Banki o zadaniach specjalnych (banki specjalne,
Banki wyspecjalizowane)
SPECJALIZACJA BRANŻOWA
Banki rolnicze (rolne)
Banki rzemieślnicze
Banki budowlane
Banki przemysłowe
Banki handlu zagranicznego itp.
RODZAJ WYKONYWANYCH
CZYNNOSCI
Banki handlowe (banki depozytowo-kredytowe,
banki komercyjne)
banki rozwojowe (banki inwestycyjne, banki kredytu długoterminowego)
Banki lokacyjne…
… komercyjny, na określonych warunkach, środków pieniężnych swoich klientów. Powstają w ten sposób depozyty bankowe, które dzielą się na depozyty a vista (wypłacane na każde żądanie) oraz depozyty terminowe, nazywane często lokatami. Na ogół skala działalności depozytowej banku wyznacza skalę jego działalności kredytowej, w ramach której banki komercyjne udzielają: kredytów, czyli finansują wcześniej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz