To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
WYKLAD IX STATYSTYKA W UBEZPIECZENIACH STATYSTYKA UBEZPIECZENIOWA - narzędzie niezbędne aby działalność ubezpieczeniowa funkcjonowała prawidłowo (informacja do oszacowania ryzyka i wysokości składki).
ZADANIA INNE:
reasekuracja - badanie aktualnej struktury portfela ubezpieczeń, badanie stabilności operacji ubezpieczeniowych co umożliwia podejmowanie decyzji w procesie reasekuracji,
prewencja - badanie przyczyn wypadków losowych, wysokości odszkodowań i na tej podstawie dostarczanie informacji co do kierunków działań prewencyjnych i oceny efektywności działalności prewencyjnej.
PRZEDMIOTY (2 ZBIORY) BADAŃ STATYSTYKI UBEZPIECZENIOWEJ:
portfel ubezpieczeń - zbiór ubezpieczeń w danym okresie,
zbiór wypadków ubezpieczeniowych, które spowodowały roszczenia ubezpieczeniowe (zbiór szkód).
Te dwa zbiory są ze sobą skorelowane.
Podstawowym problemem w badaniu szkód jest ustalenie jednostki statystycznej.
JEDNOSTKA STATYSTYCZNA - w zależności od rodzaju badanego ubezpieczenia jest to albo ubezpieczenie udokumentowane jednym dowodem albo ryzyko rozumiane jako zespół obiektów narażonych na zniszczenie czy uszkodzenie wskutek jednego wypadku objętego ochroną ubezpieczeniową. Natomiast w przypadku ubezpieczeń osobowych przez ryzyko przyjmuje się każdą ubezpieczoną osobę.
Należy zwrócić uwagę na to, że ubezpieczenie ≠ ryzyka ponieważ w ramach jednego ubezpieczenia może znaleźć się wiele rodzajów ryzyka, jak również zespół wielu ubezpieczeń może stanowić jedno ryzyko.
PODZBIORY (w zależności od celu przeprowadzanego badania):
wg rodzajów,
wg działów ubezpieczeń.
Zbiory rozbija się na POZYCJE TARYFOWE, do których zalicza się te ubezpieczenia, w których prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku ubezpieczeniowego, a także stopień natężenia jego działania...
Dla celów prognostycznych i taryfowych wyodrębnia się zespoły ubezpieczeń uzyskiwane na podstawie krzyżujących się klasyfikacji. Powstają dwuwymiarowe tablice statystyczne, w których wiersze odpowiadają ..., a kolumny ....
Dane niezbędne do celów analizy statystycznej brane są z materiałów takich jak: sprawozdania ubezpieczeniowe (raporty),
tablice statystyczne.
Zbiory składek ubezpieczeniowych informują o wysokości składek przypisanych i zainkasowanych.
SKŁADKA PRZYPISANA - powstaje w momencie obliczenia i księgowania polisy ubezpieczeniowej (suma, którą ubezpieczający ma zapłacić Zakładowi Ubezpieczeń).
SKŁADKA ZAINKASOWANA - składka faktycznie zapłacona przez ubezpieczającego Zakładowi Ubezpieczeń.
(…)
… jako, że w ubezpieczeniach osobowych dużą rolę odgrywa czynnik czasu. W ubezpieczeniach osobowych zwłaszcza na życie znaczna część składek jest w dyspozycji ubezpieczyciela i jest lokowana co przynosi efekty, które są brane pod uwagę przy ustalaniu stopy składki.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)