Wykład - Sojusz polsko-francuski

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Sojusz polsko-francuski - strona 1 Wykład - Sojusz polsko-francuski - strona 2

Fragment notatki:

Sojusz polsko-francuski po przewrocie majowym
- Zaleski w pierwszym swoim publicznym wystąpieniu na temat spraw zagranicznych potwierdził pierwszorzędne znaczenie sojuszu polsko-francuskiego. -kontynuacja poprzednich rządów.
- reguła, że odprężenie w stosunkach francusko-niemieckich nie może powodować oziębienia w stosunkach francusko-polskich
- chciano zredukować jedną francuską „opiekę” wojskową, nie pogarszając sojuszu z Francją. zlikwidowano francuską misję wojskową w Polsce
- projekt nowej konwencji francuskiej - wycofanie się Francji z dotychczasowego obowiązku dostarczania Polsce amunicji w wypadku wojny z jakimkolwiek państwem przy neutralności Francji. Chciano też wyeliminować bezwzględną pomoc przy wojnie polsko-radzieckiej.
- niebezpieczeństwo odsuwanie się Francji od Polski było wprost proporcjonalne do przybliżania się jej do Niemiec Polska wobec tego wysunęła model traktatu „D” - polsko-francusko-niemiecki
1. nieagresja
2.pokojowe załatwianie sporów
3.pomoc regionalna
Odpowiedź Francji przyszła po tygodniu - negatywna trudności wprowadzenia w życie polskiej propozycji, głównie na prawdopodobną odmowę Niemców. - Polska wróciła do w tej sytuacji do konwencji z 1921 roku - rząd francuski nie zdołał zmodyfikować swoich zobowiązań względem Polski, rząd polski nie zdołał za to wzmocnić traktatu gwarancyjnego z 1925 r.
- Zaleski z aprobatą przychylił się do francuskiej idei Stanów Zjednoczonych Europy konieczność racjonalnej organizacji Europy w imię bezpieczeństwa - zbliżenie ekonomiczne. Polska chciała jednak jednakowe dla wszystkich państw gwarancje bezpieczeństwa, integralności i niezależności politycznej.
- starania o pożyczkę francuską półtora miliardów franków. Miliard to miała być pożyczka materiałowa, a pół miliona przeznaczone na rozbudowę polskiego przemysłu zbrojeniowego. Zgodę na to musiał jednak wyrazić francuski parlament, który nastawiony był pacyfistycznie. Zakończyło się to niepowodzeniem, ale zdołano uzyskać czwartą transzę pożyczki zaciągniętej jeszcze w 1921 czyli 400 mln franków.
- 1 sierpnia 1932 miały zniknąć francuska misja wojskowa i morska w Polsce
- dyplomacji polskiej udało się w najbliższych latach po Locarno utrzymać formalny stan sojuszu polsko-francuskiego. Traktat polityczny i konwencja wojskowa pozostały nadal aktualne , pomimo podpisanego w 1925 w Locarno traktatu gwarancyjnego.
Próby ożywienia stosunków z Anglią
- pozytywny stosunek po polskich rządów po przewrocie majowym
- Zaleskiego upatrywano jako anglofila
- przemianowanie poselstw na ambasady w 1929 roku, - drobne oziębienie po skardze Anglii do LN o procesie brzeskim i pacyfikacji w Małopolsce Wschodniej, nie udała się sprawa pożyczki dla Polski
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz