To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Socjologizm
Glownym przedtawicielem jest E. Durkheim. Religia jest zjawiskiem spolecznym stanowiacym integralny element calosciowego systemu spolecznego i jako taka musi byc badana za pomoca metod socjologicznych. Przedmiotem badania jest fakt spoleczny. Powstaja one (fakty spol) wylacznie w zbiorowosci i sa podstawowe dla jej istnienia. Musza byc wyjasniane na tym samym poziomie. Spoleczenstwo to realnie istniejaca jakiosc, specyficzna rzeczywistosc, ktorej cechy szczegolnie nie sa tozsame z cechami tworzacych je czesci. ich polaczenie powoduje powstawanie takich zjawisk jak wyobrazenia zbiorowe i swiadomosc zbiorowa, ktore sa jakosciowo inne od jednostkowych. Rzeczywistosc spoleczna jest zawsze rzeczywistoscia zastana. Fakty spoleczne sa zewnetrzne, dane, istnieja obiektywnie i niezaleznie od swiadomosci indywiduow a obowiazujace spoleczne wzory myslenia i dzialania sa przekazywane jednostka w procesie wychowania i edukacji. Fakty spol nalezy poznawac jak rzeczy tzn poznawac je od zewnatrz, obiektywnie, nie stosujac introspekcji. Ich przyczyn nalezy szukac wsrod innych faktow spol.Podstawowymi potrzebami kazdego spoleczenstwa sa zapewnienie wew harmonii i akceptacja do otoczenia. Jednostka otrzymuje od spoleczenstwa wszystkie cechy, ale jdnoczesnie odczuwa i podziela jego prawa co jest podstawa jego trwania.
Czlowiek ma charakter dwoisty. dualizm ten wyraza sie w przeciwstawianiu zmyslow rozumowi, instynktow moralnosci, egoizmu altruizmowi a wiec tego co jednostkowe temu co spoleczne.Aby czlowiek mogl wejsc w sfere spol musi przezwyciezyc swa zwierzeca nature. jest to mozliwe dzieki religii ktora laczy te dwa swiaty. Wszelkie wierzenia ukazuja obraz czlowieka rozdzielonego na cialo i dusze jego zycie przebiega w dwuch sferach swieckiej (profane) i swietej (sacre). Religia stwarza czlowieka jako istote spoleczna ktora uznaje istnienie spolecznej duszy oprocz indywidualnego ciala. Zrodel zjawisk rel nalezy szukac w spoleczenstwie.
Religia jest najbardziej elementarnym zjawiskiem spolecznym, gdyz wskazujac czlowiekowi istnienie idealow, bedacych przedmiotem jego dazen, staje sie niezbednym elementem rozwoju mysli ludzkiej prowadzacym do tworznia moralnosci, nauki itp. Zrodlemrel jest zbiorowa dusza spoleczenastwa.
Zjawiska rel dzieli sie na wierzenia i obrzedy. Wierzenia rel to wyobrazenia wyrazajace nature rzeczy swietych oraz stosunki jakie istnieja pomiedzy nimi badz miedzy nimi a rzeczami swieckimi. Rzeczy swiete to te ktorych wyobrazenia zostaly wytworzone przez spoleczenstwo, sa chronione przez zakazy i maja wieksza moc od rzeczy siweckich, czyli tych, ktorych podstawe stanowia jednostkowe zmysly i doswiadczenia. Obrzedy to zasady postepowania okreslajace w jaki sposob czlowiek powinien sie zachowywac wobec rzeczy swietych. i znow religia jest spojnym systemem wierzen i praktyk odnoszacych sie do rzeczy swietych tzn wydzielonych i zakazanych - wierzn i praktych ktore wszystkich wierzacych lacza w jedna wspolnote moralna zwana Kosciolem.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)