To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Prawo z elementami prawa ochrony własności intelektualnej dr Ewa Janik
Wykład 4
Sankcje Sankcja- jest to ujemny skutek prawny polegający na zastosowaniu represji w postaci przymusu państwowego. W przypadku, gdy adresat normy prawnej nie zastosuje się do nakazu bądź zakazu, a więc gdy nie wypełnia swojego obowiązku. Dzielimy je na:
Sankcje represyjne- jest to pewna dolegliwość wyrządzona tytułem odpłaty za zachowanie niezgodne z prawem. Polski kodeks prawny wyróżnia kary, a tymi karami jest grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności, 25lat pozbawienia wolności, dożywocie. Poza karami jeszcze mogą być środki karne np. pozbawienie praw publicznych, zakaz zajmowania określonego stanowiska, zakaz wykonywania jakiegoś zawodu, zakaz prowadzenia pojazdu, nawiązka, naprawienie szkody, podanie wyroku do publicznej wiadomości. Sankcje egzekucyjne- zmuszają adresata do wykonania obowiązku, którego dobrowolnie by nie wykonał. Te sankcje przeprowadza się poprzez zastosowanie przymusu osobistego, wykonanie zastępcze (następuje ono w trybie egzekucji majątkowej).
Sankcje nieważności- dana czynność będąca konsekwencją zachowania niezgodnego z prawem nie rodzi skutków prawnych. (Każda umowę dotyczącą sprzedaży nieruchomości musimy przeprowadzić przez akt notarialny). Nieważność może być ex lege (z mocy prawa), albo też w celu unieważnienia musi być wszczęte postępowanie.
Obowiązywanie prawa- następstwem tego że jakaś norma obowiązuje jest wymóg, aby ją stosować. Fikcja powszechnej znajomości prawa jak jakąś ustawę powołuje się to po 2tygodniach uważa się za powszechnie znaną.
Obowiązywanie ma 3 wymiary:
Terytorialne- terytorium państwa stanowi przedmiot władzy państwowej, ponadto obejmuje przestrzeń w której państwo sprawuje swoją władzę w sposób wyłączny wobec rzeczy, itp., zasadą jest że akty normatywne wydane przez kompetentne organy obowiązują na obszarze całego państwa, chyba że same stanowią inaczej. Od tej zasady są 2 wyjątki:
Terytoria pływające, kosmiczne i powietrzne. (in +_)
Terytoria (obszary) ambasad i baz wojskowych. (in -)
Przepisy prawa miejscowego- są to przepisy które obowiązują na obszarze właściwości organu które to prawo wydał. Np. przepisy samorządu terytorialnego, przepisy terenowych organów organizacji samorządowej i przepisy wojewody.
Personalne- prawo samo decyduje o ty kogo ma obowiązywać, praw powinno być inteligentne i ci kto go tworzą. Prawo obowiązuje wszystkie osoby które przebywają na danym obszarze bez względu na przynależność państwową. Wyjątki:
Przedstawiciele państw akredytowanych w danym państwie np. ambasadorowie, członkowie sił zbrojnych. (in -)
(…)
… szczególny uchyli przepisz ogólny. SYSTEMATYKA ZDARZEŃ PRAWNYCH:
Orzeczenia deklaratoryjne- jedynie stwierdzają istnienie określonych uprawnień lub obowiązków nie zmieniając stanu prawnego i w związku z tym nie kwalifikuje się ich jako fakty prawne np. stwierdzenie zasiedzenia, stwierdzenie nabycia spadku. Skutki prawne- to wszystkie następstwa prawne, jakie przepisy prawa wiążą z faktami prawnymi, powiązanie faktów prawnych ze skutkami prawnymi, mają charakter powinnościowy, normatywny, gdyż są one ustalane bądź narzucane mocą odpowiednich przepisów prawa. Przepisy prawa wyznaczają skutki prawne:
Jednoznacznie precyzują skutki prawne niczego nie uzależniając od oceny organów stosujących prawo (np. każdy kogut u którego ostanie wykryty wirus ptasiej grypy, musi zostać uśpiony w ciągu 24godzin…
…, albo jest konkretna data. Vacatio legis- okres od ogłoszenia do wejścia w życie, jest on po to żeby każdy z nas mógł się z tym prawem zapoznać oraz żeby mógł przygotować się do jego stosowania. Z reguły trwa 2 tygodnie, ale to jest minimum, czasami może być i rok. !!
Zakaz retroakcji (lex retro non agit)- prawo nie działa wstecz.
Utrata mocy obowiązującej:
Większość przepisów prawa nie określa do kiedy obowiązuje…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)