To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
SANKCJE - wszelkie ujemne skutki prawne przewidziane przez przepisy prawa w przypadku gdy podmiot prawa nie zachowuje się zgodnie z postanowieniami prawa. 3 rodzaje sankcji: sankcje represyjne: kara ma być proporcjonalna do wyrządzonej szkody. Podział sankcji represyjnych według stopnia ich oznaczoności (kryterium stanowi zakres swobody przyznany organowi orzekającemu): sankcje bezwzględnie oznaczone - charakteryzują się tym, iż przepis prawa w tym wypadku nie pozostawia organowi orzekającemu żadnej swobody zarówno w określeniu rodzaju sankcji jak i w zakresie wyznaczenia jej wymiaru. Kodeks karny obecnie nie przewiduje takiej sankcji. sankcje względnie oznaczone - mówimy o nich wtedy, gdy przepis prawny wyznacza rodzaj sanki natomiast organ orzekający posiada swobodę w zakresie wyznaczenia jej wymiaru w granicach zakreślonych przez prawo. widełki: od… do … sankcje alternatywnie oznaczone - mówimy o nich wtedy, gdy organ orzekający posiada swobodę zarówno w zakresie rodzaju sankcji z pośród wymienionych przez prawodawcę jak i jej wymiaru w ramach zakreślonych granic. sankcje kumulatywnie oznaczone - mówimy o nich wtedy, gdy przepis prawa zobowiązuje organ orzekający do zastosowania więcej niż jednego rodzaju sankcji, a w szczególności do łącznego stosowania kary i środka karnego. Zgodnie z Kodeksem karnym wyróżniamy 2 rodzaje sankcji represyjnych:
kary: - pozbawienie wolności -25 lat pozbawienia wolności - ograniczenie pozbawienia wolności: głównym obowiązkiem osoby skazanej jest wykorzystanie pracy wskazanej przez sąd. Osoba ta ma obowiązek na żądanie sądu informować o przebiegu kary i nie może zmieniać miejsca zameldowania. -dożywotnie pozbawienie wolności - grzywna: jest orzekana w stawkach dziennych. Sąd orzeka ilość stawek i wysokość jednej stawki. środki karne: - pozbawienie praw publicznych - podanie wyroku do publicznej wiadomości - przepadek - zakaz prowadzenia pojazdów - zakaz wykonywania danego zawodu /prowadzenia działalności gospodarczej /pełnienia danego stanowiska - obowiązek naprawienia danej szkody - świadczenie pieniężne - nawiązka * zakaz pracy z dziećmi * zakaz kontaktów, przebywania w określonych środowiskach
sankcje egzekucyjne: sankcje te mają za zadanie doprowadzić do tego rodzaju stanu, który zaistniałby gdyby podmiot prawa spełnił w sposób dobrowolny swój obowiązek. 2 rodzaje sankcji egzekucyjnej: przymus osobisty przymusowe wykonanie zastępcze np. egzekucja komornicza. nieważność: mówimy o niej wtedy jeżeli zachowanie podmiotu prawa nie wywoła zamierzonych skutków naruszenia przepisu prawa.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)