Wykład - rząd emigracyjny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - rząd emigracyjny - strona 1 Wykład - rząd emigracyjny - strona 2 Wykład - rząd emigracyjny - strona 3

Fragment notatki:

PMP, wykład 19
Uznanie rządu emigracyjnego szczeg. - kwestia rządów po I wojnie światowej na czele z kazusem króla Alberta, emigracji rządu belgijskiego i po II wojnie światowej - Polska. Z 2 strony rządu w syt. zamachu, puczu, rewolucji, dojścia do władzy w sposób gwałtowny i pozakonstytucyjne dojście do władzy - czy to ma być zasada ustalona wg. Zasady Abomara (?)-czyli rząd dostaje później aprobatę konstytucyjną czy rząd oparty na efektywności. Na to zwróćić uwagę.
Organizacje międzynarodowe
Definicja: można zdefiniować w sposób który niekoniecznie jest związany z ujęciem p[rawnym ale z politologicznym. Osobowość prawna nie ma dużego znaczenia. Jej to każdy związek czy zrzeszenie które skupia co najmnie, 2 podmioty, która stawia sobie cele w zakresie SM, która ma względnie stałe organy, skład członkowski. Wiemy, że dzielą się OM na między- i pozarządowe. Różnią się one składem członkowskiem (rządowe to państwa lub organizacje państw - najczęściej jest tak, że skład jest czysto państwowy albo mieszany. Pozarządowe skupiają os. fizyczne, prawne i ich związki - np. stowarzyszenia krajowe. Też może byc mieszany skład.) Organizacje różnią się też podstawą prawną - w międzyrządowych jest umowa międzynarodowa, pozarządowych - umowa prawa prywatnego. Niezależnie od tego czy org ma podmiotowość prawną (miedzyrządowe zwykle ją mają) to ich statut poddany jest prawu międzynarodowemu. Przy pozarządowych jest umowa pr prywatnego ale i prawo jest tworzone w inny sposób. Poddane są one więc prawu krajowemu, zazwyczaj prawu kraju w którym organizacja jest zarejestrowana.
Można powiedzięć że dla pr międz mają znaczenie org między to i poza są ważne - uczestniczą one w obrocie międzynarodowym w różny sposób. Po 1 uczestniczą w tworzeniu pr międz. Nie przyjmują norm pr-międzynarodowych, nie są stronami traktatów a ich praktyk nie jest stosowana jako część pr zwyczajowego to odziałują na proces tworzenia prawa - w szczególności wiele z nich jest akredytowanych przy org. Międzyrządowych i tam mogą one przedstawiać swoje różne stanowiska. Czasem są zapraszane jako doradcy przey konferencjach dot. Traktatów itp. Po 2 - czuwają one nad stosowaniem pr. Traktatowego - szczeg. Prz prawach człowieka czy środowiska. Mają też uprawnienia procesowe - mogą przyłączyć się do postępowania jako amicus curie czyli podmioty mające pomóc sądowi przy rozstrzyganiu sprawy przez prezentację opini bardziej eksperckiej. W niektórych status jest szczególny w prawie międz. Np Stowarzyszenie Prawa Międzynarodowego - ich rezolucje i deklaracje są wykorzystywane jako pkt odniesienia przy pracach Komisji Prawa Międzynarodowego.
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża jest też szczególny - jest to organ skupiający obywateli Szwajcarii itp, ale jej status nie jest tylko określony prawem szwajcarskim ale i innych konwencji np. Genewskich o konfliktach zbrojnych. Ma on uprawnienia w sferze publicznej pr międzynarodowego - np opiekuńcze w stosunku do jeńców.


(…)

… bo to wyjątki) i partykuralne - inne niz powszechne, czyli regionalne - problem def. regionu - czy to kontynent czy część kontynenu czy może coś wydzielonego pod względami politycznymi (OBWE). Np. Rada Europy, Unia Afrykańska,NAFTA - ujęcie kontynentalne, ujęcie subregionalne - Unia Europejska - nie w pełni kontynentalna. Kryterium przedmiotowe - wg przedmiotu zainteresowania: ogólne - czyli o ogólnej…
… jeszcze nie jest zlikwidowana - tak było z Ligą Narodów i ONZ. Na ogół jeśli chodzi o organizacje międzynarodowe przyjęto, że jest sukcesja uniwersalna - wszystko sie przyjmuje. Tak jest też jeśli chodzi o dawną UE i wspólnoty, z wyjątkiem Euroatomu. Nowa UE przejęła wszystko. Gdy wygasł traktat Paryski ustanawiający EWWiS to wspólnota europejska przejęła po niej też wszystko. Ale takich przypadków jest niewiele. Zależy…
… Perskiej. Później też w 2001r. z GCC i wynegocjowano wtedy strefę wolnego handlu, w 1983r. Ze wspólnotą Andyjską. Umowa ramowa z 1993r.. Z SICA (System Integracyjny Ameryki Środkowej - 1985, ramowa w 93' czy z MERCOSUR - Ameryka Łacińska w 1995r. I to idzie w kierunku umowy stowarzyszeniowej. UE też ma umowy Afryką Zachodnią. Org międz. Mogą zaiwrać umowy z państwami i to jest najczęstsze. Są to umowy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz