Rola ATP
Enzymów restrykcyjnych
ATP pełni w organizmie funkcje energetyczne, związane z rozpadem wiązani bezwodnikowego. Jest uniwersalnym akumulatorem i przenośnikiem energii. Jeden z wielu w organizmie związków, z którego czerpie on energię do życia i jego przejawów. Wszystkie procesy energetyczne służą, w końcowym rozrachunku, do tworzenia ATP lub jego redukcji. Związek ten nie jest magazynowany, tylko tworzony na bieżąco.
AMP i jego analogi uczestniczą w procesie katalitycznym i są traktowane jako koenzymy. ATP może przekazywać na substrat następujące grupy reszta fosforanowa H2PO4 z wydzieleniem ADP (katalizowana przez fosfotransferazy; powstają fosforanowe pochodne monosacharydów), reszta difosforanowa H3P2O7 z wydzieleniem AMP (katalizowane przez fisfokinazy; następuje przeniesienie reszty difosforanowej na 5-fosforan rybozy) reszta adenozynomonofosforanu - AMP, z wydzieleniem reszty difosforanowej (katalizowane przez syntez acylo- lub aminoacylo-AMP; przeniesienie AMP na kwas tłuszczowy lub aminokwas i powstają acylo lub aminoacylo-AMP) reszta adenozylowa z wydzieleniem reszty fosforanowej i difosforanowej; następuje aktywacja metioniny do adenozylometioniny
ENZYM RESTRYKCYJNY enzym z grupy endonukleaz przecinający nić DNA w miejscu wyznaczanym przez specyficzną sekwencję DNA. Rozpoznawana sekwencja z reguły ma charakter symetryczny o długości od 4 do 8 par zasad. Restryktazy wraz z metylazami DNA stanowią system restrykcji i modyfikacji DNA, który w organizmach prokariotycznych stanowi mechanizm odpornościowy zapobiegający infekcjom przez bakteriofagi. Rozpoznawanie przez restryktazy specyficznej sekwencji DNA, połączone ze specyficznym cięciem, spowodowało, że wraz z ligazami DNA, używa się ich w biologii molekularnej do mainpulacji fragmentów DNA.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)