To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Reakcja hydrolizy ATP i reakcja miokinazowa
ATP (adenozynotrifosforan) jest nukleotydem, pochodnym adenozyny, pełniącym funkcje równoważników energetycznych. Praktycznie cała energia wytwarzana z katabolizmu cukrów, tłuszczy i białek jest przekształcana w wysokoenergetyczne wiązania ATP. Stężenie ATP w komórce jest niewielkie, jednak jest ono ciągle produkowane i hydrolizowane. Spełnianie funkcji równoważnika energetycznego umożliwia struktura tego związku:
Cząsteczka ATP jest nukleotydem składającym się z zasady azotowej - adeniny połączonej wiązaniem N-glikozydowym z cząsteczką cukru - rybozy i trzech reszt fosforanowych. Oznaczone znakiem ~ wiązanie wysokoenergetyczne to normalne wiązanie estrowe, ale ładunki ujemne obecne w zjonizowanych grupach fosforanowych odpychaja się wzajemnie i powoduja naprężenie cząsteczki. Likwidacja tego naprężenia przez hydrolizę wiązania powoduje uwolnienie się porcji energii.
Reszty fosforanowe są oznaczane w ogólnie przyjętej notacji greckimi literami α , β i γ .
Źródłem energii w większości procesów biochemicznych przebiegających z udziałem ATP jest hydroliza wiązania pomiędzy resztami β i γ zgodnie z równaniem reakcji:
ATP + H 2 O → ADP + P i + energia
W wyniku tego procesu powstaje cząsteczka ADP oraz jon fosforanu nieorganicznego (P i ).
Rzadziej dochodzi do rozpadu ATP na AMP i pirofosforanu w wyniku hydrolizy wiązania bezwodnikowego pomiędzy resztami α i β:
ATP + H 2 O → AMP +PP i Wydziela się przy tym mniej energii niż przy dwóch rozpadach ATP do ADP.
Hydroliza ATP w pH 7,0 daje energię 7,3 kcal/mol = 30,7 kJ/mol
Reakcje rozkładu ATP z wydzieleniem energii katalizowane są przez ATP-azy, enzymy z grupy hydrolaz. Przykładem może być ATP-aza miozynowi zmieniająca energię hydrolizy ATP w energię mechaniczną. W komórce mięśniowej dwie cząsteczki ADP mogą reagować ze sobą przy udziale miokinazy.
ADP + ADP miokinaza AMP + ATP
Reakcja ta ma miejsce, gdy w komórce mięśniowej wystąpi chwilowy niedobór ATP na skutek jego zużycia przez ATP-azę miozynowi. Powstałe w tej reakcji AMP silnie aktywuje przemiany biochemiczne prowadzące do powstawania ATP. Dobrym przykładem jest aktywacja fosfofruktokinazy, enzym regulujący glikolizy przez AMP
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)