To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rokowania o pakt o nieagresji Polska-ZSRR
Polityka wobec ZSRR miała być przedłużeniem polityki Aleksandra Skrzyńskiego. W przecieraniu drogi do negocjacji mieli swój udział dyplomaci polscy reprezentujący w ZSRR gospodarcze interesy Polski. Do pierwszej wymiany zdań między Zaleskim a posłem ZSRR doszło 2 czerwca 1926 roku. Polska - w zamiarach nowego rządu polskiego nie leżą nieprzyjazne wobec ZSRR działania, w tym także tworzenie na granicach tego państwa nieprzyjaznego bloku. Zaleski deklarował natomiast chęć podpisania paktu o nieagresji z ZSRR rozszerzonego o pięć państw Europy Wschodniej - dodatkowo Estonia, Łotwa i Rumunia, w celu pacyfikacji tego regionu, uchylał się natomiast od podpisania takiego paktu z ZSRR, który pomijałby problem państw bałtyckich.-to właśnie stanowiło najpoważniejszą przeszkodę na drodze do zawarcia tego traktatu. Dyplomacja polska lansowała pogląd, że rozwiązanie bezpieczeństwa w Europie Wschodniej wymaga kompleksowego podejścia, nawet jeśli miałyby to być pakty bilateralne powinny mieć jakiś wspólny mianownik. Rosjanie jednak od początku byli zainteresowani paktem dwustronnym. Dyplomacja polska rozpatrywała zagadnienie paktu gwarancyjnego na dwóch płaszczyznach:
Rozwiązanie kompleksowe na wzór konferencji w Locarno, a więc nadanie jej waloru międzynarodowego
Przeciwstawienie się redukcji znaczenia traktatu ryskiego, nastąpiłaby ona siła rzeczy, gdyby zawarto nowy, tylko dwustronny układ z ZSRR.
Mimo tych rozbieżności stosunki między państwami uległy poprawie, ustały konflikty graniczne, utworzona została izba handlowa, ułatwiono komunikację osobową przez granicę. Następowało uspokojenie. W Moskwie natomiast wziął górę krytyczny stosunek do Piłsudskiego, a przewrót majowy uważano za skutek inspiracji londyńskiej. Piłsudski i Zaleski zostali uznani za anglofilów, którzy mogliby w pewnej chwil zdecydować się na działanie antyrosyjskie - a przesłanki do takiego myślnia, dało to że przewrót majowy nastąpił w kilka dni po Locarno i zbiegł się z zaostrzeniem na linii Moskwa-Londyn. Jednak obie strony chciały podtrzymać rozmowy. Polska bo potrzebowała stabilizacji i bezpieczeństwa od wschodu , ZSRR chciał przeciwdziałać wzrostowi zagrożenia od zachodu, które dostrzegał ze strony Wielkiej Brytanii. 24.08.1926 Wojkow złożył w MSW projekt dwustronnego paktu o nieagresji - rezygnacja z wszelkich agresywnych poczynań skierowanych przeciwko drugiej stronie
- neutralność w wypadku napaści na jedną ze stron przez państwo trzecie
- powstrzymanie od udziału w porozumieniach politycznych i gospodarczych wymierzonych przeciwko drugiej stronie
- rozwiązywanie spraw spornych przez komisje mieszane
Traktat miał być zawarty na trzy lata i automatycznie przedłużany na jeden rok, jeżeli żadna ze stron nie wyrazi sprzeciwu.
(…)
… kiepską sytuację z Anglią, Łotwą, Estonią i Finlandią, stosunki z Włochami zostały pogorszone zabójstwem wicekonsula włoskiego w Odessie, stosunki z Japonią charakteryzowały spory w Mandżurii, Korei i na Sachalinie, napięte były stosunki z Chinami.
- okazją do poprawy stosunków ZSRR z zachodnimi sąsiadami było podpisanie paktu Brianda-Kelloga, potępiającego wojnę środek rozwiązywania sporów. ZSRR…
… 1929 w Moskwie. - jego sygnatariusze rezygnowali z ze środków wojennych w dochodzeniu swych pretensji (ZSRR w stosunku do Besarabii, Litwa w stosunku do Wilna). - po jego podpisaniu Warszawa uznała, ze jest to dobry czas do powrotu do rozmów handlowych . Patek złożył listę wyrobów mogących być przedmiotem wymiany, takie jak np. węgiel, rury i maszyny rolnicze. Polska domagała się uwzględnienia wobec…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)