Wykład - receptory katalityczne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 3143
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - receptory katalityczne - strona 1 Wykład - receptory katalityczne - strona 2

Fragment notatki:

Kinaza 3-fosfatydoloinozytolu(PI-3K)- regulacja wzrostu i przeżywalność komórek, Aktywacja
Kinaza bezpośrednio oddziałuje po indukowaniu cytokininą receptora , ulega asocjacji fosforyluje fosfatydyloinozytol w pozycji 3,4,5. Białko BTK zawiera domenę PH rozpoznającą fosfatydyloinozytol w pozycji 3', fosfolipaza Cγ zakotwicza się w membranie. Fosfolipaza Cγ może działać na fosfatydyloinozytol podobnie do fosfolipazy C β (stymulowanej przez receptory metabotropowe)
Receptory katalityczne zasocjowane z cytoplazmatyczną kinazą tyrozynową.
Rodzaje cytoplazmatycznych kinaz tyrozynowych:
-Src
-Fak
-Jak
Aby działały muszą ulec dimeryzacji, następnie autofosforylacja kinaz tyrozynowych i fosforylacja własnych receptorów, białka z domenami SH2 asocjują do receptorów, białka STAT1, STAT2 ulegają fosforylacji przez zasocjowane kinazy. Oddysocjowują i stymulują syntezę białek np. interferonu.
Szlak JAK-STAT może być indukowany przez prolaktynę lub cytokininy.
Receptory katalityczne o aktywności kinazy serynowo-treoninowej.
Receptory zbudowane z części zew. Rozpoznającej ligand i części wewnętrznej związanej z aktywacją kinazy serynowo-treoninowej.
Dimeryzacja prowadzi do autofosforylacji jednego z receptorów i wiąznia się z ze specyficznymi białkami, ulegają one fosforylacji i oddysocjowują i wędrują do jądra jako czynniki transkrypcyjne.
Receptory katalityczne o aktywności cyklazy guanylowej jako wtórnego przekaźnika.
Rodzaje receptorów:
-Zasocjowane z membraną
-Receptor znajdujący się w cytoplazmie.
Funkcjonowanie receptora zakotwiczonego w membranie.
Domena regulatorowa ulega fosforylacji by receptor znajdował się w stanie podstawowym, po aktywacji asocjują domeny katalityczne receptora i sygnał może być przekazywany dalej. Domena regulatorowa jest defosforylowana co prowadzi do rozdysocjowania domen, następuje inaktywowanie receptora i uwolnienie liganda. Domena regulatorowa nabiera kompetencji do kolejnej fosforylacji. Związanie liganda do receptora cytoplazmatycznego aktywuje go.
Cykliczny GMP- stanowi wtórny przekaźnik, oddziałuje na szereg szlaków metabolicznych np. na kinazy zależne od cyklicznego GMP, reguluje metabolizm jonów wapnia. Cykliczny GMP jest rozkładany przez fosfodiesterazę do 5'GMP
Receptor Notch
- odpowiada za różnicowanie się komórek w rozwoju embrionalnym.cały receptor dojrzewa w aparcie Golgiego, jego wstępne ciecie jest jest sygnałem do transportu na membranie. Ligand powoduje kolejne cięcia nukleolityczne.
Białka NF-κB i iκB determinuj,a śmierć lub przeżycie komórki.
NF-κB- czynnik transkrypcyjny odpowiedzialny za odpowiedz w stanach zapaalnych komórki. Stymulowany przez TNFα lub interleukinę1- cytokininę wydzielana w czasie infekcji bakteryjnych lub wirusowych. TNFα wiąże się z receptorem tworząc układ trimeryczny do którego wiążą się liczne białka zawierające domenę śmierci, tworząc całościowy kompleks.. Utworzenie kompleksu jest sygnałem dla białek NEMO, które pobudzają specyficzną kinazę, która fosforyluje kompleks NF-κB -iκB, powodując oddysocjowanie iκB, które jest degradowane proteolitycznie. Czynnik NF-κB jest transportowany do jądra gdzie aktywuje szereg białek niezbędnych do apoptozy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz