Rada Gospodarcza i Społeczna ONZ
Składa się aktualnie z 54 państw członkowskich. Podlegał dwukrotnie poszerzeniu. Początkowo RGiS liczyła 18 państw, w 1965 r. poszerzono skład do 27 państw, a w 1973 r. do 54 państw. Kadencja jest 3-letnia z możliwością ponownego bezpośredniego wyboru.
Niektóre duże państwa są w drodze reelekcji stale powoływane w skład RGiS (Rosja, UK, USA, Francja). Miejsca w RGiS są także podzielone zgodnie z zasadą sprawiedliwej reprezentacji geograficznej:
14 miejsc - Afryka
13 miejsc - Europa Zachodnia
11 miejsc - Azja
10 miejsc Ameryka Łacińska
6 miejsc - Europa Wschodnia
Podejmuje uchwały w trybie bezwzględnej większości państw obecnych i głosujących.
Wytworzyła system organów funkcjonalnych, pomocniczych. Obecnie w składzie RGiS nie zasiada przedstawiciel Polski.
Podejmuje uchwały wiążące tylko w sprawach wewnętrznych, a w pozostałych uchwały są podejmowane w formie zaleceń.
Organy pomocnicze to przede wszystkim 9 komisji funkcjonalnych (ds. zrównoważonego rozwoju, ds. prewencji przestępczości, ds. statusu kobiet). Poza tym istnieją Regionalne Komisje Gospodarcze (5). 5 Stałych Komitetów oraz wiele różnych organów eksperckich lub powoływanych ad hoc dla rozpatrywania różnych spraw.
RGiS ma bardzo szerokie spektrum działania:
wszelkie sprawy społeczne, ekonomii światowej, kultury, oświaty
koordynuje działania organizacji wyspecjalizowanych systemu ONZ, z tymi organizacjami zawiera też umowy o współpracę
Rada Powiernicza ONZ
W 1994 r. właściwie zawiesiła swoją działalność, ponieważ w tym roku ostatnie terytorium powiernicze uzyskało niepodległość i Rada Powiernicza postanowiła, że od 1 XI 1994 r. nie będzie zbierała się regularnie na dorocznych sesjach i będzie mogła się zbierać w sytuacji, kiedy będzie wymagała tego sytuacja.
W skład Rady Powierniczej aktualnie wchodzą stali członkowie Rady Bezpieczeństwa. W Karcie NZ była jednak ustalona zasada parytetu pomiędzy państwami zarządzającymi terytoriami powierniczymi i takimi, które tego zarządu nie sprawowały.
Przyjmowała sprawozdania dotyczące systemu powiernictwa, petycje od ludności terytoriów powierniczych, sprawowała ogólną administrację (zarząd) nad tymi obszarami.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)