Rada społeczno-gospodarcza ONZ - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 560
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rada społeczno-gospodarcza ONZ - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Rada społeczno-gospodarcza ONZ.
Składa się z 54 członków wybieranych przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, nie ma kryteriów wyboru, jest to decyzja o charkterze politycznym przyjmuje się jako kryterium nieformalne, kryterium geograficzne, każdy przedstawiciel ma 1głos .
Kompetencje RSG:
Omawianie spraw z dziedziny nie mającej charakteru politycznego (sprawy gospodarcze, kulturalne, społeczne, humanitarne itp.)
Odpowiedzialna za stosunki ONZ z organizacjami wyspecjalizowanymi, kordynuuje system organizacji wyspecjalizowanych ONZ
Kontrolna- przyjmuje sprawozdania, wydaje zalecenia
Rada Gospodarczo - Społeczna jest organem powołanym dla spraw gospodarczych, kulturalnych, zdrowotnych oraz związanych z ochroną praw człowieka. Rada składa się z 54 członków, wybieranych przez Zgromadzenie Ogólne na okres 3 lat; co roku wybieranych jest 18 - tu, czyli 1/3 składu Rady. Rada koordynuje działalność ONZ i jego organizacji wyspecjalizowanych, może ona zawierać z tymi organizacjami umowy, określające warunki ich związania z ONZ; koordynuje również ich działalność i może udzielać im zaleceń. Rada w zakresie swojego działania może kierować zalecenia do Zgromadzenia Ogólnego, do członków ONZ oraz organizacji wyspecjalizowanych ONZ. Przysługuje jej również inicjatywa prawotwórcza, wyrażająca się w możliwości opracowywania projektów umów i przedstawiania ich Zgromadzeniu Ogólnemu. Rada może także zwoływać konferencje międzynarodowe. Głosowanie w Radzie oparte jest na systemie większości głosów członków obecnych i głosujących. Uchwały dotyczące spraw organizacyjnych i proceduralnych mają charakter wiążący, natomiast uchwały adresowane do państw mają charakter zaleceń. Rada Powiernicza, której reprezentacja miała odzwierciedlać państwa zarządzające i nie zarządzające obszarami powierniczymi, obecnie - wobec likwidacji systemu powierniczego - Rada ta praktycznie przestała pełnić swoje funkcje.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz