Wykład - geneza ONZ

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1169
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - geneza ONZ - strona 1 Wykład - geneza ONZ - strona 2 Wykład - geneza ONZ - strona 3

Fragment notatki:

21.Geneza ONZ.
Po zakończeniu IWŚ pojawiły się dwie propozycje budowy nowego ładu:
Propozycja Lorda Loyd Georga 05.01.1918r. akcentowała koniecznośc zapewnienia relacji między państwami.
14punktów Woodrowa Wolskona 18.01.1918 mówiące o utworzeniu Ogólnego Stowarzyszenia Narodów w Paryżu jako załącznik do traktatu wersalskiego-Pakt Ligi Narodów, którego nie ratyfikowały USA. Liga Narodów funkcjonowała jako organizacja majace 3organy:
Zgromadzenie
Radę
Sekretariat
Jej siedzibą była Genewa. Traktat Ligi pozwalał na użycie siły, agresji jeśli jakieś państwo np. nie wywiązywało się ze swych zobowiązań.( czego zabraniała póżniejsza Karta Narodów Zjednoczonych). Jenak Liga Narodów była pozbawiona znaczenia politycznego, ponadto nie zapobiegła wybuchu II WŚ, nie odegrała swej roli wobec czego myślano o stworzeniu nowej organizacji o ważniejszym znaczeniu. Dlatego F.D. Roosvelt spotkał się wraz z W.Churchillem jeszcze zanim USA przystąpiły do wojny i utworzyli ośmiopunktowa deklaracja-Kartę Atlantycką podpisana 14 sierpnia 1941 roku przez Winstona Churchilla i Franklina Delano Roosevelta na pokładzie okrętu HMS Prince of Wales kotwiczącego u wybrzeży Nowej Fundlandii na Oceanie Atlantyckim (stąd nazwa). Określała cele polityki Wielkiej Brytanii i USA w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu oraz zasady powojennych stosunków międzynarodowych. Głównie wskazywała na zasadę poszanowania granic, prawo do wyboru systemu politycznego, dostęp do zasobów naturalnych itp. Była aktem dwustronnym. W czasie trwania II wojny światowej doszło do kolejnych spotkań Wielkiej Trójki (USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR), podczas których ustalono, bazując na Karcie Atlantyckiej z 14 VIII 1941, że istnieje potrzeba powołania powszechnej organizacji w celu pokojowego rozwiązywania konfliktów. Zasady Karty Atlantyckiej uznane zostały w Deklaracji Narodów Zjednoczonych podpisanej 1 I 1942 przez 26 państw.
Pomysł powołania ONZ narodził się podczas wspólnych obrad trzech mocarstw sprzymierzonych w walce z Niemcami hitlerowskimi: Wielką Brytanią, ZSRR i USA na konferencjach w Teheranie (1943), Waszyngtonie (1944), Jałcie (1945) i Poczdamie (1945). Oraz w Dumbarton Oaks (25.08.-07.09.1944r. w której wzięły udział 50 państw. Głównym punktem było prawo veta głównych mocarstw. Drugim elementem kto będzie mógł z tego prawa skorzystac: USA, Rosja, Chiny i W.B. potem przyjęto i Francje) oraz założycielska w San Francisco. Konferencja w San Francisco, będąca ostatnim etapem tworzenia ONZ, rozpoczęła się 25 IV 1945 i zakończyła po dwóch miesiącach obrad podpisaniem 26 czerwca Karty Narodów Zjednoczonych. Brało w niej udział 50 delegacji państw będących jej założycielami, 51 państwem-założycielem była Polska, która nie wzięła udziału w konferencji (podpisała Kartę Narodów Zjednoczonych 15 X 1945, a dokumenty ratyfikacyjne złożyła po 11 dniach). Karta Narodów Zjednoczonych, będąca statutem Organizacji Narodów Zjednoczonych weszła w życie 24 X 1945 roku i tą datę przyjmuję się za początek działalności Organizacji Narodów Zjednoczonych.


(…)

… powstrzymania się od groźby użycia siły w SM.
5. Zasada udzielenia pomocy narodom zjednoczonym w realizacji ich zadań i celów->obowiązek płacenia składki-> udzielanie pomocy wojskowej, udzielanie immunitetów organizacji.
6. Zasada zgodnie z którą państwa członkowskie mają obowiązek wymuszenia przestrzegania KNZ.
7. Zasada nieingerencji w sprawy wewnętrzne państw.
W 1970r Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło…
…-rekomendacja Rady Bezpieczeństwa oraz decyzja Zgromadzenie Ogólnego o przyjęciu na poczet członków.
Przy członkostwie było w notatkach więc może się przydac:
Możliwośc wykluczenia lub zawieszenia w prawach członka ONZ:
Wnioskuje Rada Bezpieczeństwa
Przesłanką do wykluczenia jest łamanie zasad KNZ szczególnie w zakresie łamania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.
25. Zgromadzenie Ogólne ONZ-skład…
… większością głosów , odstępstwa od tej zasady zapisane SA w KNZ,
Art. 18 mówi że decyzje zapadaja 2/3 głosów gdy są to: zalecenia dot. Utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, wybór niestałych członków rady Bezpieczeństwa, wybór członków Rady Gospodarczej i Społecznej, przyjmowanie nowych członków organizacji, zawieszanie lub wykluczanie członków , sprawy budżetowe.
26. Zgromadzenie Ogólne ONZ…
… rezolucję 2625 XXV zatytułowaną Deklaracja Zasad Prawa Międzynarodowego-> zasada samostanowienia narodów, prawo do tworzenia własnego ustroju. Oprócz tych zasad powtarzała zasady Karty NZ. Oprócz tego pojawia się zasada poszanowania praw człowieka, której nie ma w Karcie Narodów Zjednoczonych pojawia się w różnych aspektach w kontekście praw II i III generacji. Prawa wykonnywywane zbiorowo IIIgeneracji…
… Bezpieczeństwa i innych organów ONZ,
• rozpatrywanie i zatwierdzanie budżetu ONZ, także umów finansowych i budżetowych z organizacjami wyspecjalizowanymi,
• wybieranie niestałych członków Rady Bezpieczeństwa, Rady Gospodarczej i Społecznej, Rady Powierniczej, Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (wspólnie z RB), mianowanie Sekretarza Generalnego ONZ (z rekomendacji RB).
W ramach Zgromadzenia Ogólnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz