Fragment notatki:
Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego „Zjednoczeni dla Pokoju?” - 1950 r. REzolucj ZWIEŚZKAJĄCA kompetencje Zgromadzenia Ogólnego w sprawach pokoju i bezpieczeństwa. Zgromadzenie Ogólne zjamuje się wszystkim co wynika Karty, ale w sprawach pokoju i bezpieczeństwie kompetencje tego organu są ograniczone na rzecz RB. ZO zawsze może omówić sprawy pokoju i bezpieczeństwa, ale nie zawsze może wydawać zalecenia dla członków. Karta ONZ wyróżnia sprawy ogólne oraz sprawy konkretne. Sprawy ogólne dot. pokoju i bezpieczeństwa to np. generalny problem rozbrojenia na świecie (tu kompetencje ZO nie są ograniczone - może omówić i wydawać zalecenia dla członków oraz RB). W sprawach konkretnych sprawy muszą być przekazane RB, ZO może wydawać zalecenia wyłącznie na żądanie RB.
W okresie Zimnej Wojny RB była sparaliżowana, więc ZO stwierdziło, iż może przejąć te kompetencje. I doszło do tego w tej rezolucji Zjednoczeni dla Pokoju (związana z konfliktem w Korei - do interwencji doszło zgodnie z postanowieniami Karty, ale potem wszelkie działania następcze były blokowane przez weto Związku Radzieckiego) - we wszystkich przypadkach, które zdają się stanowić zagrożenie pokoju, złamanie pokoju lub akt agresji a Rada Bezpieczeństwa z powodu braku jednomyślności stałych członków przestaje ponosić odpowiedzialność za utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, to ZO powinno zająć się sprawą niezwłocznie celem skierowania odpowiednich zaleceń do swych członków odnośnie środków zbiorowych wliczając w to, w przypadku złamania pokoju lub aktu agresji, użycie sił zbrojnych, jeżeli będzie to niezbędne do utrzymania lub przywrócenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Zwiększenie kompetencji to zostało zaakceptowane w orzeczeniu MTS (orzeczenie ws. pewnych wydatków Narodów Zjednoczonych z 1962 r. dot. operacji w Demokratycznej Republice Konga).
Członkostwo dzielimy na pierwotne oraz pochodne.
Członków pierwotnych mamy 51 (państwa). Karta ONZ - te państwa, które uczestniczyły w konferencji założycielskiej w SF oraz podpisały i ratyfikowały Kartę. Przewiduje się jeszcze o innym członkostwie pierwotnym - członkami pierwotnymi mogą być te państwa, które podpisały Deklarację Narodów Zjednoczonych z 1 stycznia 1942 r. oraz podpisały i ratyfikowały Kartę (tj. Polska). Pozostałe państwa są członkami pochodnymi - 3 warunki dla uzyskania takiego tj. 1) państwo miłujące pokój, 2) państwo przyjmuje zobowiązania zawarte w Karcie, 3) państwa są zdolne są i pragnę te zobowiązania wynikające z Karty wykonywać. Decyzją podejmowaną przez ZO na zlecenie RB następuje przyjęcie nowego członka (większością 2/3 członków obecnych i głosujących (ale nie wszystkich)). RB podejmuje decyzje większością 9 członków (w tym konsens wielkich mocarstw). W okresie zimnej wojny mieliśmy problem z przyjmowaniem nowych członków. Jeżeli RB wyda negatywną opinię odnośnie jakiegoś państwa, to ZO może zdecydować inaczej (ostatecznie MTS stanął na straży postanowień literalnych Karty i akceptacja pozytywna ze strony RB jest NIEZBĘDNA).
(…)
… ona, iż wśród 10 niestałych członków powinno być 5 państw z Afryki i Azji, 1 państwo z Europy Wschodniej, 2 państwa z Ameryki Łacińskiej, oraz 2 państwa z Europy Zachodniej i innych).
Rada Bezpieczeństwa może wydawać uchwały wiążące prawnie stanowiące źródło prawa międzynarodowego (kompetencja dorozumiana).
3 tryby:
1) sprawy proceduralne - uchwałą RB podejmowana jest większością 9 którychkolwiek członków…
… ONZ może być wykluczony z tej organizacji tj. ten, który uporczywie łamie zasady Narodów Zjednoczonych (ZO na zlecenie RB, te same większości jak powyżej). Karta Narodów Zjednoczonych przewiduje zawieszenie ? (środki zapobiegawcze, czy środki przymusu? ). Jest też możliwości pozbawienia głosu w ramach ZO - członek, który zalega z opłatą składek członkowskich przez pełne 2 lata.
Organy ONZ:
Głównym…
… członków, zawieszanie i wykluczanie członków, sprawy dot. funkcjonowania sytemu powiernictw, sprawy budżetowe oraz wszelkie inne sprawy, które zwykłą większością głosów zgromadzenie ogólne uzna za ważne).
3) wybór sędziów MTS - większość bezwzględna
4) Zmiana Karty (rewizja lub poprawki) - 2/3 wszsytkich członków
Rada Bezpieczeństwa - składa się z 15 członków (5 stałych i 10 niestałych - tych wybiera ZO…
… miesiąca każdy z członków RB pełni funkcję przewodniczącego.
3) sędziowie MTS - uchwałą podejmowana jest większością bezwzględną tj. 8 (którychkolwiek).
RB zajmuje się sprawami pokoju i bezpieczeństwa, zaleca załatwienie sporów międzynarodowych, rozstrzyga, czy jakieś spory stanowią zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.
Rada Gospodarczo-Społeczna (54 członków wybieranych na kadencje 3…
… letnie, przy czym co roku odnawiana jest 1/3 składu). Funkcjonuje prawo do reelekcji (więc mocarstwa zawsze się załapią) - uchwały zwykłą większością głosów. Kompetencje Rady tej dotyczą zagadnień gospodarczych, kulturalnych, wychowawczych, zdrowia publicznego i praw człowieka. W odniesieniu do tych wszystkich zagadnień może wydawać zalecenia oraz inicjować tworzenie nowych regulacji pewnych…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)