Wykład - pytania i odpowiedzi na egzamin

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - pytania i odpowiedzi na egzamin - strona 1 Wykład - pytania i odpowiedzi na egzamin - strona 2

Fragment notatki:

pytania: 1. jakie kluczowe zdarzenia spowodowały pojawienie się odmiennych form państw na zachodzie?
2. co determinowało odmienności wczesnych państwowości europy zachodniej?
3. jaki wpływ na późniejszy ustrój polityczny kraju miał charakter wczesnej jego państwowości?
Dotyczy pytania 2:
Pyta o to w jaki sposób np. we Francji wcześnie wytworzyła się scentralizowana monarchia, a państwo Habsburgów pozostało fragmentaryczne, luźno podporządkowane władzy centralnej. Dotyczy pytania 3:
Czy dlugie podporządkowanie Włoch obcej władzy jakoś określiło charakter ich zjednoczenia?
Autor zaznacza, że pytania te są bardzo znaczące, typowe ale jednocześnie trudno znaleźć jednolitą odpowiedź.
Autor stara się wyprowadzić odpowiedz od znalezienia….
Wspólne warunki i cechy w Europie w XVIw.:
Europa 16w wykazuje jedność kulturową (podobieństwo jezyka, prawa, praktyk administracyjnych wynikające z wcześniejszego ujednolicenia w cesarstwie rzymskim), ścisle kontakty handlowe, więzi miedzy rodzinami panującymi
Jeden względnie scentralizowany Kościół
System rodziny elementarnej, obustronne dziedziczenie(dla rozluźnienia pokrewieństwa), małe gospodarstwa, częsty celibat(umiarkowany współcz. Urodzeń)
(trzy czynniki które ukształtowały panstwa narodowego)
1)Dzieki jednorodności kulturowej modele organizacji mogly się latwo rozprzestrzeniac, latwo następowało przemieszczanie się panstw z jednego panstwa do drugiego i z jaka panstwa mogly rozszerzac swoje terytoria.
Wiadomo były roznice, dialekty ale wazne jest to ze homogeniczność kulturowa obszarow europejskich wpłynęła na powstanie panstw narodowych na tych obszarach
2) Dodatkowo przewaga chłopstwa(czyli potencjał populacyjny) i ich roszczenia do ziemi, przekazywanie produkcji miastom, powoduje, że miasta wzrastaja jako osrodki handlu i komunikacji. Europa posiadała wtedy już duży potencjal produkcyjny, który angażuje duza liczbe jednostek i lokalne społeczności. Ważne są koalicje łączące wieśniaków z centrami władzy,(ich istnienie lub nie rozroznia strukturę społeczna zcentralizowaną lub zdecentralizowaną(europa))ponieważ jak autor zauwaza tam gdzie ich nie było (polska Hiszpania gdzie właściciele ziemscy przeważyli koronbę) procesy państwowotwórcze zatrzymywaly się lub wygasaly.
3)Panstwa wyłoniły się z zdecentralizowanej struktury politycznej. Na tle tworzenia się panstw jednak wyłoniły się dwie rzeczy: wcześniejsze znaczenie polityczne zgromadzen obradujących takich jak kortezy czy stany generalne, które mialy jednak pewna kontrole nad podatkami np. zas tworzenie silnej władzy krolewskiej zabijalo te instytucje. W roznych panstwach inaczej wyglądały zmagania władzy z tymi instytucjami, stad wytwarzaly się różnorodności.


(…)

… pretendujących do władzy. Ludy europejskie wiele wieków walczyly przeciw roszczeniom ze strony panstw (podatkom glownie). Nie chciały centralizacji. Wczesniej tez ale głownie np. rewolucja 17w w Anglii miala przyczyny bezpośrednio w wysilkach Stuartów do koncentracji władzy w koronie. Jednak stopniowo postępowała tedukcja niezależnych jednostek politycznych. 4)Autor zwraca uwage ze jeszcze w XIII wiek było 5…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz