Wykład - pyłek mleko jad pszczeli, sem IV

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - pyłek mleko jad pszczeli, sem IV - strona 1

Fragment notatki:

PYŁEK, MLEKO, JAD PSZCZELI
PYŁEK KWIATOWY pszczoły zbieraczki zbierają z pylników roślin. Po zmieszaniu z odrobiną własnej śliny lub nektaru i sformowaniu w pakiety umieszczają go w koszyczkach na trzeciej parze odnóży i w ten sposób transportują do ula. W ulu składają go w komórkach plastra, gdzie pszczoły nielotne zwilżają go śliną i miodem, rozdrabniają i ubijają warstwami, po czym przykrywają cienką warstwa miodu i wosku. Powstała w ten sposób pierzga ulega fermentacji beztlenowej, w wyniku której powstaje kwas mlekowy, będący jej konserwantem. Pierzga stanowi podstawowe źródło białka niezbędnego do rozwoju rodziny pszczelej. Poza tym jest źródłem substancji odżywczych i mineralnych do produkcji przez robotnice mleczka pszczelego.
Do pozyskiwania pyłku służą urządzenia zwane poławiaczkami pyłku.
MLEKO PSZCZELE jest wydzielina gruczołów gardzielowych pszczół karmicielek, służącą do karmienia larw pszczół robotnic i trutni w ciągu 3-4 dni ich życia oraz matek pszczelich w okresie życia larwowego i w czasie składania jajeczek (czerwienia). Jakość mleczka pszczelego zależy od wieku karmionych larw, wieku karmicielek i gatunku spożywanego pyłku. Istnieją różnice w składzie mleczka podawanego larwom w matecznikach i komórkach pszczelich. Mleczko pszczele zawiera dużo białka.
JAD PSZCZELI to wydzielina gruczołu jadowego pszczół robotnic lub matki pszczelej. Służy on do obrony własnej i gniazda. Powstaje w aparacie żądłowym. W zbiorniczku może się gromadzić 400-800 µg jadu. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz