Wykład - profile i części skóry, sem IV

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - profile i części skóry, sem IV - strona 1 Wykład - profile i części skóry, sem IV - strona 2

Fragment notatki:

Profil i części skóry:
Skóra na karku wykazuje luźniejszy splot włókien, jakkolwiek np. w skórze byka kark jest częścią najgrubszą, to nie jest częścią najlepszą. Stanowi on 20-25% całej powierzchni skóry.
Boki- luźniejsza struktura i większa grubość. W tej części wyraźnie odznaczają się pachwiny, gdzie skóra jest cienka i wiotka. Stanowią one 20-25% powierzchni skóry. Po odjęciu boków pozostałą część skóry zwie się szczupakiem.
Grubość, wielkość i struktura skóry zależą od wielu czynników, głównie od:
a) typu użytkowego
b) rasy
c) płci
d) wieku
e) warunków utrzymania
f) żywienie
g) pielęgnacji zwierząt
h) klimatu
Typ i rasa zwierząt
Cechy charakteryzujące dany typ lub rasę wpływają też na budowę skóry. Skóra np. bydła typu mlecznego ma dużą powierzchnię, ale jest dość cienka, a włosie delikatne i błyszczące. Bydło typu mięsnego ma skórę grubszą, o większej zawartości tłuszczu i luźniejszej budowie. Skóry świń ras mięsnych są cieńsze i delikatniejsze niż ras prymitywnych, które też pokrywa gęstsza i grubsza szczecina.
Płeć zwierząt
Istotne różnice w budowie skóry między płciami zaznaczają się u dorosłych zwierząt. Samce są zwykle większe i cięższe od samic tej samej rasy, więc ich skóry są cięższe o większej powierzchni, grubsze i bardziej zwarte.
Wiek zwierząt
W miarę zwiększania się wieku zwierzęcia zwiększa się masa i wielkość skóry oraz zmienia się jej budowa. U młodych zwierząt skóra jest cienka, delikatna, bardziej elastyczna, o prawie jednakowej grubości na całej powierzchni. Z wiekiem włókna grubieją, skóra jest bardziej zwięzła, zwarta, ścisła i wytrzymała na rozerwanie i rozciąganie.
Warunki utrzymania i żywienie zwierząt
Skóry zwierząt utrzymywanych przez całe życie w pomieszczeniach są głównie cienkie, luźne, mało elastyczne o krótkim i rzadkim włosie. Zwierzęta silnie utuczone (tłuste)- warstwa podskórna ma dużo tłuszczu- co daje skórę luźną, porowatą i bardzo nasiąkliwą. Skóry ze zwierzą wychudzonych (niedożywionych) są cienkie, luźne, szorstkie, o niskiej wartości użytkowej.


(…)

… użytkowej.
Bydło na pastwiskach ma skórę grubą, dobrze rozwiniętą, ścisłą, elastyczną, o grubym i gęstym włosie. Wykazują uszkodzenia np. przez pasożyty (giez bydlęcy, kleszcze).
Klimat
Skóry zwierząt przebywających w klimacie tropikalnym są zwykle większe, o dobrze rozwiniętej warstwie skóry właściwej i naskórka, ale mają krótki i rzadki włos.
Skóry zwierząt z regionów o chłodnym klimacie są zwykle…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz