Skra w histologii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1323
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Skra w histologii - strona 1 Skra w histologii - strona 2 Skra w histologii - strona 3

Fragment notatki:


SKÓRA Skóra tworzy najbardziej zewnętrzną część powłoki ciała.
Zarówno pod względem masy jak i powierzchni stanowi największy narząd człowieka. Jej grubość waha się w granicach od 300 mikrometrów do 4 milimetrów. Najgrubsza skóra występuje na podeszwach stóp, dłoniach i karku. Grubość skóry zależy również od wieku, płci, a także od wykonywanego zawodu.
Skóra w organizmie człowieka spełnia następujące funkcje: Chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi stanowiąc naturalną barierę dla żyjących na jej powierzchni bakterii i grzybów
jest narządem zmysłowym, którego rola polega na odbieraniu bodźców środowiska zewnętrznego za pośrednictwem licznych zakończeń nerwowych, stanowiących eksteroreceptory organizmu.
bierze udział w termoregulacji (zawarte w skórze liczne gruczoły potowe poprzez wydzielanie potu ochładzają powierzchnie skóry, natomiast włosy pomagają w zatrzymywaniu ciepła)
poprzez wydzielany pot usuwane są również zbędne produkty przemiany materii, barwniki, mocznik a także jony Na + , Cl - uczestniczy w syntezie witaminy D3 (cholekalcyferol) z nieczynnego prekursora 7-dehydrocholesterolu, co odbywa się przy udziale promieni UV
Skóra składa się z naskórka, skóry właściwej ,pod którą spoczywa tkanka podskórna.
Naskórek(epidermis) Naskórek jest nabłonkiem wielowarstwowym, płaskim, spoczywającym na błonie podstawnej, oddzielającej go od położonej głębiej skóry właściwej.
Naskórek dzielimy na dwie zasadnicze warstwy:
część rozrodczą
część zrogowaciałą
Naskórek jest zbudowany, począwszy od błony podstawnej do jego wolnej powierzchni, z pięciu rodzajów komórek, układających się w kilkanaście pokładów .Wśród komórek budujących naskórek wyróżniamy:
Komórki walcowate tworzące warstwę podstawną (stratum basale) podlegające licznym podziałom mitotycznym, dostarczające materiału budulcowego dla regeneracji wierzchnich warstw naskórka. Tworzą one jedną warstwę komórek, posiadających dobrze wybarwiające się , owalne jądra komórkowe. Komórki te przylegają do błony podstawnej naskórka, zakotwiczając się w niej za pomocą półdesmosomów.
Komórki wieloboczne , połączone ze sobą desmosomami, tworzące tzw. warstwę kolczystą (stratum spinosum).Nazwa tej warstwy wiąże się z obecnością bardzo licznych kolczystych wypustek pojawiających się na powierzchniach komórek po rozerwaniu desmosomów. Liczba pokładów komórek warstwy kolczystej waha się od kilku do nawet 20. Komórki warstwy kolczystej posiadają duże, kuliste jądra komórkowe, a w cytoplazmie filamenty pośrednie cytokeratyny, tworzące struktury zwane tonofilamentami.
Warstwa podstawna i kolczysta tworzą łącznie część rozrodczą naskórka, nazywaną dawniej warstwą Malpighiego.


(…)

….
Do przydatków skóry zaliczamy;
Gruczoły potowe
Gruczoły łojowe
Włosy
paznokcie
Gruczoły potowe.
Gruczoły potowe zlokalizowane są niemal na całej powierzchni skóry. Nie ma ich jedynie na czerwieni wargowej a także na wewnętrznej powierzchni napletka i żołędzi. Najliczniej są reprezentowane na podeszwach stóp, wewnętrznych powierzchniach dłoni, na czole i pod pachami. Gruczoły te produkują wydzielinę zwaną potem…
… one wydzielanie z chwilą osiągnięcia dojrzałości płciowej.
Gruczoły potowe duże, zwane inaczej apokrynowymi występują między innymi w następujących miejscach skóry:
pod pachami
w pachwinach
w brodawkach sutkowych
w przedsionku nosa
w okolicach zewnętrznych narządów płciowych
w przewodzie słuchowym, zewnętrznym
Gruczoł łojowy
Gruczoły łojowe w znacznej większości towarzyszą mieszkom włosowym. Histologicznie…
….
Komórki barwnikowe(melanocyty)
Są to komórki odpowiedzialne za produkcję pigmentu - melaniny, który to barwnik odpowiada za zabarwienie skóry. Melanina jest wytwarzana w melanocytach z tyrozyny, następnie gromadzona w wyspecjalizowanych, cylindrycznyh organellach tzw. melanosomach. Melanocyty są komórkami kształtu nieregularnego, z jasną cytoplazmą i wyraźnie zaznaczonym jądrem komórkowym. Są one obecne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz