Skóra - budowa, czynności i narządy pomocnicze

Nasza ocena:

5
Pobrań: 875
Wyświetleń: 5943
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Skóra - budowa, czynności i narządy pomocnicze - strona 1 Skóra - budowa, czynności i narządy pomocnicze - strona 2

Fragment notatki:

SKÓRA - BUDOWA,CZYNNOŚCI I NARZĄDY POMOCNICZE. SKÓRA zbudowana z:
NASKÓREK: pokrywa powierzchnię zewnętrzna skóry właściwej. Naskórek to zrogowaciały nabłonek płaski, grubość jest zróżnicowana; od skóry właściwej wnikają brodawki i wypustki. Naskórek pozbawiony jest naczyń własnych, ma 2 warstwy: powierzchowną warstwę zrogowaciałą, która powstaje w wyniku przemian naskórka, jej blaszki złuszczają się; głęboką warstwę rozrodczą.
SKÓRA WŁAŚCIWA: zbudowana jest ona z tkanki łącznej zbitej, gdzie włókna klejodajne i sprężyste tworzą sieć co nadaje jej mechaniczną odporność, składa się z : warstwy zewnętrznej tzw. Ciałka brodawkowego wpuklającego się w naskórek i warstwy wewnętrznej tzw. Ciałka sutkowatego przechodzącego w tkankę podskórna. Brodawki to stożkowate wyniosłości występujące w miejscach narażonych na urazy. Ciałka sutkowate zbudowane są z wiązek włókien tkanki łącznej.
TKANKA PODSKÓRNA: składa się z tkanki łącznej i podścióki tłuszczowej; ma obfitą ilość istoty podstawowej i przewagę utkania komórkowego, zbudowana z naczyń, nerwów, włókien klejodajnych i sprężystych tworzących ściany komór wypełnionych tkanką tłuszczową.
Gruczoły skóry znajdują się w warstwie gruczołowej tkanki podskórnej i przekazują wydzielinę na powierzchni skóry; dzielą się na kłębowate (cewkowe) i pęcherzykowe. GRUCZOŁY KŁĘBKOWATE: GRUCZOŁY MAŁE (POTOWE): składają się z części wydzielniczej tzw. Ciała gruczołu potowego oraz z części wyprowadzającej tzw. Przewodu potowego, który biegnie przez skórę właściwą, naskórek i uchodzi n powierzchnie otworem potowym, najliczniej na skórze czoła. Dłoni, podeszwowej stronie stóp, regulują procesy cieplne. Wydzielają pot (woda, sól, mocznik, kwasy tłuszczowe lotne)
GRUCZOŁY WIELKIE: występują w okolicach pachy, odbytu, krocza i narządów płciowych zewnętrznych, w powiekach, przewodzie słuchowym zewnętrznym. gruczoł sutkowy: Jego wydzielina to płyn z zawartością białka i tłuszczy
Składa się z ciałka sutka, tkanki gruczołowej i ciała tłuszczowego
Wielkość zależy od ilości tkanki tłuszczowej
Na szczycie sutka brodawka i jej otoczka
Gruczoł ten składa się z 15 - 20 płatów ułożonych promieniście, gdzie każdy z nich to odrębny gruczoł z przewodem wyprowadzającym - mlekowy wokół, którego układają się mięśnie gładkie
W obrębie otoczki brodawki są gruczoły potowe i łojowe GRUCZOŁ PĘCHERZYKOWY: Wydziela łój, który natłuszcza skórę, to mieszanina wolnych kwasów tłuszczowych, cholesterolu, związków woskowych.
Włosy giętkie włókna zrogowaciałe z komórkami naskórka składają się z : korzenia (tkwi w skórze), łodygi (wystaje na powierzchni) nie ma żywych komórek. Korzeń obejmuje mieszek ,który przechodzi w opuszkę włosa, do której wpukla się łącznotkankowe unaczynione przedłużenie mieszka. Zbudowany jest z 2 lub 3 warstw - niestałej rdzennej i korowej, która jest głównym składnikiem włosa oraz osłonki obejmujacej warstwę korową. Korzeń ma 2 pochewki, wewnętrzna przylegającą do osłonki włosa i zewnętrzną - przedłużenie naskórka.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz