To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Pojęcie integracji ekonomicznej: Integracja ekonomiczna- scalanie gospodarek narodowych w jedną całość- większe korzyści, eliminowanie barier, zapewnienie pokoju.
2.Ekonomiczne teorie integracji:
Teoria liberalna- integracja jako swoboda gospodarki opartej na prawach rynkowych i wolnej konkruencji.
Teoria idealistyczna- integracja powinna zmierzać do większej równości na świecie i pełniejszego udziału poszczególnych krajów we współczesnej cywilizacji
Teoria integracji instytucjonalnej- integracja może się odbywać tylko w formie instytucjonalnej lub też przy podstawowym udziale powiązań instytucjonalnych określanych przez państwa, które regulują gospodarcze procesy integracyjne
Teoria polityki integracji- wszelka integracja odbywa się na gruncie polityki dospodarczej lub polityki w ogóle, i w tym sensie integracja gospodarcza jest przede wszystkim środkiem do integracji politycznej
Teoria powiązań rzeczowych- integracja gospodarcza jest procesem powstawania wzajemnych powiązań między państwami, których gospodarka stanowi jednolity i wewnętrznie spoisty organizm na wysokim szczeblu rozwoju gospodarczego, prowadzący do wyodrębnienia się ich w widoczny sposób z całokształtu gospodarki światowej
3.Polityczne teorie integracji:
Teoria federalistyczna- państwa uczestniczące w integracji dokonują cesji części praw suwerennych w pewnuch dziedzinach na rzecz wspólnoty, do których należą m.in. polityka monetarna i fiskalna, handel zagraniczny, a w innych zachowują swoje dotychczasowe prerogatywy.
-wariant konfederalistyczny- (Europa ojczyzn -Ch. de Gaulle) priorytetem poszanowanie odrębności państw i ich suwerenności. Podstawą wspólne działanie w celu osiągnięcia określonych celów ekonomicznych. Teoria funkcjonalizmu- (David Mitrany) rozszerzająca się sieć międzynarodowych porozumień o współpracy w dziedzinach niepolitycznych (techniczno- ekonomicznych) prowadzi w sposób nieuchronny do osłabienia roli państw, sprzyjając w ten sposób pokojowi i stabilności międzynarodowej. Prymat gospodarki nad polityką (oraz ich rozdzielenie)- widząc pożytki płynące z integracji ekonomicznej obywatele będą respektować funkcjonalne instytucje międzynarodowe.
-wariant neofunkcjonalizmu-(Ernest Haas) nacisk na prointegracyjne motywy działań uczestników integracji, ponieważ integracja jest produktem działań politycznych.
Teoria komunikacji (K. Deutsch)- poczucie wspólnoty prowadzi do powołania i wyposażeni a wspólnych instytucje w odpowiednie prerogatywy. Podstawą są transakcje i komunikowanie się jednostek, grup społecznych i państw w obszarach handlu, migracji i turystyki. Integracja gospodarcza a integracja europejska.
(…)
… przyjęły katalog celów, zasad i wartości, mających być podstawą przyszłej integracji , na początek sektorowej, w związku z powołaniem do życia w 1951r. Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. W Deklaracji oraz preambule Traktatu ustanawiającego EWWiS łączono cele polityczne i ekonomiczne.
Cele integracji:
-przeciwstawienie się wszelkim nacjonalizmom i totalitaryzmom w celu ugruntowania demokracji w Europie…
… to usuwanie barier w obrocie międzynarodowym i zapewnienie swobodnego przepływu towarów
-model regulacyjno-instytucjonalny: rola państw to wspieranie wspólnych polityk oraz ich harmonizacja, podporządkowanie się wspólnym instytucjom o uprawnieniach ponadnarodowych, które będą realizować wspólne działania w oparciu o przekazane im kompetencje państw członkowskich.
4.Unia Europejska, a modele integracji:
Unia…
… taryfą celną i wspólnymi politykami oraz zasady konkurencji i koordynację polityk gospodarczych państw członkowskich na szczeblu wspólnotowym.
Rynek wewnętrzny: obejmuje obszar bez granic wewnętrznych, w którym jest zapewniony swobodny przepływ towarów, osób, usług i kapitału.
Różnice między wspólnym rynkiem, rynkiem wewnętrznym dotyczą sfery proceduralnej.
Wspólny rynek- decyzje przyjmowane…
… integralnego systemu prawnego opartego na podwójnym reżimie prawa wspólnotowego i międzynarodowego z tendencją uwspólnotowienia obszarów i współpracy międzyrządowej.
3 filary integracji
Integracja gospodarcza I filara UE:
Unię celną uzupełniono o Wspólną Politykę Handlową
Zaawansowaną realizacją wspólnego rynku i jego pogłębieniem przez rynek wewnętrzny
Zaawansowaną realizacją Unii Gospodarczej i Walutowej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)