Wykład - pojęcie i funkcja umowy

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 497
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - pojęcie i funkcja umowy - strona 1 Wykład - pojęcie i funkcja umowy - strona 2 Wykład - pojęcie i funkcja umowy - strona 3

Fragment notatki:

pojęcie i funkcja umowy
-zasada swobody umów kontraktowana art. 353 k.c. 1 październik 1990 r.
Rezygnacja przez państwo ze stanowienia prawa na rzecz obywateli (ustawodawca nie wpływa obecnie na czynności dokonywane przez podmioty prawa cywilnego)
1 październik 1990 r. - zasada swobody umów pojawiła się formalnie w art. 58 kc. Zakres dla poszczególnych czynności prawnych. Wszystko co nie zabronione jest dozwolone (trudno to obronić na gruncie prawa)
-wprowadzenie swobody umów 28 lipca 1990r. obowiązujące do dnia dzisiejszego
art. 353 - co składa się na zakres swobody umów:
możliwość zawarcia lub nie umowy
swoboda wyboru kontrahenta
swoboda treści
zwolnienie od formalizmu prawnego
swoboda w dziedz. rozwiązania umowy
Swoboda umów daje możliwości swobodnego kształtowania treści umowy, jak również dodatkowych zastrzeżeń umowy.
Treść stosunku zobowiązaniowego nie wypełnia umowa ale też wyznaczone przepisy bezwzg. Obowiązujące, zwyczaje - art. 56
Nigdzie w żadnym systemie prawna swoboda jest nieskrępowana, nieograniczona. Ograniczeniem swobody umów jest zapewnienie tej swobody innemu podmiotowi.
Swoboda umowy:
-odnosi się do treści umowy
-do jej celu
Przez treść umowy - należy rozumieć wynikające z umowy istotne obowiązki i uprawnienia dotyczące tak samego świadczenia jak i jego wykonania
Przez cel umowy - rozumiemy szeroko rozumiana korzyść, jaką jedna ze stron lub obie pragną osiągnąć w wyniku dokonania danego zobowiązania. Czasami z treści stosunku prawnego nie da się ustalić celu stosunku zobowiązaniowego, wówczas przyjmuje się cel typowy, jaki strony zwykle przez taką umowę oczekują (osiągają).
Co ogranicza cel w stosunkach zobowiązaniowych:
Ustawodawca wyznacza 3 ogr.
właściwość zobowiązania
ustawa
zasady współżycia społecznego.
Ad.1 Może być traktowana:
szerzej - jako dyrektywa przestrzegania pewnych zasad znamion stosunku zobowiązań, to jest tych jego części typowych, których istnienie decyduje o istocie tworzonego węzła prawnego.
wężej - jako dyrektywę przestrzegania pewnych, specyficznych, normatywnie sprecyzowanych części składowych poszczególnych typów nazwanych stosunków zobowiązaniowych, których nieuwzględnienie lub zmodyfikowanie powodowałoby merytoryczne wypatrzenie ustawodawczego, stosunku zobowiązaniowego, do stosunków nazwanych.
Nawiązuje do podziału umów na umowy rezultatu (umowa o dzieło) starannego działania (umowa zlecenia). Nie możemy uzasad. odmiennie stosunku zobowiąz. niż to zrobił ustawodawca. Lekarz nie może umówić się z pacjentem, a prawnik z klientem.


(…)

… zobowiąz. niż to zrobił ustawodawca. Lekarz nie może umówić się z pacjentem, a prawnik z klientem.
Jeżeli umowa kwalifikuje się do umów starannego działania, strony nie mogą umówić się co do rezultatu (skutek poza sferą stosunku zobowiązaniowego)
Ad.2
Za ustawę należy traktować normy rządu ustawowego lub wydane na podstawie wyraźnej delegacji ustawowej, nigdy zaś ograniczenie swobody umów, nie może być akt niżej rangi.
Ad.3
To klauzula generalna - zasady współżycia społecznego to pewne pożądane sposoby zachowania się członków społeczeństwa wobec siebie.
Do 1999 r zasady współżycia społecznego to jest to co zasada słuszności
Dwie grupy przepisów ograniczają swobodę kontraktowania
Przepisu o wyzysku
Przepisu o wzorcach umownych
Ad.1
Był traktowany jako 5 wada oświadczenia woli wyzyskiwania. Wyzysk…
… konsumentów, możliwości związania wzorcem bez jego doręczania, dotyczy jedynie umów powszechnie zawieranych w dowolnych, bieżących sprawach życia codziennego. Dowód, że posługiwanie się wzorcem jest w stosunkach danego rodzaju zwyczajowo przyjęte, a także dowód, co do łatwości dowiedzenia się przez kontrahenta o treści wzorca. Czyli twórcy wzorca np. jeżeli pojawia się agent ubezpieczeniowy abyśmy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz