wykład - Podział systemów i urządzeń wentylacyjnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 826
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wykład - Podział systemów i urządzeń wentylacyjnych - strona 1 wykład - Podział systemów i urządzeń wentylacyjnych - strona 2 wykład - Podział systemów i urządzeń wentylacyjnych - strona 3

Fragment notatki:

Podział systemów i urządzeń wentylacyjnych
Urządzenia Nawiewniki W normie - nawiewnikiem nazwano uzbrojony otwór, przez który powietrze dopływa do obsługiwanego pomieszczenia; jego konstrukcja ma zapewnić utrzymywanie określonych warunków komfortu w zakresie temperatury, prędkości, wilgotności i poziomu dźwięku w strefie przebywania ludzi. Norma rozróżnia następujące rodzaje nawiewników:
indukcyjny,
liniowy z oprawą oświetleniową,
o niskiej prędkości nawiewu,
sufitowy,
sufitowy liniowy,
sufitowy o regulowanym profilu wypływu
powietrza,
sufitowy z pełną regulacją.
Nawiewniki powyższe mogą być regulowane automatycznie, regulowane ręcznie i nie powinny mieć części ruchomych. Popularne dotychczas kratki nawiewne są również zaliczane do nawiewników z wieloma otworami przelotowymi powietrza. Objęte normą [1] kratki (nawiewne i wywiewne) mogą być regulowane, kierunkowe bez części ruchomych, bezkierunkowe bez części ruchomych oraz kratki liniowe, gdy współczynnik kształtu boków nie jest mniejszy niż 10:1. W normie nie ma podanej definicji „anemostatu”, nasady nawiewnej. W literaturze anemostatem nazywano:
nasadą zakończającą urządzenie wentylacyjne nawiewne, przeznaczoną do przestrzennego i kierunkowego rozproszenia strumienia powietrza nawiewnego do pomieszczenia [2],
urządzeniem wentylacyjnym instalowanym nad strefą przebywania ludzi, najczęściej pod sufitem, przeznaczonym wyłącznie do równo- miernego rozpraszania napływającego świeżego powietrza [3].
Zmieniła się konstrukcja uzbrojenia otworu nawiewnego; umieszczony na końcówce odchodzącej od przewodu wentylacyjnego „anemostat” nazwany jest w normie „nawiewnikiem sufitowym”.
W Polsce produkowane są zarówno nawiewniki, jak i kratki nawiewne, nie należy więc tych nazw mylić. Kratki nawiewne mają prostą budowę (siatka zewnętrzna, łopatki-prowadnice), przeznaczone są przeważnie do regulacji strumienia objętości powietrze nawiewanego i choć są zaliczone do grupy nawiewników, nazywanie ich w projekcie jako nawiewniki (zamiast kratki) nie ma technicznego uzasadnienia.
Wywietrzniki
Wywietrzaki (wywietrzniki, deflektory) nie są pod powyższą nazwą uwzględnione w normie [1]. Zastąpiono je terminem, z definicji której można wnioskować, że o to samo urządzenie chodzi. Zapis brzmi: nasada kominowa - urządzenie przeznaczone do zainstalowania na wylocie przewodu wentylacji naturalnej, które, wytwarzając podciśnienie zależne od prędkości wiatru, zabezpiecza przed odwrotnym przepływem powietrza i zwiększa jego strumień; urządzenie to może zawierać części ruchome. Inne znaczenie mają nasady kominowe podane w leksykonie [4]: nasada kominowa - specjalne zakończenie komina dymowego, wykonane z blachy lub betonu, zwiększające ciąg kominowy i zabezpieczające wyloty przed zatkaniem przez pęd powietrza w czasie silnego wiatru. Recknagel [9] pod pojęciem nasada kominowa rozumie uzbrojenie komina spalinowego w nasadę do wzmacniania ciągu kominowego spalin.

(…)

… wentylacji może być dokonywana ze względu na wiele kryteriów. Do najczęściej stosowanych kryteriów podziału należą:
 siły powodujące przepływ powietrza - wentylacja naturalna, wentylacja mechaniczna,  czas działania - wentylacja ciągła, wentylacja okresowa,  sposób organizowania wymiany powietrza - wentylacja ogólna, wentylacja miejscowa,  kierunek transportu powietrza względem pomieszczenia…
… w przewodach,  liczba przewodów magistralnych - instalacje bezprzewodowe, jednoprzewodowe, dwuprzewodowe.
Podział systemów wentylacji mechanicznej W zależności od sposobu wymiany powietrza wentylację mechaniczną możemy podzielić na:
ogólną, czyli zapewniającą równomierną wymianę powietrza w całym pomieszczeniu,
miejscową, przeciwdziałającą zanieczyszczeniu powietrza w miejscu ich wydzielania, Do wentylacji…
… miejscowej zaliczają się takie urządzenia jak :
odciągi miejscowe, urządzenia służące do usuwania zanieczyszczeń bezpośrednio w miejscu ich powstawania,
nawiewy miejscowe stosowane do wytwarzania w określonym miejscu warunków odmiennych od tych, które panują w całym pomieszczeniu,
kurtyny powietrzne, stosowane do ochrony pomieszczeń przed przenikaniem zimnego powietrza zewnętrznego (w okresie zimy) bądˇ…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz