wykład - rodzaje wentylacji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 882
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wykład - rodzaje wentylacji - strona 1 wykład - rodzaje wentylacji - strona 2

Fragment notatki:

PODSTAWOWE RODZAJE WENTYLACJI
WENTYLACJA
- NATURALNA - MECHANICZNA
Ogólna - OGÓLNA - MIEJSCOWA
Infiltracja Nawiewna Okapy
Przewietrzanie Wywiewna Obudowy
Aeracja Nawiewno - wywiewna Odciągi miejscowe
Wentylacja grawitacyjna Wen .ograniczona obszarowo Aeracja - otwory w przegrodach pionowych, poziomych, aby udrożnić przepływ. Celowo przygotowane przez człowieka. Otwory powinny być regulowane Nawiewna - nadciśnieniowa ( doprowadza tyle energii elektrycznej, żeby ta energia była przekazana pewnej ilości powietrza ) - to powietrze musi wypłynąć ( musi ono mieć odpowiednią prędkość .
Wywiewna - podciśnieniowa - wentylator zasysa powietrze powodując pewne spadki ciśnienia. Na skutek lekkiego podciśnienia powietrze będzie napływało przez lekkie otwory ( listek wentylacyjny w ramie okiennej ).
Nawiewno -wywiewna - zbliżona do równowagi , musi być filtr - to podstawa.
Miejscowa - wentylacja przemysłowa, laboratoria. Potężna hala ( tam robią wentylację ) lokalizowana blisko zanieczyszczeń - ona wyłapuje te zanieczyszczenia.
Ograniczona - obszarowo - tworzy się małe punkty ( gdzie ludzie się zbierają ) i tam tworzy się nawiewniki i wywiewniki.
Infiltracja - wymiana nieregularna
Przewietrzanie - wymiana regularna ( czyli otwórz drzwi, okna, aby wprowadzić odpowiednią ilość powietrza ).
Opracowane z innych źródeł
MECHANICZNA - OGÓLNA
Wentylacja mechaniczna-wywiewna - Ten rodzaj wentylacji stosowany jest zazwyczaj jako miejscowe uzupełnienie wentylacji grawitacyjnej. Są to wszelkiego rodzaju okapy czy wentylatory (np. łazienkowe).
Taki system opiera się na następujących drogach ruchu powietrza:
 nawiew - naturalny, przez okna;  wywiew - przez specjalne urządzenie wymuszające przepływ
Co prawda urządzenia wentylacyjne zapewnią usunięcie zużytego powietrza (np. wilgotnego z łazienki lub przesiąknietego zapachami z kuchni), ale mogą też spowodować zachwianie równowagi nawiew/wywiew. Stosując ten system, trzeba szczególnie dbać o zapewnienie dopływu powietrza! Bardzo ważne jest to, że okapu nie wolno włączyć do kanału wentylacji grawitacyjnej - musi mieć osobny kanał, do którego będzie podłączony. Okapu ani innych urządzeń wywiewnych absolutnie nie wolno stosować w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania (np. urządzenie grzewcze do przygotowania ciepłej wody). Związane jest to z tym, że urządzenia te potrzebują powietrza do spalania. Jeśli powietrza będzie bardzo szybko ubywać z pomieszczenia (spalanie + wywiew), jego ilość może się zmniejszyć do wartości wręcz szkodliwych dla zdrowia.

(…)

… stosowany jest jako kompletny system wentylacyjny. Ruch powietrza wymuszany jest przez urządzenia mechaniczne (wymagają one zasilania prądem elektrycznym). Gwarantuje to niezależność systemu wentylacji od kaprysów pogody. Można też kontrolować i regulować ilość napływającego powietrza. Powietrze dostaje się do wnętrza pomieszczenia przez system nawiewników (kratki, szczeliny, listwy mocowane w otworach…
…, a nawet rozmieszczenie kratek wywiewnych i nawiewników).
nawiewną - dostarczanie powietrza odbywa się w sposób mechaniczny a usuwanie w sposób naturalny. Świeże powietrze jest wtłaczane do pomieszczeń za pomocą wentylatorów, natomiast odpływ powietrza zużytego odbywa się w sposób naturalny.
Ogólna- Każdy budynek czy to dom czy biurowiec lub inny powinien oddychać czyli mieć obieg świeżego powietrza. Jest to konieczne…
… formy:    przewietrzanie - okresowe odświeżanie powietrza w pomieszczeniu polegające na otwieraniu okien lub innych otworów w przegrodach,    infiltracja - przenikanie powietrza przez porowate materiały budowlane, nieszczelności oraz szczeliny wokół okien i drzwi,    wentylacja grawitacyjna - gdzie stosuje się pionowe kanały wywiewne do usuwania powietrza. Ruch powodowany jest różnicą gęstości
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz