systematyka nawiewników na podstawie kryterium rodzaju wentylacji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
systematyka nawiewników na podstawie kryterium rodzaju wentylacji - strona 1 systematyka nawiewników na podstawie kryterium rodzaju wentylacji - strona 2

Fragment notatki:

Systematyka nawiewników na podstawie kryterium rodzaju wentylacji.
. Wyróżnia się dwa sposoby wentylacji pomieszczeń: wentylację mieszającą i wentylację wyporową. Pierwszy sposób wymaga wprowadzenia powietrza szybkimi strumieniami, co powoduje turbulencje i szybkie mieszanie się powietrza wewnętrznego z nawiewanym i tym samym szybkie wyrównanie temperatury oraz wilgotności w całym pomieszczeniu. Wentylacja wyporowa natomiast charakteryzuje się wolnym przepływem strumienia powietrza, przeważnie o stałym kierunku i prędkości. Powietrze przesuwa się od nawiewników w kierunku wywiewników. Ze względu na usytuowanie, nawiewniki powietrza można podzielić na: sufitowe, ścienne, podłogowe, przyścienne i specjalne, np. montowane w stopniach schodów. W lokalizacji nawiewników sufitowych i ściennych uwzględnia się zjawisko „ślizgania” się strugi powietrza po powierzchni sufitu lub ściany, co w efekcie wydłuża strugę. Nawiewników nie można lokalizować w pobliżu wywiewników, gdyż nastąpi wówczas tzw. krótki przepływ, bez wymiany powietrza w pomieszczeniu. -kratki nawiewne bez możliwości regulacji strumienia i kierunku. Są też kratki z łopatkami, które regulują kierunek i prędkość nawiewanego strumienia. Kratki stosuje się w pomieszczeniach z wentylacją mieszającą. Mogą być one montowane na ścianach lub w suficie, jako bezpośrednie zakończenie przewodów wentylacyjnych, lub na skrzynkach rozprężnych.  Specjalnym rodzajem kratek nawiewnych są nawiewniki montowane w podłodze oraz stopniach schodowych (np. w kinach) lub w fotelach (np. sale koncertowe). Powietrze wypływa z nich i przepływa przez pomieszczenie od dołu do góry. W tym przypadku mamy do czynienia z wentylacją wyporową. Dzięki takiemu rozwiązaniu świeże powietrze z małą prędkością dociera bezpośrednio do ludzi, a powietrze zanieczyszczone unosi się ku górze, w strefę wywiewników, które je usuwają. -Anemostaty Wykonywane są w wersji okrągłej lub prostokątnej, w różnych rozmiarach, wzorach i kolorach, Montuje się je w sufitach. Ich podstawową zaletą jest prosta regulacja strumienia powietrza, a także niski poziom hałasu. Anemostaty umożliwiają ukształtowanie poziomej strugi wypływającego z nich powietrza, co jest wskazane wówczas, gdy dostarczane do pomieszczenia powietrze ma niską temperaturę. Okrągłe rozprowadzają powietrze równomiernie we wszystkich kierunkach. W prostokątnych powietrze wypływa w jednym, dwóch, trzech lub czterech kierunkach, w zależności od konstrukcji urządzenia. W anemostatach wirowych z ruchomymi lamelami (kierownicami) wylot powietrza odbywa się z dużym zawirowaniem i powoduje silne mieszanie powietrza nawiewanego z wewnętrznym.
- nawiewnikach wirowych powietrze wpływa ruchem wirowym, co powoduje powstanie podciśnienia i zasysanie powietrza z pomieszczenia. Przepływ ten jest bardzo burzliwy i dzięki temu ma miejsce wymieszanie się obu strumieni i uśrednienie ich parametrów (temperatury i wilgoci). Nawiewniki wirowe stosuje się w pomieszczeniach wymagających nawiewu powietrza (chłodnego lub ciepłego) o znacznej różnicy w stosunku do temperatury powietrza w pomieszczeniu. Umożliwiają one nawiew powietrza poziomo lub pionowo w zależności od temperatury powietrza nawiewanego. Zmiany kierunku wykonuje się za pomocą siłownika napędzanego elektrycznie lub ręcznie. odmiany nawiewników wirowych: promieniowe (zwiększają turbulencję) i cylindryczne (do bardzo niskich pomieszczeń).

(…)

… sufitu lub w pewnych odstępach. Powietrze wypływa z nich równomiernym strumieniem z bardzo małą prędkością. Nawiewniki te wyposażone są w filtry i wykonuje się je przeważnie ze stali nierdzewnej, tak aby zapewnić ich bakteriostatyczność oraz ułatwić czyszczenie. W pomieszczeniach o dużej kubaturze stosuje się m.in. dysze nawiewne. Strumień nawiewany ma duży zasięg (kilku, kilkunastu metrów…
…, widowiskowe, hale sportowe czy przemysłowe). Najczęściej stosowane są wyporowe nawiewniki kolumnowe lub narożne. Mają one kształt walca lub np. ćwiartki walca, z obudową z blachy perforowanej z zamocowanym do niej króćcem wlotowym powietrza, od dołu lub od góry nawiewnika. Kształt i prędkość strumienia powietrza wypływającego z takiego nawiewnika wyporowego przypominają wylewanie się wody ze źródła…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz