Wentylacja mechaniczna - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wentylacja mechaniczna - omówienie  - strona 1 Wentylacja mechaniczna - omówienie  - strona 2 Wentylacja mechaniczna - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

Wentylacja mechaniczna - jest podstawowym systemem wentylacji wszelkiego rodzaju pomieszczeń, w których ma być wywołana wymiana powietrza sposobem zorganizowanym. Według sposobu zaopatrzenia powietrza systemy mogą być nawiewnymi i wywiewnymi. Wentylacja nawiewna polega na doprowadzeniu powietrza do pomieszczenia, a wentylacja wywiewna polega na usuwaniu powietrza z pomieszczenia.
Według sposobu organizacji wymiany powietrza w pomieszczeniach rozróżnia się wentylację ogólną i miejscową.
Ogólna wentylacja ma na celu zapewnienie równomiernej wymiany powietrza w całym pomieszczeniu i usuwaniu wszelkiego rodzaju szkodliwych zanieczyszczeń po ich zmieszaniu i rozcieńczeniu przez powietrze do pewnej dopuszczalnej koncentracji.
Jednym z podstawowych zadań w poprawnym rozwiązaniu wentylacji nowoczesnego obiektu jest przyjęcie i opracowanie właściwej koncepcji przepływu i rozdziału powietrza w pomieszczeniu. Jednak Poprawnie sporządzony bilans ciepła i/lub zanieczyszczeń emitowanych w pomieszczeniu, prawidłowo przyjęty przyrost temperatury (lub stężenia zanieczyszczeń) powietrza wentylującego, dokładnie obliczony strumień powietrza wentylującego, dobranie najwyższej jakości urządzeń do uzdatniania, przetłaczania i transportu powietrza wraz z automatyczną ich regulacją, nie gwarantują jeszcze uzyskania prawidłowego efektu wentylacji pomieszczenia.
O stanie mikroklimatu strefy przebywania ludzi decyduje, oprocz wymienionych czynnikow, prawidłowe zaplanowanie profilu i prędkości przepływu powietrza przez całe pomieszczenie.
Aby uzyskać prawidłowy efekt wentylacji, należy spełnić następujące warunki:
• cała strefa przebywania ludzi musi być omywana powietrzem wentylującym, a prędkość ruchu powietrza i jego temperatura muszą być tak dobrane, by nie wywoływać odczucia przeciągu;
• powietrze wentylujące powinno być usunięte z pomieszczenia dopiero po całkowitym wykorzystaniu zdolności asymilacji zanieczyszczeń, wydzielających się w pomieszczeniu, tzn. wowczas, gdy stężenia zanieczyszczeń, zawartość wilgoci lub/i temperatura (entalpia) osiągną wartości przyjęte podczas obliczeń strumienia powietrza.
Droga i prędkość przepływu powietrza w pomieszczeniu muszą być zaplanowane przez projektanta, z uwzględnieniem wszystkich czynnikow oddziałujących na przepływ powietrza przez pomieszczenie:
• właściwości strug nawiewnych i wywiewnych;
• wzajemne usytuowanie otworow nawiewnych i wywiewnych;
• rożnicę temperatury powietrza nawiewanego i wywiewanego;
• usytuowanie skupionych źrodeł ciepła w pomieszczeniu, mogących tworzyć strugi konwekcyjne, wpływające na kształt i prędkość strug powietrza wentylującego;
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz