Opis sposobów napływu ciepła do pomieszczeń - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 175
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opis sposobów napływu ciepła do pomieszczeń - omówienie - strona 1 Opis sposobów napływu ciepła do pomieszczeń - omówienie - strona 2 Opis sposobów napływu ciepła do pomieszczeń - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Opis sposobów napływu ciepła do pomieszczeń z zewnątrz budynku Nawiewniki
Zastosowanie dodatkowych urządzeń zapewniających prawidłową wentylację wiąże się bezpośrednio z zamontowaniem szczelnych okien. Wiedzą o tym dobrze ci, którzy zastosowali już szczelne okna i mają w mieszkaniu problemy z pleśnią. Zadaniem nawiewników jest zapewnienie prawidłowej wentylacji pomieszczeń poprzez umożliwienie dopływu powietrza zewnętrznego do pomieszczeń. Regulacja strumienia doprowadzanego powietrza w zależności od potrzeb.
Zastosowanie nawiewnika powietrza:
umożliwia prawidłową pracę systemu wentylacji naturalnej i mechanicznej wentylacji wywiewnej,
może umożliwić również regulację strumienia powietrza w zależności od warunków pogodowych oraz wymagań użytkowników,
poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach,
ogranicza ryzyko zawilgocenia pomieszczeń i rozwoju pleśni i grzybów w mieszkaniu.
Zastosowanie nawiewników ogranicza oszczędzanie energii potrzebnej na podgrzanie powietrza wentylującego mieszkania i pomieszczenia biurowe. Można się liczyć, że w pomieszczeniach w których zostały zastosowane szczelne okna, nawiewniki doprowadzą do zwiększenie zużycia energii i pogorszenie izolacyjności cieplnej i akustycznej okna lub fragmentu ściany. Jednak aby uniknąć kłopotów zdrowotnych i zagrzybienia budynków konieczne jest stosowanie w szczelnych oknach nawiewników okiennych.
Nawiewniki okienne mogą być montowane w górnej części okna (w ościeżnicy, ramie skrzydła, między ramą skrzydła a górną krawędzią szyby zespolonej), lub w otworze okiennym (między nadprożem a górną krawędzią ościeżnicy, w obudowie rolety zewnętrznej. Nawiewniki ścienne mogą być montowane w ścianie zewnętrznej ponad oknem. Ograniczenia dla tego typu nawiewników mogą wynikać z konstrukcji ściany lub zabytkowego charakteru budynku. Zastosowanie nawiewnika powinno być analizowane w każdym przypadku ograniczenia szczelności okien.
Systematyka nawiewników na podstawie kryterium generowanej strugi.
Nawiewniki radialne Powietrze nawiewane przez wyporowy nawiewnik radialny może być kierowane dwiema drogami: - przez cylinder zewnętrzny zakończony perforowaną powierzchnią wypływu, wytwarzającą mało turbulentny przepływ wyporowy (w przypadku chłodzenia), - przez cylinder środkowy, wyposażony w dyfuzor kierujący, powodujący pożądane rozprzestrzenianie się strumienia powietrza nawiewanego pionowo w dół (w przypadku nagrzewania). Rys. 7 Charakterystyka nawiewu powietrza z nawiewnika radialnego Powietrze nawiewane z tego nawiewnika wypływa zawsze pionowo w dół. Rozprzestrzenianie się strumienia (średnica oddziaływania strumienia) zależy od różnicy temperatur między powietrzem nawiewanym a powietrzem w pomieszczeniu.

(…)

… nawiewnika do kanału wentylacyjnego, - wielkość powierzchni miejsca pracy, na którym zapewnione muszą być odpowiednie warunki komfortu cieplnego. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz