2-stronicowa notatka z historii Rosji, konkretnie z przedmiotu Historia Rosji od Piotra I do 1917 roku, który prowadzi prof. dr hab. Grzegorz Przebinda na UJ. Tematem wykładu są początki panowania carycy Katarzyny II. 2-stronicowa notatka w formacie doc, a w jej treści następujące zagadnienia: Rosja po śmierci Piotra III - postać Katarzyny II i jej faworyci, Paweł I, Elżbieta Pietrowna, Sałtykow, Stanisław August Poniatowski, Grigorij Orłow, Grigorij Potiomkin, Aleksander Landskoj, Zubow, objęcie władzy przez Katarzynę II, przymierze z królem Prus, Fryderykiem II, dekret o wolności dla szlachty, Iwan VI, przyłączanie porozbiorowe ziem Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W notatce można trafić także na takie zagadnienia jak na przykład: wolność wyznania i ulgi podatkowe dla Niemców, podbój wybrzeża Morza Czarnego, sekularyzacja dóbr kościelnych, Wolter, J. J. Rousseau, Diderot, sekularyzacja a sprawa chłopów, chłopi państwowi, prywatni i apanażowi, katarzyna II wobec Ukrainy Lewobrzeżnej i Siczy Zaporowskiej, Cyryl Razumowski, Kolegium Małorosyjskie, Piotr Rumiancew, spis powszechny, doktryna nacjonalizmu wielkorosyjskiego, Katarzyna II wobec szlachty i chłopów, nieurzeczywistniony system północny i Nikita Panin, plan geopolityczny, system północny, Rosja, Szwecja, Dania, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Kolegium Spraw Zagranicznych, Aleksander Bezbrodko.
Rosja po śmierci Piotra III - postać Katarzyny II i jej faworyci.
Po śmierci Piotra II, który został obalony i zabity z woli swojej małżonki - późniejszej Katarzyny II, nowym carem powinien zostać jego syn (ze wspomnień Katarzyny II wynika, że czuła ona niechęć i odrazę do Piotra III, podejrzewano w związku z tym, że Paweł nie był jego dzieckiem, jednak tezy tej nie potwierdzono) - Paweł I. tron objęła jednak Katarzyna II (ur. 1729)- uzurpatorka. Miała wówczas 33 lata. Była Niemką ze Szczecina. Została sprowadzona do Petersburga w czasach Elżbiety Pietrownej (jako kandydatka na żoną Piotra III). Jednak już wtedy miała dwóch kochanków - Sałtykowa i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Lista jej oficjalnych kochanków obejmuje 11 nazwisk (m.in. Grigorij Orłow, Grigorij Potiomkin, Aleksander Landskoj (młodszy od niej o 30 lat) czy młodszy o 38 lat Zubow). Aby stać się kochankiem Katarzyny II trzeba było przejść bardzo długą i żmudną procedurę. Kandydaci byli zobowiązani do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o braku chorób wenerycznych, przejścia testy seksualnego z jedną z dam dworu (tzw. “probówki“). Po pomyślnym przejściu tych dwóch etapów kandydat zajmował apartamenty sąsiadujące z sypialnią carycy i zostawał jej “więźniem”. Pomimo, że Katarzyna II nie żałowała kochankom dóbr materialnych (rozdała im ok. 800 tys. Chłopów pańszczyźnianych), to żaden z jej faworytów nie miał wpływu na rządy carycy (z wyjątkiem Potiomkina). Objęcie władzy przez Katarzynę II.
Po objęciu rządów w Rosji Katarzyna II:
Zerwała przymierze z królem Prus, Fryderykiem II,
Przerwała przygotowania do wojny z Danią, którą chciał rozpocząć Piotr III,
Początkowo zrezygnowała z planów sekularyzacji dóbr kościelnych (potem do nich wróciła),
Potwierdziła dekret o wolności dla szlachty,
Za czasów jej panowania miała miejsce śmierć Iwana VI w więzieniu.
W momencie objęcia władzy przez Katarzynę II (1762 rok) Imperium Rosyjskie liczyło 20 mln ludności. Jednak w wyniku przyłączania porozbiorowego ziem Rzeczpospolitej Obojga Narodów, licznych podbojów terytorialnych i umiejętnemu przyciąganiu ludności do Rosji (cudzoziemców, zwła
(…)
… rosyjska odniosła zwycięstwo. Katarzyna II zlikwidowała wówczas ostatecznie Sicz Zaporowską. Katarzyna II wobec szlachty i chłopów.
Katarzyna II był władczynią, która powiększała swobodę szlachty, prowadziła jednak do coraz większego uzależnienia chłopów prywatnych. W 1765 roku wydała dekret, na mocy którego chłopu nie wolno było skarżyć się na swojego pana pod karą katorgi wiecznej poprzedzonej knutem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)