WYKŁAD Początki panowania Katarzyny II

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 2338
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
WYKŁAD Początki panowania Katarzyny II - strona 1 WYKŁAD Początki panowania Katarzyny II - strona 2 WYKŁAD Początki panowania Katarzyny II - strona 3

Fragment notatki:

2-stronicowa notatka z historii Rosji, konkretnie z przedmiotu Historia Rosji od Piotra I do 1917 roku, który prowadzi prof. dr hab. Grzegorz Przebinda na UJ. Tematem wykładu są początki panowania carycy Katarzyny II. 2-stronicowa notatka w formacie doc, a w jej treści następujące zagadnienia: Rosja po śmierci Piotra III - postać Katarzyny II i jej faworyci, Paweł I, Elżbieta Pietrowna, Sałtykow, Stanisław August Poniatowski, Grigorij Orłow, Grigorij Potiomkin, Aleksander Landskoj, Zubow, objęcie władzy przez Katarzynę II, przymierze z królem Prus, Fryderykiem II, dekret o wolności dla szlachty, Iwan VI, przyłączanie porozbiorowe ziem Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W notatce można trafić także na takie zagadnienia jak na przykład: wolność wyznania i ulgi podatkowe dla Niemców, podbój wybrzeża Morza Czarnego, sekularyzacja dóbr kościelnych, Wolter, J. J. Rousseau, Diderot, sekularyzacja a sprawa chłopów, chłopi państwowi, prywatni i apanażowi, katarzyna II wobec Ukrainy Lewobrzeżnej i Siczy Zaporowskiej, Cyryl Razumowski, Kolegium Małorosyjskie, Piotr Rumiancew, spis powszechny, doktryna nacjonalizmu wielkorosyjskiego, Katarzyna II wobec szlachty i chłopów, nieurzeczywistniony system północny i Nikita Panin, plan geopolityczny, system północny, Rosja, Szwecja, Dania, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Kolegium Spraw Zagranicznych, Aleksander Bezbrodko.

Rosja po śmierci Piotra III - postać Katarzyny II i jej faworyci.
Po śmierci Piotra II, który został obalony i zabity z woli swojej małżonki - późniejszej Katarzyny II, nowym carem powinien zostać jego syn (ze wspomnień Katarzyny II wynika, że czuła ona niechęć i odrazę do Piotra III, podejrzewano w związku z tym, że Paweł nie był jego dzieckiem, jednak tezy tej nie potwierdzono) - Paweł I. tron objęła jednak Katarzyna II (ur. 1729)- uzurpatorka. Miała wówczas 33 lata. Była Niemką ze Szczecina. Została sprowadzona do Petersburga w czasach Elżbiety Pietrownej (jako kandydatka na żoną Piotra III). Jednak już wtedy miała dwóch kochanków - Sałtykowa i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Lista jej oficjalnych kochanków obejmuje 11 nazwisk (m.in. Grigorij Orłow, Grigorij Potiomkin, Aleksander Landskoj (młodszy od niej o 30 lat) czy młodszy o 38 lat Zubow). Aby stać się kochankiem Katarzyny II trzeba było przejść bardzo długą i żmudną procedurę. Kandydaci byli zobowiązani do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o braku chorób wenerycznych, przejścia testy seksualnego z jedną z dam dworu (tzw. “probówki“). Po pomyślnym przejściu tych dwóch etapów kandydat zajmował apartamenty sąsiadujące z sypialnią carycy i zostawał jej “więźniem”. Pomimo, że Katarzyna II nie żałowała kochankom dóbr materialnych (rozdała im ok. 800 tys. Chłopów pańszczyźnianych), to żaden z jej faworytów nie miał wpływu na rządy carycy (z wyjątkiem Potiomkina). Objęcie władzy przez Katarzynę II.
Po objęciu rządów w Rosji Katarzyna II:
Zerwała przymierze z królem Prus, Fryderykiem II,
Przerwała przygotowania do wojny z Danią, którą chciał rozpocząć Piotr III,
Początkowo zrezygnowała z planów sekularyzacji dóbr kościelnych (potem do nich wróciła),
Potwierdziła dekret o wolności dla szlachty,
Za czasów jej panowania miała miejsce śmierć Iwana VI w więzieniu.
W momencie objęcia władzy przez Katarzynę II (1762 rok) Imperium Rosyjskie liczyło 20 mln ludności. Jednak w wyniku przyłączania porozbiorowego ziem Rzeczpospolitej Obojga Narodów, licznych podbojów terytorialnych i umiejętnemu przyciąganiu ludności do Rosji (cudzoziemców, zwła

(…)

… rosyjska odniosła zwycięstwo. Katarzyna II zlikwidowała wówczas ostatecznie Sicz Zaporowską. Katarzyna II wobec szlachty i chłopów.
Katarzyna II był władczynią, która powiększała swobodę szlachty, prowadziła jednak do coraz większego uzależnienia chłopów prywatnych. W 1765 roku wydała dekret, na mocy którego chłopu nie wolno było skarżyć się na swojego pana pod karą katorgi wiecznej poprzedzonej knutem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz