WYKŁAD I rozbiór polski i powstanie Pugaczowa

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 3808
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
WYKŁAD I rozbiór polski i powstanie Pugaczowa - strona 1 WYKŁAD I rozbiór polski i powstanie Pugaczowa - strona 2 WYKŁAD I rozbiór polski i powstanie Pugaczowa - strona 3

Fragment notatki:

2-stronicowa notatka w formacie doc. W jej treści następujące tematy: I rozbiór Rzeczpospolitej Obojga Narodów, traktat z Austrią i Prusami, Księstwo Kurlandii, Karol Fryderyk, Biron, August III Sas, 1763, Repnin, Stanisław August Poniatowski, 1764, Unia Brzeska, szlachta innowiercza, dyzunici, Sejm Koronacyjny, biskup Kijowa - Załuski, biskup Kajetan Sołtyk, Wacław Rzewuski, Seweryn Rzewuski, Sejm Czteroletni, 1768-1722, konfederacja barska, Francja, Turcja, koliszczyzna, powstanie chłopskie, hajdamaszczyzna, Maksym Żeleźniak i Iwan Gompa, 1768 rok - rzeź Polaków i Żydów w Humaniu, prozelityzm konfederatów barskich, fanatyzm, wyzysk chłopów, wojna rosyjsko - turecka w 1768. Ponadto w treści notatki pojawiają się takie zagadnienia jak: polska polityka Imperium Osmańskiego, pokój belgradzki, Piotr Rumiancew, Księstwa Naddunajskie, Mołdawia, Wołoszczyzna, Kronsztad 1759, pokój w Kuczuk- Kainardża, Chanat Krymski, Besarabia, rozbiór Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Powstanie Pugaczowa, 1773- 1775, powstanie chłopskie, Baskirzy, Czurdasze, Kałmucy, Tatarzy, Kazań, Peza, Moichełson, Suwarowow.

I rozbiór Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Rosja wahała się czy zawrzeć sojusz z Austrią i Prusami, gdyż Katarzyna II chciała przyłączyć całą Rzeczpospolitą Obojga Narodów do Rosji, jednak ostatecznie zdecydowała się na podpisanie traktatu.
Do Rosji przyłączono Księstwo Kurlandii ze stolicą w Mittawie (dzisiejsza zachodnia Łotwa) - w 1763 roku Katarzyna II zmusiła do ustąpienia księcia Kurlandii - Karola Fryderyka (syna Augusta III Sasa) i przekazała Księstwo Bironowi, który wrócił do Kurlandii po śmierci Anny Iwanownej. Ten z kolei oddał tron swojemu synowi - Piotrowi; Piotr w 1795 roku zrzekł się księstwa na rzecz Rosji).
W 1763 roku zmarł August III Sas, Katarzyna wysłała do Polski wojska rosyjskie i posła - dyplomatę Repnina. Zmusił on dyplomatów do osadzenia na tronie Stanisława Augusta Poniatowskiego (1764 rok). Za oficjalny powód ingerencji rosyjskiej ogłoszono fakt, że w Polsce szlachta innowiercza (dyzunici, dysydenci - nie przyjęli unii brzeskiej) nie ma takich samych praw jak szlachta polska.
W 1764 roku Sejm Koronacyjny nie uległ żądaniom Katarzyny II i nie przyznał równouprawnienia prawosławnym, w związku z tym Repnin po raz kolejny zażądał zrównania praw i przywilejów. W Warszawie zawiązała się konfederacja przeciwko królowi, Repnin rozkazał porwać senatorów sprzeciwiających się Katarzynie II (należeli tutaj m.in. biskup Kijowa - Załuski, biskup Kajetan Sołtyk, Wacław Rzewuski i jego syn Seweryn Rzewuski) i wywieźć ich do Kaługi. Podczas Sejmu Czteroletniego 1768-1772 zdecydowano się przyjąć żądania Katarzyny II, ale wówczas pojawił się kolejny problem - w Barze na Podolu zawiązała się konfederacja barska popierana przez Francję i Turcję. Rosja działała wieloetapowo, Katarzyna II postanowiła doprowadzić do powstania chłopskiego na Ukrainie Prawobrzeżnej i osłabić tym samym siły, które mogłyby wesprzeć konfederatów. W końcu doszło do powstania chłopskiego zwanego w historii koliszczyzną, hajdamaszczyzną. Jego przywódcami byli Maksym Żeleźniak i Iwan Gompa. W 1768 roku doszło do rzezi Polaków i Żydów w Humaniu i okolicach (terytorium Ukrainy Prawobrzeżnej). Jednym z powodów wybuchu powstania był fanatyzm religijny, prozelityzm konfederatów barskich. Do przyczyn społecznych można zaliczyć wyzysk chłopa uciskanego przez polskich ziemian. Powstańcy byli wobec nich bardzo okrutni. Skutków powstania zaczęła obawiać się Katarzyna II (dostrzegła m

(…)

… uzyskali dostęp do Morza Czarnego pomiędzy ujściem Dniepru a Bohu oraz tereny na wschodnim wybrzeżu Krymu: Kęrn, Jenikale. Rosja otrzymała też prawo do fortyfikacji Azowa. Chanat krymski został ogłoszony niezależnym od Turcji. Rosja odebrała też Porcie Otomańskiej wyspy na Morzu Egejskim - Besarabię, Mołdawię, Wołoszczyznę. Rosja wymogła na Turcji zapewnienie tolerancji religijnej dla mieszkańców Księstw Naddunajskich. W tym samym czasie dokonywał się rozbiór Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
W I rozbiorze do Rosji przyłączono wschodnią stronę Dźwini Zachodniej, ziemie nad Dniestrem (Połock, Mohylew, Witebsk).
Należy pamiętać, że Rosja w żadnym z trzech rozbiorów nie przyłączyła ziem etnicznie polskich (stanie się tak dopiero po wojnach napoleońskich!).
Powstanie Pugaczowa.
W latach 1773- 1775 w Rosji miało…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz