Polska w czasie zaborów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polska w czasie zaborów-opracowanie - strona 1 Polska w czasie zaborów-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Historia to nauka o teraźniejszości tłumaczonej przez analizę przeszłości (geneza); Odkrywanie tego, co ma na nas wpływ - kultura pamięci;
Walka o niepodległość
1764 - 1795 (+1798) król St. A. Poniatowskiego - wybrany przez Dwór Rosyjski i carycę Katarzynę Wielką (Niemka na rosyjskim tronie) - potrzeba posłusznego władcy w Polsce, która była II co do wielkości w Europie - duży potencjał. St. A. Poniatowski - wychowany przez masonerię - należał do niej. Rządził 34 lata. Król zakłada szkołę rycerską, obiady i mecenat. Politycznie w 1768 roku podpisuje traktat podporządkowania politycznego Rosji. Szlachta organizuje konfederację Barska (z Baru) 1768 - "Bóg i Ojczyzna" - pod tym hasłem walczą z Rosją - dwuletnia walka, udział Kazimierza Pułaskiego - w 1771 porwano króla St. Augusta - król był uznawany za postać sakralną (władza monarsza, boska) - król zbiegł.
Konfederacja odniosła klęskę, zaczęto konfederatów wysyłać na Syberię. W wieku XVII Juliusz Słowacki pisze swoją wersję tych wydarzeń w pieśni konfederackiej. Konfederacja padła w 1772 roku - Pułaski z innymi uciekł do Ameryki. Państwa ościenne z obawy przez polakami, którzy walczyli o Ojczyznę. 1772 I rozbiór - Dalej obowiązują szkoły (rycerska) rozwija się kultura, elita - podczas refleksji postanawia się odbudowe. Powstaje sejm czteroletni, powstaje konstytucja 3 Maja. Rosja próbuje przekupywać, Polacy chcą usunąć liberum veto, caryca walczy o zachowanie go. Wybucha wojna polsko-rosyjska - 1792 Rosja chce usunąć Konstytucję. Polska na zdolnych generałów - bitwa pod Zieleńcami - tam T. Kościuszko i Książę Józef Poniatowski odznaczyli się w tej bitwie. Król Stanisław ustanowił order Virtuti Miritari (1792). Wojnę przegrywamy. Skutkiem jest II rozbiór (1793) Prusy i Rosjanie. Polacy chcą się bić: Tadeusz Kościuszko w IV 1973 roku zakłada przysięgę walki o Polaków. Kosynierzy (walczący kosą - brak broni, więc walczono tym, co było można - I bitwa zwycięska pod Racławicami. Bartosz Głowacki - odważny szlachcic, bohater powstania, grób w Kielcach. W Warszawie także powstanie. Przewodniczył Jan Kiliński. Zdobyto ambasadę Rosji. Znaleziono listę agentów - Król agentem. Kościuszko poległ pod Maciejowicami - konsekwencją rzeż Pragi. Gen. Dąbrowski bierze udział w obronie warszawy od strony od południa. Upada insurekcja z 1794r. III rozbiór w 1795. Abdykacja króla i wywiezienie do Petersburga. Płacz w mieście, mimo, że był agentem. Umarł w 1798. Pochowany w kat. Kościele św. Katarzyny - później przeniesiono do Wołczyna, później szczątki sprowadzono do kaplicy pałacowej Zamku królewskiego. Strata państwa: (pobożni uznali, że przez brak pielgrzymowania na jasną Górę). Warszawa i Mazowsze po III rozbiorze przynależą do Prus - niemieckie miasto.  
Epoka napoleońska - Napoleon - geniusz wojenny, pomysłowy. Praczka N. została księżną gdańską. Polacy chcieli działać z każdym, kto walczył z Rosją Austrią, Prusami. We Włoszech tworzą się Legiony napoleona - generałem staje się Jan Dąbrowski - bohater, waleczny. Henryk Dąbrowski pisze tekst hymnu.

(…)

… w zamian za Basię - II późniejszą żonę. 1807-1815 - księstwo warszawskie
Książę Józef Poniatowski bronił Księstwo Warszawskie - wygrał w bitwie pod Raszynem z Austriakami. Napoleon idąc na Wschód polega i zostaje zesłany na wyspę św. Heleny +1821, Dąbrowski+1818; 
1815 Królestwo kongresowe.  
1830/31 - powstanie listopadowe, odegrano w Teatrze Wielkim pieśń defiladową wojska Polskiego - Warszawianka 1830 - zapał do walki, który i tak nie jest w stanie pokonać Rosjan. Powstanie upada. Rosjanie atakują od strony woli. Artyleria konna - z dachu k. ewangelickiego wyglądano wrogów. Kolejne pokolenia dalej chcą wolności - kolejne powstanie 1833/1864 - styczniowe - Romuald Traugutt, na drodze duchowej odkrył potrzebę przewodniczenia postania. Powieszony w Cytadeli (w parku znajduje się prawdopodobnie grób oficerów powstania). Polacy dalej pragną wolności. Gdy Piłsudzki podjął władzę nakazał oddawanie czci bohaterom powstania styczniowego. Całkowity zanik polskości. Naród znów się budzi do walki o Polskę. Literatura: nad Niemnem, Noce i dnie. Symbolem pokolenia stał się pisarz Bolesław Prus (uczestnik powstania Styczniowego).

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz