WYKŁAD Kultura w czasach rządów Katarzyny II

Nasza ocena:

5
Pobrań: 112
Wyświetleń: 3500
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
WYKŁAD Kultura w czasach rządów Katarzyny II - strona 1 WYKŁAD Kultura w czasach rządów Katarzyny II - strona 2 WYKŁAD Kultura w czasach rządów Katarzyny II - strona 3

Fragment notatki:

Wykład dotyczący kultury rosyjskiej w ramach przedmiotu Kultura rosyjska do 1842 roku. Wykład ten prowadzi na UJ dr Józef Kuffel. Notatka ma 3 strony i jest w formacie doc. W notatce można spotkać się z następującymi treściami: rządy Katarzyny II, przyjmowanie wzorców oświeceniowych, francuskich, Molier, Kantemir, pacyfikacja opozycji, Nikita Panin, Rada Imperialna, Komisja Legislacyjna, władca absolutny, 1767, Wprowadzenie do zasad moralności i prawa, O przestępstwach i karach, Jeremy Bentham, korespondencja carycy z Wolterem, wolterianizm, Monteskiusz, O duchu praw, trójpodział władzy, władza ustawodawcza, władza sądownicza, władza wykonawcza, encyklopedyści, Frydryk Gryn, powstanie Pugaczowa, Wielka Rewolucja Francuska, odwrót od idei oświeceniowych, Działalność Katarzyny II po powstaniu Pugaczowa. W notatce ponadto takie zagadnienia jak: zmienny stosunek do sprawy polskiej, Stanisław August Poniatowski, ideologia oświeceniowa w sztuce i literaturze, klasycyzm, idee Rousseau, postać Iwana Bieckiego (Trubieckiego), projekt reformy edukacji, minister edukacji, prezydent Akademii Sztuk, organizacja programu szkoły dla dziewcząt, klasztor Smolny, na odejście filantropa, kształcenie w języku rosyjskim, szkoły zawodowe, pomnik Piotra I Wielkiego w Petersburga, edukacja w duchu jezuickim, John Locke, Myśli o wychowaniu, idea tabula rasa, jezuici w Rosji w czasach Katarzyny II i później.

Rządy Katarzyny II.
Miała w okresie swoich rządów dwa periody. W pierwszym próbowała kreować się na reformatorkę działającą dla dobra społeczeństwa. W epoce oświecenia uważano, że wszelakie złe skłonności wynikają ze złego wychowania. Katarzyna kreowała wizja utopijnego społeczeństwa - wyedukowanego, świadomego, odpornego na groźbę przestępstw. W czasie jej panowania szeroko zakrojona była działalność przekładowa z języka francuskiego (m.in. Kantemir tłumaczył Moliera). Katarzyna II w pierwszych latach rządów dążyła do pacyfikacji opozycji, gdyż władzę objęła w sposób nielegalny, nie czuła się jeszcze pewna. Główną reformą początków Katarzyny II był projekt przygotowany przez Nikitę Panina (był on przewodniczącym Rady Imperialnej). Zakładał on, że władca absolutny dzieli się swoją władzą z innymi, ale i tak jest ich zwierzchnikiem. Katarzyna II powołała też Komisję Legislacyjną, która miała przygotować projekt reform państwowych, włączono do niej kilkaset osób, będących przedstawicielami różnych stanów. Komisja pracowała w roku 1767, Katarzyna w tym czasie napisała specjalną instrukcję, w której określiła priorytety pracy tej komisji. W instrukcji Katarzyna posługiwała się przekładani Jeremiego Benthama z “Wprowadzenia do zasad moralności i prawa“ oraz z “O przestępstwach i karach” (kary miały być logiczne, odpowiednie dla danego przestępstwa, Komisja miała zająć się uporządkowaniem prawa, które dotychczas było intuicyjne). Komisja ta nadała Katarzynie II oficjalny tytuł “wielkiej”. W czasach Katarzyny II postacią numer jeden z zakresu filozofii był Wolter, z którym caryca nawiązała nawet bezpośredni kontakt korespondencyjny. W listach tych kreowała się na zwolenniczkę reform, władczynią oświecona. W Rosji cały program kulturalny i społeczny związany z Wolterem nazwano wolterianizmem. Zwolennicy tego filozofa mieli nawet w swoich gabinetach specjalny fotel zwany “wolteriańskim”. Ulubionym autorem Katarzyny II był Monteskiusz. Gdy w 1748 roku opublikowano “O duchu praw” Monteskiusza - Katarzyna powiedziała nawet, że jest to jej książeczka do nabożeństwa (pon ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz