Wykład- Osoby fizyczne, osoby prawne, teorie osoby prawnej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 350
Wyświetleń: 5292
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład- Osoby fizyczne, osoby prawne, teorie osoby prawnej - strona 1 Wykład- Osoby fizyczne, osoby prawne, teorie osoby prawnej - strona 2 Wykład- Osoby fizyczne, osoby prawne, teorie osoby prawnej - strona 3

Fragment notatki:

Wykłady przeprowadzone przez dr hab. Bartosza Wojciechowskiego z Uniwersytetu Łódzkiego. Tematem notatki są osoby fizyczne i osoby prawne. Plik zapisany jest w formacie .doc, zawiera 4 strony. Notatka zawiera omówienie następujących tematów: Osoba fizyczna, warunki powstania uznania za osobę fizyczną, Instytucja uznania za zmarłego, Zdolność prawna, Zdolność do czynności prawnych, trzy grupy osób fizycznych, Ubezwłasnowolnienie, osoby prawne, Podstawowe typy osób prawnych, Powstanie osoby prawnej ? cztery tryby, kres osoby prawnej, teorie osoby prawnej, Teorie fikcji, Teorie substratu, Teorie substratu osobowego, Teorie substratu nieosobowego.

Osoby fizyczne i osoby prawne to podmioty prawa.
Osobą fizyczną jest człowiek w sensie biologicznym. Człowiek staje się nią wraz z oddzieleniem od matki (nasciturus - dziecko poczęte, nienarodzone). Czynności prawne są dla niego wiążące pod kilkoma warunkami:
Działają na jego korzyść.
Dziecko urodzi się żywe.
Instytucja uznania za zmarłego. Osobę, która wyszła z domu i nie wróciła, można uznać za zmarłą 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym według pewnych informacji wiadomo było, że jeszcze żyła. A co jak zaginiony facet wróci? A tam żona z nowym mężem?! Nie odstrzelamy nowego męża, tylko likwidujemy akt zgonu, a decyzję pozostawiamy żonie.
Po 70 roku życia liczy się 5 lat, a nie 10 (możliwy Alzheimer itd., osoba może nie mieć już dokumentów i żyć sobie pod nieznaną tożsamością).
Zdolność prawna. (Należy ją odróżnić od zdolności do czynności prawnych). W dzisiejszych czasach każda osoba ma zdolność prawną (w odróżnieniu od czasów niewolnictwa). Jest to zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków. Dziecko, noworodek, nasciturus, osoba niepoczytalna również ją mają. Jednak nie zawsze są w stanie ją wykorzystać. Wiadomo, że noworodek nie nabędzie domu.
Zdolność do czynności prawnych. Jest to możliwość realizowania swoich praw i obowiązków we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność.
Wyróżniamy trzy grupy osób fizycznych:
Takie, które nie mają zdolności do czynności prawnych (do 13 roku życia).
Takie, które mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych (dotyczy osób w wieku 13-18 lat, albo osób ubezwłasnowolnionych częściowo).
Takie, które mają pełną zdolność do czynności prawnych (pozostali, od 18 roku życia)
Decydują o tym dwie sprawy: wiek i ubezwłasnowolnienie.
Ubezwłasnowolnienie to pozbawienie całkowite lub częściowe zdolności do czynności prawnych. Składa się to na niemożność kierowania własnym postępowaniem. Przyczyną może być upośledzenie umysłowe, choroba psychiczna, niedorozwój fizyczny, choroba alkoholowa, albo narkomania (w takim zakresie, które uniemożliwia samodzielne postępowanie - inaczej połowa ludzi byłaby ubezwłasnowolniona). Ubezwłasnowolnienia dokonuje się na korzyść danej osoby, nie jest to kara. Dla osób ubezwłasnowolnionych częściowo powołuje się kuratora, a dla ubezwłasnowolnionych całkowicie powołuje się opiekuna.
Kto z nas kupował w dzieciństwie bułki w sklepie? No właśnie. To, że nie mamy zdolności do czynności prawnych, nie znaczy, że nie możemy działać w obrocie prawa.
Czym się różni ograniczona zdolność do czynności prawnych od całkowitej? Przy ograniczonej można więcej, np. małoletni może rozporządzać swoim zarobkiem, jeśli pracuje, może rozporządzać rzeczami, które zostały oddane do jego dyspozycji.


(…)

… i sposób działania zależy od właściciela, on decyduje, na co idą jego pieniądze.
Powstanie osoby prawnej - cztery tryby:
Tryb normatywny (erekcyjny).
Osobę prawną powołuje określony organ państwa np. Polska Akademia Nauk powstała mocą ustawy.
Tryb koncesyjny.
Osoba prawna powstaje z inicjatywy założyciela - podmiotu prywatnego, ale konieczne jest zezwolenie (koncesja) określonego organu państwowego.
Tryb…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz