Wykład - Ogólne zasady strategii badań rozwoju

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1225
Wyświetleń: 2555
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Ogólne zasady strategii badań rozwoju - strona 1 Wykład - Ogólne zasady strategii badań rozwoju - strona 2

Fragment notatki:

Ogólne zasady strategii badań rozwoju: badania poprzeczne, podłużne( longitudinalne), sekwencyjne
Strategia badań poprzecznych- polega na badaniu grup ludzi w różnym wieku i porównywaniu uzyskanych wyników. Badacz analizuje podobieństwa i róznice między badanymi, nie może jednak nic orzec o istniejącej( bądź nie) jakiejś sekwencji rozwojowej. Takie badanie może jednak dac kanwę pod formułowanie hipotez kierunkowych i zaplanowanie badań je weryfikujących.
W badanich tych nie jest kontrolowany wpływ tak ważnej zmiennej, jak przynależność do grupy pokoleniowej. Z drugiej strony badania te wymagają niewielkiego nakładu czasu i mogą stanowić źródło interesujących hipotez. Nie weryfikuja jednak żadnego z modeli ujmowania zmiany rozwojowej. Badacz nie kontroluje tego, w jakie iterakcje wchodziły ze sobą zmienne w każdej z porównywanych grup do momentu rozpoczęcia badań oraz w trakcie ich trwania. Stąd postulat, aby badania według tego planu były prowadzone w jak najkrótszym czasie( np. 2-3 tyg) przez zespół dobrze przygotowanych specjalistów.
Strategia badań podłużnych- polega na badaniu tej samej grupy ludzi w kolejnych odstępach czasu. Badacz uzyskuje od tej samej grupy kilka zbiorów wyników, które następnie porównuje. Główna trudność to odpowiedni zestaw rzetelnych i trafnych narzędzi badawczych i to w kilku- równoległych- wersjach, np. równoważne wersje skal postaw, kwestionariuszy czy testu wiadomości. Ponadto kilkakrotne dokonywanie pomiarów samo w sobie jest czynnikiem, który może zniekształcić uzyskiwane wyniki i wywoływać u badanych specyficzne nastawienie do kolejnych badań. Czynnikiem zakłócającym jest także możliwość wchodzenia badanych w interakcje z badaczami( poznają się coraz bardziej w trakcie kolejnych spotkań). Wreszcie w toku kolejnych sesji badawczych badane osoby mogą coraz bardziej różnić się od siebie , co może zmniejszyć czytelność analizowanych wyników.
Strategia badań sekwencyjnych- polega na zbieraniu danych od co najmniej dwóch różnych grup pokoleniowych badanych w nie mniej niż dwóch odcinkach czasu. W obrębie tej grupy wyróżniamy( o zgrozo):
Badania ukośne- badanie kilku grup pokoleniowych w tym samym wieku, ale w różnym czasie. Badania czasowo- sekwencyjne- powtarzanie co jakiś czas badań przekrojowych( Ew. poprzecznych)
Badania pokoleniowo- sekwencyjne- kilkakrotne badanie podłużne połączone z porównaniem odpowiadających sobie grup wiekowych
Badanie przekrojowo- sekwencyjne- porównywanie kilku grup wiekowych, z których każda badana jest kilka razy
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz