Wykład - Obóz narodowy w okresie międzywojennym

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Obóz narodowy w okresie międzywojennym - strona 1

Fragment notatki:

Obóz narodowy w okresie międzywojennym
Endecja miała spływy w państwie, co widoczne było w wyborach parlamentarnych. W wyborach do Sejmu Ustawodawczego endecja zdobyła 35,8% głosów, a w Sejmie I kadencji miała około 22% głosów. Była więc najliczniejszym ugrupowaniem w Sejmie.
Endecja swój program opierała na hasłach narodowych oraz na tradycji katolickiej. Tradycyjnie niechętna była mniejszościom narodowym i ich wpływom w państwie. Przewidywała program kolonizacji Kresów Wschodnich przez ludność polską oraz asymilację mniejszości narodowych.
Drugim ważnym elementem polityki endeckiej była walka z Józefem Piłsudskim i jego zwolennikami w państwie, a także sprzeciwianie się lewicy i reformom społecznym w duchu socjalizmu.
Podczas wyborów prezydenckich w 1922 r. występowała przeciwko kandydaturze Gabriela Narutowicza, a po jego wyborze dążyła do niedopuszczenia do przejęcia przez niego władzy. Gdy to nastąpiło stała się współwinną udanego zamachu na jego życie.
Kilkakrotnie politycy związani z endecją wchodzili w skład różnych rządów. W sierpniu 1924 r. endecja powołała wraz z PSL „Past” większościowy rząd polski, w którym miała przewagę. Rząd ten cechowała niechęć do zmian i reform społecznych oraz nieudolne próby ratowania polskiej gospodarki. Ostatecznie rząd w niesławie upadł. Po przewrocie majowym część endeków przeszła na stronę sanacji, lecz główny nurt endecki pozostał poza rządem. W 1928 r. powstał Obóz Wielkiej Polski o charakterze nacjonalistycznym. OWP nawiązywał do niektórych elementów włoskiego ruchu faszystowskiego i łączył działalność legalną z konspiracyjną. Jej głównym celem było odrodzenie moralne nacjonalizmu polskiego i uzyskanie wpływów różnych grup społecznych. Przywódcy ZLN i OWP dążyli do ograniczenia głosów mniejszości narodowych i grup o niższym poziomie wykształcenia. Był to program jeszcze większego ograniczenia demokracji aniżeli praktyka sanacyjna. Na przełomie 1932/1933 r. sanacja rozwiązała OWP.
W kwietniu 1934 r. powstał Obóz Narodowo-Radykalny (ze Związku Młodych Narodowców). Z ONR półlegalnie wyodrębniają się: ONR „Falanga” na czele z Bolesławem Piaseckim i ONR „ABC” na czele z Glossmanem.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz