To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Transformacja nowotworowa/ontogeneza/kancerogeneza.
Przekształcenie komórek zdrowych, prawidłowych w nowotworowe nosi nazwę transformacji. Zjawisko to odnosi się do organizmów eukariotycznych, wielokomórkowych. Komórki nowotworowe charakteryzują się niekontrolowanym namnażaniem, inwazyjnością i swoistym metabolizmem. Wszystko co dzieje się w komórce podległej transformacji nowotworowej prowadzi do utraty wewnętrznej kontroli czyli autoregulacji, pozbawienie kontroli prowadzi do niekontrolowanego namnażania według reguł dla organizmów prokariotycznych (na zasadzie jak mam dużo papciu będę się namnażąć)
Ojciec medycyny Hipokrates (400 p.n.e.) określił nowotwory złośliwe nazwą carcino, natomiast kolejny mędrca medycyny Celsus, który żył w czasach Chrystusa nazwą cancer. W latach 60 nie było jednolitego stanowiska badaczy co do czynników wywołujących raka. Jednie uważali za czynniki wywołujące raka czynniki chemiczne inni fizyczne. Pod wpływem tych czynników obserwowano zmiany komórek po zetknięciu tych komórek z czynnikami kancerogennymi. Geny które łatwo ulegają transformacji nowotworowej nazywa się onkogenami. Druga grupa badaczy uznała że za proces nowotworowy odpowiadają także czynniki biologiczne(nie tylko chemiczne i fizyczne) np. wirusy. Dziś wiadomo że wszystkie grupy czynników wywołują nowotwory. Istnieją geny supresorowe chroniące organizm przed transformacja nowotworową, dlatego na choroby nowotworowe choruje odsetek społeczeństwa.
Jakie czynniki wywołują zmiany nowotworowe?
Czynniki fizyczne : promieniowanie jonizujące, UV, promieniowanie rentgenowskie, czynniki chemiczne- palenie papierosów, związki chemiczne rakotwórcze np. benzen, opary podczas kładzenia asfaltów, związki azotowe używane do konserwowania żywności głownie wędlin; opalanie itp.
Etapy kancerogenezy.
Etap I-preinicjacja trwa przez całe życie-jest to ekspozycja na kancerogeny chemiczne, fizyczne, biologiczne.
Etap II-inicjacja
Nagromadzenie mutacji prowadzących do transformacji od kilku do 20-30 lat
Etap III-promocja
Selekcja klonalna, rak in situ, nabycie zdolności do migracji, zwykle poniżej kilku lat.
Etap IV- progresja
Dalsza selekcja mutacji. Nabycie zdolności do przerzutowania. Od kilku miesięcy do kilku lat.
Istnieją różne geny które pełnią funkcję w cyklu komórkowym
Za proces nowotworzenia odpowiadają protoonkogeny i geny supresorowe . Do protoonkogenów zaliczamy większość genów które uczestniczą w podziale komórkowym czyli genów fizjologicznych, które w normalnych warunkach nie powodują zmian nowotworowych. Różne czynniki środowiskowe mogą spowodować ze protoonkogeny przekształcają się w onkogeny a onkogeny są początkiem transformacji.
(…)
….
Na końcu białka jest możliwośc przyłańczania się EGF - regulowana ilość poprzez kinazy. W białku gp74 brak regulacji.
2. Aktywacja białka Ras przez białka
Ras występuje w 2 formach: aktywnej i nieaktywnej.
Za aktywność obu form białka odpowiada ATP lub AGP
Białko Ras to białko monomeryczne.
Aktywne białko Ras jest w kompleksie z GTP.
Za przekształcenie białka G odpowiada białko GAP które przyłączając…
… supresorowych jest mniej niż protoonkogenów.
Przekształcanie się protoonkogenów w onkogeny:
Wyróżnia się trzy mechanizmy działania protoonkogenów:
1.Fosforylacja białek - przeniesienie reszt fosforanowych z trójfosfonukleotydu na białko. Przyłączeniu się reszt fosforanowych ma miejsce w takich aminokwasach jak: seryna, treonina, tyrozyna.
Mamy do czynienia z obecnością kinaz białkowych: kinazy seroninowo…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)