To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PMP Wykład 15. 20.02.2009 r.
Nieważność, wygaśnięcie i zawieszenie działania (stosowania) traktatu.
Wszystkie powyższe sytuacje są związane z etapem zawierania traktatu. Odnosi się do nich część V KWPT w art. 42 - 72. Tamże uregulowano trzy zagadnienia odnośnie nieważności, wygaśnięcia i zawieszenia (wszędzie gdzie piszę zawieszenie mam namyśli zawieszenie działania traktatu):
problematyka istoty prawnej i zasad ogólnych dotyczących wymienionych 3 sytuacji
ich przyczyny
ich skutki prawne
Nieważność jest w pewnym stopniu uregulowana odrębnie od pozostałych sytuacji.
W KWPT nie uregulowano pewnych kwestii. Wiemy o tym z art. 73 - 75 KWPT, które zajmują się takimi problemami jak wpływ sukcesji podmiotów prawa mnar. na obowiązywanie i stosowanie traktatów przez nie zawartych (jest to uregulowane w KW o sukcesji państw w odniesieniu do traktatów z 1978 r.), wpływ odpowiedzialności państwa na obowiązywanie i stosowanie umowy (a w szczególności relacje między wygaśnięciem traktatu na skutek jego naruszenia a odpowiedzialnością państwa za to naruszenie - kwestia odpowiedzialności jest uregulowana w Projekcie artykułów o odpowiedzialności państw z 2001 r., które ma charakter niezobowiązujący), wpływ konfliktu zbrojnego na ważność, dalsze obowiązywanie czy stosowanie traktatu (problem również jest przedmiotem prac KPM, ostatnia wersja jest z 2008 r.).
W części VI art. 74. (Zerwanie lub brak stosunków dyplomatycznych lub konsularnych między dwoma lub więcej państwami nie stoi na przeszkodzie w zawieraniu traktatów między tymi państwami. Zawarcie traktatu nie wpływa samo przez się na sytuację w dziedzinie stosunków dyplomatycznych lub konsularnych.) Mówi o znaczeniu stosunków dyplomatycznych i konsularnych dla zerwania traktatu (czy zerwanie tych stosunków pociąga za sobą zerwanie traktatu; jaki wpływ na zawieranie traktatu ma istnienie lub brak stosunków dyplomatycznych).
Art. 75 (Postanowienia niniejszej konwencji nie naruszają żadnych obowiązków w stosunku do traktatu, które mogą powstać dla państwa-agresora w następstwie środków podjętych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych w związku z agresją dokonaną przez to państwo.) - postanowienia KWPT nie wpływają na obowiązki agresora wynikające z KNZ.
Istota prawna (wiąże się trochę ze skutkami tych zdarzeń prawnych).
nieważność i wygaśnięcie traktatu - 1. w przypadku nieważności przestajemy mieć do czynienia z traktatem, bo jest on uznany albo za nieistniejący (nie zawarty) albo traci moc obowiązującą; traktat jest dotknięty tym ab initio (od samego początku) i jest nie ważny ex tunc (od samego początku, z mocą wsteczną); 2. wygaśnięcie działa ex nunc (od tej chwili, na przyszłość), co oznacza, że traktat był, obowiązywał, ale wymarł (należy wymazać wszelkie możliwe przyszłe działania, mające za podstawę wygaszony traktat)
(…)
… może być zakwestionowana jedynie przez zastosowanie niniejszej konwencji. Zamknięcie tej listy ma chronić traktat (konsekwencja zasady pacta sunt servanda) i zakłada domniemanie ważności traktatu (jest ono wzruszalne, ale tylko w przypadkach i na zasadach określonych art. 46 - 53). Strony nie mają swobody kształtowania tej zasady (nie mogą stwierdzić, że błąd, przymus, przekupstwo nie są naruszeniem traktatu…
… wsteczną od chwili wejścia w życie), to znaczy, że wszelkie prawa, obowiązki i sytuacje prawne powstałe na jego mocy powinny być usunięte; w efekcie każda ze stron może zażądać przywrócenia status quo ante (sytuacji istniejącej przed związaniem się traktatem) w miarę możliwości; czynności dokonane w dobrej wierze, a zatem tylko takie, dokonane przed powołaniem się na nieważność, są utrzymane w mocy (mogą być zachowane); możliwość żadania status quo ante i zachowanie czynności wykonanych w dobrej wierze nie mogą być zastosowane, kiedy mamy do czynienia z oszustwem, przekupstwem i przymusem (art. 49 - 52 KWPT).
art. 71 - przypadki naruszenia normy ius cogens - strony muszą usunąć wszystkie następstwa czynności dokonanych w oparciu o postępowanie sprzeczne z imperatywną normą bezwzględnie wiążącą i muszą…
… nie uchylają żadnego postanowienia samego traktatu, mającego zastosowanie w wypadku jego naruszenia. 5. Ustępy 1-3 nie mają zastosowania do postanowień dotyczących ochrony osoby ludzkiej, zawartych w traktatach o charakterze humanitarnym, w szczególności do postanowień zakazujących stosowania wszelkiego rodzaju represaliów przeciwko osobom chronionym przez takie traktaty.) bądź nastąpiła zasadnicza zmiana…
… sanacyjne przewidziane za naruszenie.
art. 60. ust.5 - zakaz stosowania środków odwetowych w przypadku traktatów chroniących jednostkę ludzką lub mających charakter humanitarny
Co do okoliczności nie przewidzianych w KWPT - niektórzy się zastanawiają czy niestosowanie traktatu (desuetudo) lub też jego wykonanie traktatu powoduje wygaśnięcie. U podłoża tych dwóch sytuacji leży zgoda państwa (za wspólną…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)