To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Negocjacje integracyjne:
Są to jedne z najważniejszych sposobów negocjowania, których wynikiem jest kontrakt integracyjny, czyli odpowiadający obu stronom, a więc przynoszący wysokie korzyści każdemu, przy czym duża jest też korzyść wspólna. Pojęcie zgody integracyjnej odnosi się także do takiego rozwiązania konfliktu, dzięki któremu poprzednio zwalczające się obozy osiągają zadowalające porozumienie, a ich wzajemne relacje znacznie się poprawiają.
Przykład - żona chce na wakacje jechać nad morze, mąż w góry. Kompromis to tydzień w górach i tydzień nad morzem, a rozwiązanie integracyjne to jezioro (bo plaża dla żony, mąż może wędkować). Kompromis jest dość rzadko najlepszym rozwiązaniem.
Uwarunkowania rozwiązań integracyjnych:
a) Obustronna korzyść jest wartością bezwzględną w tym sensie, że prowadzi do uzyskania największej korzyści największej liczbie osób;
b) Gdy strony mają wysokie oczekiwania, nie jest możliwe osiągnięcie porozumienia bez wypracowania szczególnie korzystnego, integracyjnego rozwiązania;
c) Kontrakty obustronnie korzystne mają większą szansę przetrwania - budują stabilne układy;
d) Budowanie rozwiązań korzystnych tworzy wzajemną sympatię. Ludzie wprawiający się w zadowolenie są dla siebie atrakcyjni. Ich relacje będą trwałe, sprzyjające zaufaniu;
e) Jeżeli negocjacje prowadzone są w ramach jednej organizacji (np. zakładu pracy), to rozwiązania integracyjne sprzyjają wzrostowi efektywności pracy, wydajności ekonomicznej. Naturalne rozbieżności interesów między działami, poziomami organizacji itd. Wymagają poszukiwania rozwiązań o dużym ładunku integracyjnym. Dzięki nim każdy element organizacji będzie mógł łatwiej osiągnąć swoje cele, a siła całej organizacji wzrośnie.
Obustronna korzyść:
Obustronna korzyść jest to rozwiązanie, które przynosi większe korzyści, niż jakiekolwiek inne. Obustronna korzyść jest to takie rozwiązanie, dzięki któremu co najmniej jedna strona uzyskuje lepsze wyniki niż w innych rozwiązaniach, lub lepsze.
Rozwiązanie integracyjne osiągnięte jest wówczas, gdy strona najsłabsza uzyskuje możliwie wysokie i satysfakcjonujące ją korzyści.
Typy rozwiązań integracyjnych:
Redukcja kosztów:
W sytuacji konfliktu interesów osiągnięcie celu przez jedną ze stron łączy się najczęściej z kosztami (stratami) drugiej strony. Często istnieje możliwość zmniejszenia tych kosztów, a tym samym zwiększenia satysfakcji z wyniku ogólnego. Strona uzyskująca korzyść poprzez dążenie do zmniejszenia strat drugiej strony zachęca ją do zawarcia kontraktu..
(…)
… koncesji, oczekiwanych najczęściej w sprawach o mniejszym znaczeniu. Jest ono rozwiązaniem trudniejszym niż dopasowanie, gdyż wymaga nowego ujęcia problemu - nie wystarczy po prostu zrezygnować z części swoich postulatów. Konieczna jest większa znajomość obu stron, ich interesów całościowych i hierarchii ważności. Formuła łączenie może być wypracowana przez jedną stronę (budowa muru berlińskiego), obie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)