Wykład - Morze otwarte

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1190
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Morze otwarte - strona 1

Fragment notatki:

Morze otwarte - status, wolności, prawo pościgu.
Morze otwarte - obszar znajdujący się poza obszarami stref ekonomicznych. Zgodnie z prawem genewskim istnieją 4 wolności morza otwartego:
żeglugi
Rybołówstwa
Układania kabli i rurociągów podmorskich
Przelotu w przestrzeni powietrznej
Wolność budowania sztucznych wysp i innych instalacji
Wolność badań naukowych
Morze pełne nie podlega zawłaszczeniu. Państwa mogą korzystać z wolności w równym stopniu. Jest wolne i dostępne dla wszystkich państw i ich obywateli. Nie podlega ono suwerenności żadnego państwa. Jedynym ograniczeniem jest nie przeszkadzanie w korzystaniu z tych samych praw. Statki, które poruszają się po obszarach morskich muszą mieć ustaloną przynależność państwową, tzn. Mieć banderę i wnieść odpowiednie opłaty.
Prawo pościgu- jeżeli przebywający na wodach terytorialnych lub w innej strefie przybrzeżnej obcy statek albo znajdujące się na jego pokładzie osoby popełniły czyn niezgodny z prawem państwa nadbrzeżnego, państwo to może ścigać statek poza granicami swojego morza terytorialnego lub strefy przybrzeżnej, schwytać go na morzu pełnym, sprowadzić do portu i tam sprawcę czynu zakazanego ukarać. Pościg musi być gorący i nie przerwany oznacza to, że musi on być rozpoczęty w chwili, gdy obcy statek lub jedna z jego łodzi znajduje się na wodach wewnętrznych, morzu terytorialnym albo w strefie przybrzeżnej państwa zarządzającego pościg. Pościg musi być ciągły czyli nieprzerwalny. Za przerwę w pościgu uważa się w szczególności wpłynięcie ściganego na własne morze terytorialne lub morze terytorialne państwa trzeciego. Jeżeli statek taki wpłynie następnie z powrotem na morze pełne, pościg nie morze być już kontynuowany. Prawo prowadzenia pościgu przysługuje jedynie okrętom wojennym i samolotom wojskowym oraz innym statkom lub samolotom pozostającym w służbie państwowej i do tego upoważnionym.
Prawo pościgu jest jednym ze środków zaradczych przeciw praktyce tanich bander.
Tanie bandery - kraje, w których rejestracja statku jest atrakcyjna pod względem podatkowym.
Środki zaradcze przeciw tanim banderom:
prawo pościgu za statkiem naruszającym prawo państwa nadbrzeżnego do granicy otwartego morza
zwalczanie piractwa radiowego
walka z piractwem morskim.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz